הח"כים יוזמים ועדת חקירה פרלמנטרית למחירי המזון

הכנסת: להחזיר הפיקוח על הקוטג'

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת הכלכלה קראה אתמול לחברות החלב לנקוט צעדים מיידיים להוזלת מחירי החלב. הוועדה קרא לממשלה להחזיר את מחיר הקוטג' לפיקוח וכן לערוך בחינה של הטלת מע"מ מופחת על מוצרי יסוד, לרבות מוצרי חלב, ולהקים ועדת חקירה פרלמנטרית לנושא. הצעת ההחלטה של הוועדה נוסחה על ידי היו"ר ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד).

ראשי חברות החלב הציעו בדיקה כוללת של עליית המחירים בשנים האחרונות ובכלל זה עליית תשומות היצור, והבטיחו לשתף פעולה. חלקם תלו חלק מעליות המחירים ברשתות השיווק. הם לא נענו לחשוף בישיבה את רווחיהן או להוזיל מיידית את מחירי הקוטג'. ראשי רשתות השיווק, למעט רמי לוי, הבעלים של רשת שיווק "השקמה", לא הופיעו לדיון אף שהוזמנו.

ביוזמת שאמה המליצה הוועדה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מחירי המזון והריכוזיות בענף רשתות השיווק. אם זו תוקם, היא תחקור גם את ההתפתחויות בתקופת ממשלת קדימה. בזמן כהונתו של אברהם הירשזון כשר אוצר הוסר הפיקוח על הקוטג'.

ועדת הכלכלה פנתה ליצרני החלב: "היו קשובים לרחשי הציבור. תתקנו כמה שיותר מהר, כל יום שעובר אתם צוברים נזק שבא לידי ביטוי בכנסת". שאמה קרא בפתח הדיון להחזיר את הפיקוח על מחירי הקוטג': "החזרת פיקוח נשמעת לא פופולרית ברמה הכלכלית כי כולנו רוצים משק חופשי, אבל אין סיבה שהאזרחים ישלמו יותר. הוויכוח הוא לא על סיגריות וקוויאר אלא על הקוטג', שהוא מוצר יסוד, התוספת ליד החביתה בסנדוויץ' של הילד בבית ספר. הקוטג' הוא לא קוויאר - זה מוצר בסיסי".

שרת החקלאות אורית נוקד אמרה כי "בטווח המיידי, על מנת להשיב את אמון הציבור, יש להחזיר את הקוטג' לפיקוח לתקופה מסוימת, ובמקביל לשקול צעדים נוספים". נוקד מתכוונת לחתום על צו שיחייב דיווח רווחיות על כל אותם מוצרים שיצאו מפיקוח החל משנת 1999.

אייל מליס, מנכ"ל תשלובת החלב של תנובה, אמר כי "אין ספק שנדרש פה מהלך שלתפיסתנו הוא מהלך כולל. צריך לבצע בחינה יסודית רחבה ומקיפה על ידי הרגולטור. אנו מציעים שתתקיים בדיקה יסודית על כל מרכיבי העלות של שרשרת המזון המורכבת מהחקלאים, מחלבות, קמעונאים והממשלה. הבדיקה צריכה לכלול את כל ההיבטים. עלויות היצרנים כוללות את מחיר החלב, שכר העבודה, המים והאנרגיה, וחלק מהמרכיבים הללו התייקרו ב-25%. חלקם התייקרו ב-65%.

ציון בלס, מנכ"ל שטראוס ישראל, קרא לערוך בדיקה מיידית של "כל בעלי העניין" - חקלאים, מחלבות, רשתות שיווק והמדינה. לדבריו, "אנו צריכים לעשות מעשה ולבדוק את כל בעלי העניין שקשורים להתייקרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ