מאיר דגן: אין ודאות שפתרון הבעיה הפלסטינית יגיע רק כתוצאה מהסכם

ראש המוסד לשעבר קיבל תואר כבוד מהמכללה האקדמית נתניה והתייחס בציניות לדיווח על שלילת דרכונו: הפעם אני לא צריך אותו כדי להגיע לפה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, אמר הערב (שלישי) בטקס במכללה אקדמית נתניה כי "אין ודאות מוחלטת שפתרון הבעיה הפלסטינית יבוא על מקומו רק כתוצאה מהסכם". לדבריו, "אין ספק שצריך לחפש כל דרך להגיע לתום הסכסוך, אך אין נוסחת פלא".

דגן קיבל הערב מהמכללה תואר כבוד מטעם המכללה. בנאום שנשא הוא סקר את שורת האתגרים שעומדים לדעתו אל מול מדינת ישראל - מסוגיית הגרעין האיראני ועד לתמורות בעולם הערבי. בפתח דבריו אמר ראש המוסד לשעבר בציניות כי "אני מניח שלפחות הפעם אני לא אצטרך דרכון כדי להגיע לפה", בעקבות הדיווח ביום ראשון לפיו הוא התבקש להחזיר את הדרכון הדיפלומטי שלו.

במסגרת הנימוקים להעניק לדגן את התואר צוין כי "מעולם לא חש הציבור היהודי ברחבי העולם תודה לאדם על מעשים אשר הוסתרו ממנו, ולעולם לא יוכל לדעת את כולם". נשיא האקדמיה, פרופ' צבי ארד, אמר לדגן כי "לאור דמותך עלינו לחנך את ילדינו לחיים טובים בארץ ישראל".

דגן, הערב. תצלום: איציק בן מלכי

במהלך הערב הוענקו תארים לשם כבוד גם לפרופ' ישראל אומן, לשר משה כחלון, למשורר יורם טהרלב, ולאנשי העסקים רוני צארום ונאוה רביד. אל השר כחלון, פנה דגן בתחלית הערב ואמר, בין היתר על רקע אמירותיו האחרונות בגנות ההנהגה הישראלית: "אני לא בטוח אם אני אזכיר אותך בנשימה אחת איתי זה יעזור לך עכשיו".

עוד אמר ראש המוסד לשעבר הערב כי "אירועים קשים מערערים את יציבות המשטרים סביבנו, שזכו לכינויים כמו 'אביב העמים'. בחינה מעמיקה מגלה שהשסעים והבעיות היו קיימים עוד קודם וטואטאו מתחת לשטיח. בצוק העיתים הם פורצים החוצה - על ידי הפגנות וגם על ידי אלימות יזומה נגד המשטרים".

דגן התייחס גם בהרחבה למציאות השוררת כיום בסוריה ואמר כי "יש סיכוי לשיפור במצב הביטחוני. היה והעלאווים יאבדו את מעמד הבכורה, יש סיכוי שהסונים יעלו לשלטון. הם לבטח לא יהפכו לחברים באגודת חובבי ציון, אך הדבר יפגע בחוזק ובגיבוי האסטרטגי שהוא (המשטר האיראני, ג"כ) מקבל היום בסוריה, ויצמצם את ההשפעה האיראנית במרחב".

ערוץ 2 דיווח ביום ראשון כי דגן התבקש באחרונה להחזיר למדינה את הדרכון הדיפלומטי שברשותו. לפי הדיווח, דגן ביקש להשתמש בדרכון בכמה נסיעות שתוכננו לו בשבועות הקרובים, אך בקשתו נענתה בשלילה. בדיווח נטען כי מדובר בפעולת תגמול של לשכת ראש הממשלה על המתקפה התקשורתית שהוביל דגן נגד בנימין נתניהו בשבועות האחרונים. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "בניגוד לפרסום, משרד החוץ אישר לדגן לאחר סיום תפקידו לפני כמה חודשים, ולפנים משורת הדין, להישאר עוד תקופת מה עם דרכונו הדיפלומטי בשל מספר נסיעות שאותן ביקש לבצע ורק בסיומן הוא יחזיר את הדרכון".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ