שר הפנים אלי ישי פועל להחזיר את סעיף הלאום לתעודת הזהות

עם זאת, השר עדיין מתנגד לרישום גרים ורפורמים כיהודים. מנכ"ל התנועה המסורתית: "ישי הוא איום אסטרטגי על מדינת העם היהודי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הפנים, אלי ישי, מקדם תקנה שתאפשר לשנות את הרישום בתעודות הזהות - ותחזיר לתעודות את סעיף הלאום. על פי התיקון שמציע ישי, יוכלו בעלי תעודות הזהות שיהיו מעוניינים בכך להכניס את הסעיף לתעודות הזהות, כחלק מפרטי הרישום. על פי ההצעה, התיקון יחול רק על אלו שסעיף הלאום נכלל בתעודת הזהות שלהם עד לשנת 2002, ו"רואים עצמם נפגעים ממחיקתו".

יש לציין כי התוכנית, שפורסמה הערב (שני) על ידי עמית סגל בחדשות ערוץ 2, טעונה את אישורה של ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת.

שר הפנים, אלי ישי. תצלום: מיכל פתאל.

בשנת 2002 ביטלה ועדת החוקה את סעיף הלאום - ותעודות הזהות שהונפקו החל משנה זו אמנם כללו פרט זה, אך במקום הלאום הופיעו כוכביות. החלטת הוועדה באה בעקבות פסיקת בג"ץ, שחייבה את משרד הפנים לרשום כיהודי את מי שגויר בגיור רפורמי וקונסרבטיבי, בארץ ובחו"ל. אלי ישי, ששימש גם אז שר הפנים, הודיע, כפי שפורסם ב"הארץ" בעבר, כי אינו מתכוון לבצע את ההוראה, ובמסגרת מעין הסכם פשרה הוחלט לבטל לחלוטין את סעיף הלאום - כך שאלו שהתגיירו במסגרות לא-אורתודוקסיות לא יופיעו כבעלי לאום "יהודי", אלא סעיף זה יימחק כליל מהתעודות החדשות.

בדברי ההסבר לתיקון המוצע לתקנות מרשם האוכלוסין, שמגדירה את פרטי הרישום בתעודות הזהות, מצוין כי בעבור רבים, תעודת הזהות עדיין מכילה את סעיף הלאום ומדובר בעניין "חשוב כחלק מתחושת ההשתייכות שלהם וכחלק מזהותם הלאומית".

עוד נטען כי עקב כך, חלק מהתושבים והאזרחים הללו מעדיפים שלא להחליף את תעודת הזהות שלהם גם אם התבלתה או אם הם נזקקים להחלפתה מסיבות שונות.

רועי לחמנוביץ', דובר שר הפנים, הסביר בשיחה עם "הארץ" כי ישנם "יהודים ניצולי שואה שרוצים את סעיף הלאום, כמו גם כאלה שאבדה להם תעודת זהות ושואלים למה אי אפשר להשאיר את הסעיף 'יהודי' ברגע שהם מחליפים את תעודות הזהות". ישראלים נוספים, בעלי שמות שיכולים להצטייר כזרים או כאלה שנכונים גם לבני מיעוטים, העידו כי הם מעוניינים לשמר את סעיף הלאום במסמכים המזהים, כדי "להקל בזמן הבידוק".

גורמים במשרד המשפטים כבר הביעו התנגדות למהלכו של ישי, כמו גם בתנועה הרפורמית המאיימת לעתור לבג"ץ.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית מסר כי "התקנה המדוברת היא תרגיל נוסף מבית מדרשן של המפלגות החרדיות שנועד למנוע את ההכרה בגרים הרפורמים והקונסרבטיבים, בניגוד לפסיקתו המפורשת של בג"ץ. השימוש השקוף והלא מתוחכם בניצולי השואה כתירוץ לתקנה רק חושף עד כמה נמוך מוכן השר ישי לרדת במאבקו בקהילות הרפורמיות, הנוהגות בגרים כמנהג בית הלל. אין בלבנו ספק כי בדומה ליתר התרגילים בשלושים השנים האחרונות גם תרגיל זה לא יצלח, ואלפי ישראלים יוסיפו להתגייר באמצעות הקהילות הרפורמיות ולהירשם במשרד הפנים כיהודים לכל דבר ועניין. אנו קוראים לראש הממשלה להורות לשר ישי לחדול מלהבעיר אש בשדה הגיור ולהימנע מיצירת קרע ומחלוקת מיותרים בעם היהודי".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית מסר בתגובה להחלטה: "קשה לחשוב על החלטה צינית או מרושעת יותר. במקום לחבק את הגרים שולח ישי מסר של ביזוי והשפלה. רוב העם היהודי הוא רפורמי וקונסרבטיבי, אך מיעוט פונדמנטליסטי חרדי מבאיש את ריחה של מדינת ישראל ומחבל בתדמיתה דווקא בשעה שמדינת ישראל זקוקה ליהודי העולם יותר מאי פעם. השר ישי הוא איום אסטרטגי על מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי וכמדינה דמוקרטית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ