שיחת היום | "רון פרושאור,האם ספטמבר הפלסטיני באו"ם מפחיד?"

נטשה מוזגוביה
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
שיחת היום

רון פרושאור, ששימש עד לאחרונה כשגריר ישראל בבריטניה, ולפני כן היה מנכ"ל משרד החוץ, נכנס לתפקיד השגריר באו"ם בתקופה שצפויה להיות מתישה במיוחד לדיפלומטים הישראלים - ההצבעה על ההכרה במדינה הפלסטינית בספטמבר. בשבוע שעבר, במשרד החוץ האמריקאי טענו כי במועצת זכויות האדם של האו"ם, הגוף שהפך את גינוי ישראל להתמחות של ממש, חל שיפור "שלא ניתן להכחיש" בעקבות הצטרפותה של ארה"ב למועצה. "האתגרים במועצה עוד נשארו, אך לא ניתן להכחיש את השיפור שחל בעקבות המעורבות של ארה"ב. העבודה עוד מרובה, אך אנו מנצלים כל הזדמנות להסיט את המוקד של הדיון במועצה לטיפול בבעיות הרציניות במקום להדגיש את ישראל בצורה לא הוגנת".

האם שמעת היום הרבה את המלה "ספטמבר"?

"אני לא צריך לשמוע את זה מאחרים. מבחינתנו, ההצבעה בספטמבר היא סיפור שעומד פה במרכז ההוויה של המשלחת. זה באמת היום הראשון שלי כאן, עם ההסתובבות במסדרונות האו"ם וגם תחילה של פגישות, במזכירות האו"ם, בימים הקרובים גם עם השגרירים. בגדול, המשימה לגבי ההצהרה החד צדדית היא חתיכת אתגר. אבל אני מאמין שהסיכוי של האקט החד צדדי להצליח קטן מאוד, זה רק יחזיר דברים לאחור ולא יקדם דבר. את זה אני אומר כמנכ"ל משרד החוץ בתקופת ההתנתקות. צעדים חד צדדיים הם לא קונסטרוקטיביים. ניסיון לכפות דברים מחוץ למשא ומתן הישיר לא יוביל לשלום, לדעתי, כי ככה מעלים את רף הציפיות. אם חוץ מאשר שינוי סמלי זה לא משנה דבר וחצי דבר בשטח - זה יכול להוביל להמשך של אלימות. אם מישהו רוצה לעשות משהו חיובי זה באמת לדחוף למשא ומתן ישיר. אני מקווה שלפחות מדינות שבאמת מעוניינות לקדם תהליך, מבינות את זה".

אתה אופטימי? אין נגד ישראל רוב אוטומטי באו"ם?

"זה שיש פה רוב אוטומטי נגדנו זה עניין של מתמטיקה, לא צריך להיות דוקטור במתמטיקה. רואים את זה בפעילות במועצה לזכויות אדם וכל מסגרת, אבל עדיין יש מיעוט מוסרי של מדינות ובעבודה נכונה אפשר לגייס אותן לטובת משהו שיכול להועיל".

שמענו כבר מונחים דוגמת "צונאמי מדיני". איך אתה היית מגדיר את זה?

"יש פה ניסיון לשנות כללי משחק. צריך לעבוד בלי היסטריה, בצורה מקצועית ולעשות משהו שאני מאמין גדול בו - להוביל צדדים למשא ומתן ישיר".

לפי הגרסה האמריקאית, יש בקושי חודש לספק אלטרנטיבה להצבעה הזאת. יש לישראל זמן לפעול?

"יש זמן ולא צריך להרים ידיים".

האם יש לנו באמת תוכנית להתמודד עם ספטמבר?

"מדובר פה בפעילות משולבת - פעילות בירושלים במטה, פעילות בבירות השונות, וגם באו"ם שהוא הבמה היחידה שהיא במה עולמית עם אפשרות לדבר עם כל המדינות. אנו ממפים מדינות שישראל פועלת אצלן, ומחפשים את המנופים הנכונים לשכנע אותן כמעט בכל יבשת, שההכרה החד-צדדית במדינה הפלסטינית לא תועיל להביא שלום. אנחנו באמצע תהליך הזה, שנמשך בזמן שאנו מדברים".

איך אתה אישית מתייחס לאו"ם, שעבר אצלנו מגוון גישות, כולל "או"ם-שמום"?

"אני רואה בזאת זכות גדולה לייצג את מדינת ישראל על הבמה הזו, ורואה עצמי כמישהו שמגיע לתפקיד אחרי אנשים נוספים דני גילרמן וגבריאלה שלו, אני רואה עצמי בתור חוליה נוספת. לא צריך להמציא גלגל מחדש. נעשתה פה עבודה טובה וקשה וחלק מהמטרה הוא להציג את מדינת ישראל עם כל מה שיש לה להציע מעבר לסכסוך".

כל שגריר ישראל באו"ם נכנס לתפקיד במטרה לקדם את הדברים החיוביים שישראל עושה, ואז מוצא עצמו באמצע מערבולת וסדרת משברים. כמה אתה אופטימי?

"כל שגריר ישראל מכיר את זה היטב - יש תוכניות שאנו רוצים לעשות ויש דברים שקורים במזרח התיכון וכל יום זה שונה. אבל זה לא משנה את העובדה שאנחנו חייבים להציג בפני העולם את ישראל מעבר לקונפליקט: בריאות, פיתוח בר קיימא. יש לנו הרבה דברים להתגאות בהם. אבל ספטמבר, ותהליכי הדה-לגיטימציה והדמוניזציה הם בראש סדר העדיפויות. אני באמת גאה לייצג את מדינת ישראל ואת העם היהודי בזירה הזו. זאת זכות גדולה".

נכנסת לתפקיד בסערה, עם קריאה להצבעה נגד סדר היום של מועצת זכויות האדם ביום השני בתפקיד.

"נכנסתי בסערה אין ברירה - אי אפשר לשבת כמו בתוכנית החבובות על המרפסת, צריך לרדת לבמה ולהפשיל שרוולים. היינו מודעים למה שקורה. אבל להגיד שבימים שבהם אסד טובח בעמו וקדאפי וררה באזרחים, ישראל מפרה את זכויות האדם - זה אבסורד. זה כאילו נתנו לג'ק המרטש לנהל את סקוטלנד יארד, זו המועצה לזכויות האדם. מה שמדהים זה שאנחנו רואים כאן אפליה מבנית בוטה שנובעת משיקולים פוליטיים ציניים. ההצבעה הזאת העידה יותר על המועצה מאשר על ישראל. היתה לנו כאן אמירה עקרונית, ואנחנו לא מוכנים לוויתורים כאן. אני חושב שהמועצה פספסה את ההזדמנות להפוך לגוף שניתן לקחת ברצינות. ישראל היא מדינה דמוקרטית שפתוחה לביקורת עניינית ועם מערכת משפט מפוארת דמוקרטיה יחידה באזור אנחנו פה כרגע לא מוכנים לקבלת אפליה מבנית".

הסגנית של הילרי קלינטון, אסתר ברימר, טענה בשבוע שעבר שהצטרפותה של ארה"ב למועצה הביאה לשינוי משמעותי שטוב גם לישראל.

"השינוי במועצה לא משמעותי. אסתר ברימר מדברת על איראן וזכויות האדם. אלה שינויים קטנים שלא משנים במהות את המועצה והדברים שהיא עושה".

אז למה רק ארבע מדינות הצביעו נגד סדר היום?

"כי מצביעים על זה אוטומטית, מדינות אירופה בגדול חוששות להכניס שם כל מיני שינויים כי אלה החלטות שמתקבלות בקונסנסוס. אך מדינות אירופה גם יצאו בהצהרה על האפליה נגד ישראל במקרה הזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ