נתניהו כתב לארדואן: אשמח למצוא פתרון לכל הסוגיות שבמחלוקת בינינו

לאחר שהבוקר נחשף ב"הארץ" כי ישראל וטורקיה מנהלות מגעים חשאיים, מתברר כי רה"מ שלח לפני ימים ספורים איגרת למקבילו הטורקי שבה בירך אותו על ניצחונו בבחירות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר לפני כמה ימים איגרת אישית לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ובה בירך אותו על ניצחונו בבחירות והביע רצון לפעול לפתרון המשבר בין המדינות. פקיד בכיר בירושלים ציין כי המכתב נשלח לפני כמה ימים, אחרי התלבטויות רבות.

הבוקר (שלישי) חשף "הארץ" את קיומם של מגעים חשאיים בין לשכת ראש הממשלה לבין לשכתו של ארדואן, שמנוהלים על ידי אישיות בכירה שנתניהו מינה לאחרונה לתפקיד.

חלקים מהמכתב ששיגר נתניהו לארדואן התפרסמו באתר האינטרנט של העיתון הטורקי "זמאן" במסגרת כתבה שעסקה במגעים החשאיים בין ישראל לטורקיה. "הממשלה שלי תהיה שמחה לעבוד עם הממשלה הטורקית חדשה כדי למצוא פתרון לכל הסוגיות שבמחלוקת בין שתי המדינות שלנו", כתב נתניהו במכתב לארדואן, "אני מקווה שנוכל לייסד מחדש שיתוף פעולה ולחדש את רוח הידידות שאפיינה את היחסים בין העמים שלנו במשך דורות רבים". לשכת ראש הממשלה אישרה כי נשלח מכתב וכן אישרה את נוסח הדברים.

ארדואן בלשכתו. תצלום: רויטרס

לפי הפרסום הבוקר ב"הארץ", ישראל וטורקיה מקיימות בשבועות האחרונים מגעים חשאיים, בניסיון להביא לסיום המשבר ביניהן. לדברי פקיד בכיר בירושלים, השיחות מתנהלות בערוץ ישיר בין גורמים ישראליים וטורקיים, ובמעורבות אמריקאית. הרקע לניסיון הפיוס הנוסף הוא הפרסום הקרוב, בתחילת יולי, של דו"ח ועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם על אירוע המשט לעזה, וכן בשל המצב בסוריה.

מקור במשרד החוץ הטורקי אישר את קיומם של המגעים, וכך עשה גם מקור בממשל האמריקאי. לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס אתמול לדברים, אך לא הכחישה אותם גם לשכת שר החוץ סירבה להתייחס לשאלות שהופנו אליה בעניין.

השיחות מתקיימות בשני ערוצים: ערוץ ישיר בין גורם מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מנכ"ל משרד החוץ הטורקי פרידון סינירלולו. האחרון הוא תומך גדול ביחסים עם ישראל ודוחף להחזרת הנורמליזציה ביחסים בין המדינות. מדובר בערוץ שיחות שנוצר אחרי הסיוע שהגישה טורקיה לישראל לכיבוי השריפה בכרמל. בתחילה מונה יועצו המדיני של נתניהו, רון דרמר, לנהל את המגעים עם הטורקים, אך לפני כמה שבועות מינה נתניהו לתפקיד אישיות בכירה שאינה מכהנת בלשכתו.

ערוץ שני נמתח בין הנציג הישראלי בוועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם לאירועי המשט לעזה (ועדת פאלמר), יוסף צ'חנובר, לבין הנציג הטורקי בוועדה, אוזדם סאנברק. השניים עובדים יחדיו כבר כמה חודשים בוועדת הבדיקה של האו"ם, אבל גם משמשים ערוץ להעברת מסרים בין ישראל לטורקיה. השניים היו מעורבים בכמה ניסיונות לנסח הבנות כתובות לסיום המשבר.

יחד עם שני ערוצים ישירים אלה, הממשל האמריקאי קיים בחודשים האחרונים מגעים בדרג גבוה ביותר של ממשלת טורקיה, בעיקר בניסיון לסכל את המשט החדש לעזה, אך גם כדי לדחוף לשיפור היחסים עם ישראל. ביום שבת שוחחה שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, עם עמיתה הטורקי אהמט דבוטולו והביעה שביעות רצון מהודעת ארגון IHH, שהאנייה מאווי מרמרה לא תשתתף במשט לעזה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ