בעקבות הפרסום ב"הארץ": הרמטכ"ל הקים צוות שיבדוק את נוסח תפילת יזכור

בשבוע שעבר פורסם שלשכת הרמטכ"ל אישרה במכתב כי הנוסח המקובל הוא זה הכולל את צירוף המילים "יזכור אלוהים" ולא "יזכור עם ישראל"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הודיע הערב (שלישי) על הקמת צוות לבחינת נוסח תפילת יזכור שנאמרת בטקסי זיכרון צבאיים. לפני כי לשכת הרמטכ"ל קובעת שהנוסח "יזכור אלוהים את בניו ובנותיו", בפתיחת אמירת תפילת "יזכור" בטקסי הזיכרון הצבאיים, הוא הנוסח שצריך להיאמר. הרמטכ"ל מסר את עמדתו על רקע מחלוקת מתמשכת, המתנהלת בעיקרה בין דתיים וחילונים, בשאלה אם בטקסים צריך לומר "יזכור אלוהים" או "יזכור עם ישראל".

בעקבות הפרסום התעורר ויכוח ציבורי סוער סביב הסוגיה ואף קמו עצומות ברשת הקוראות להחזיר את הנוסח המכליל את המלים "יזכור עם ישראל". בצה"ל ביקשו להבהיר הערב כי לא התקיים דיון בנוגע לשינוי הנוסח בתקופה האחרונה, ולא התקבלו החלטות בנושא וכי נוסח יזכור הנוכחי מעוגן בפקודות מטכ"ל מ-1967.

גנץ. תצלום: מיכל פתאל

במשך שנים הקפיד עמיקם גורביץ', שהנחה את טקסי הדלקת המשואות בהר הרצל בערב יום העצמאות, על הנוסח "יזכור עם ישראל". בשנים האחרונות, לאחר החלפתו של גורביץ', עברו הקריינים לנוסח "יזכור אלוהים". תהליך דומה מתרחש גם ברבים מהטקסים ביום הזיכרון, לא פעם ביוזמתם של רבנים צבאיים ומשפחות שכולות דתיות.

מי שרואה במחלוקת עניין עקרוני במיוחד, הוא העיתונאי מנשה רז. רז הוא חברו הקרוב של תת-אלוף (במיל') צבי דנור, שחתנו, הטייס רב-סרן (במיל') שי דנור, נהרג בהתרסקות מסוק בתאונת אימונים בספטמבר 2008. לפני כשנתיים, כשהצטרף רז לדנור לטקס זכרון שנערך בבסיס פלמחים, שם לב לשינוי הנוסח וזעם. הוא פנה אז לבכירים בצה"ל, שהבטיחו לו כי הרב הצבאי הראשי יחדש את ההוראה לאחד את נוסח "יזכור" באופן שיחייב לפתוח ב"יזכור עם ישראל". לפני שנה, חרף ההבטחות שקיבל, שמע שוב את הנוסח "יזכור אלוהים". השנה, לפני הטקס בפלמחים, פנה רז למפקד הבסיס, שהשתכנע מדבריו והורה להקריא את הנוסח "יזכור עם ישראל".

בעקבות חילופי הדברים כתב רז לרמטכ"ל גנץ וביקש ממנו להחזיר את הנוסח "יזכור עם ישראל". לדבריו, "מה שמאחד את כולנו, חילונים ודתיים, זו החובה לזכור את הנופלים במערכות ישראל. לי אישית ולרבים כמוני לא בורא עולם הוא הכתובת לזכור. לכן חובה לדאוג שגם הרב הראשי לצה"ל שרוממות האחדות בפיו, יקפיד בשנים הבאות שבהקראת "יזכור" ייאמר 'יזכור עם ישראל'".

בשבוע שעבר קיבל רז מכתב תשובה ממזכירות הפיקוד העליון, הפועלת בלשכת הרמטכ"ל. במכתב נאמר כי "בהמשך למכתבך אשיב לך כי על פי נספח א' לפקודת מטכ"ל 33.0901, נוסח הפתיח שנקבע לתפילת 'יזכור' ואשר צה"ל מחויב אליו הוא 'יזכור אלוקים' ולכן זהו הנוסח המוקרא בטקסים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ