ראש הממשלה, בנימין נתניהו: צריך רוב יהודי בישראל, לא בין הירדן לים

רה"מ שיבח ויתור על חלקים בגדה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפתיע רבים מהמשתתפים בישיבת הממשלה ביום ראשון האחרון, כאשר נשא מונולוג ארוך בשבח ההיפרדות מהפלסטינים וויתור על חלקים מהגדה המערבית. נתניהו אמר כי מספר הפלסטינים והיהודים בין הירדן לים "אינו רלוונטי" וכי חשוב יותר "לשמור על רוב יהודי מוצק בתוך מדינת ישראל".

נתניהו אמר את הדברים בעת דיון על דו"ח של המכון למדיניות העם היהודי, בדבר השינויים הדמוגרפיים בקרב היהודים והפלסטינים בישראל ובגדה המערבית. אנשי המכון הציגו נתונים של הדמוגרף הפרופ' סרג'ו דלה-פרגולה, ולפיהם המגמות הדמוגרפיות יובילו בתוך כמה שנים להיווצרותו של רוב פלסטיני בין הירדן לים.

לדברי שני גורמים שנכחו בדיון, השרים לימור לבנת ועוזי לנדאו התרעמו על הדברים ודרשו להציג נתונים של מומחים אחרים, כמו איש הימין יורם אטינגר, שטוענים כי האיום הדמוגרפי על מדינת ישראל אינו כה חמור. ראש הממשלה נתניהו קטע את הדיון והפתיע את הנוכחים בדברים שכמותם לא נשמעו מפיו בעבר, ביחס לעתיד הנוכחות הישראלית בגדה המערבית.

"הוויכוח על כמה יהודים וכמה פלסטינים יהיו בין הירדן לים אינו רלוונטי", אמר נתניהו. "לי לא משנה אם יש חצי מיליון פלסטינים יותר או פחות, כי אין לי שום רצון לספח אותם לישראל. אני רוצה להיפרד מהם, כדי שלא יהיו אזרחי ישראל. אותי מעניין שיהיו רוב יהודי מוצק בתוך מדינת ישראל, בתוך גבולותיה, כפי שיוגדרו".

מאיר ברדוגו, יועץ הקשורת של השרה לימור לבנת, הבהיר כי לבנת לא התרעמה על המצגת של אנשי המכון למדיניות העם היהודי.

השרים והפקידים שהיו בחדר נדהמו מדבריו של נתניהו. לא משום שמדובר בתובנות מהפכניות, אלא מפני שהדברים נאמרו מפיו במהלך ויכוח עם שרים מהימין שמתנגדים להקמתה של מדינה פלסטינית.

לשכת ראש הממשלה לא קיימה תדרוך לעיתונאים על הדברים, ואף סירבה לענות על שאלות בעניין או לספק את הציטוטים של דברי ראש הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ