ערב המהלך הפלסטיני באו"ם, 7 שגרירים בכירים יסיימו תפקידם

בקיץ תתחלף שורה של שגרירים ותיקים במדינות מערביות, הנחשבות קריטיות למאמץ הדיפלומטי לבלימת הכרזה חד-צדדית בספטמבר. לחלק מהבירות טרם מונה מחליף

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חודש לפני שהמהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם יגיע לשיאו ובעיצומו של מאבק מדיני חובק עולם, תתחלף בקרוב שורה של שגרירים ישראלים בבירות מרכזיות הנחשבות קריטיות למאמץ לסכל את ההכרה במדינה פלסטינית. לחלק מהבירות עוד לא מונה כלל שגריר ובאחרות ישרתו שגרירים שיעשו את צעדיהם הראשונים במדינות החדשות.

במהלך החודשים יולי-אוגוסט יסיימו את תפקידם שגריר ישראל בברלין יורם בן-זאב, השגריר ברומא גדעון מאיר, השגריר במדריד רפי שוץ, השגריר בהאג ארי קניטל, השגרירה בבודפשט עליזה בן-נון והשגריר למוסדות האיחוד האירופי בבריסל רן קוריאל. שגריר ישראל בלונדון רון פרושאור סיים את תפקידו לפני כמה שבועות. מדובר בבירות שימלאו תפקיד מרכזי בחודש ספטמבר במאבק המדיני של ישראל במהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם.

השגרירים שמשרתים באותן בירות נחשבים למנוסים ביותר ומחזיקים במערך קשרים אותו טיפחו במשך שנים, שאמור לשרת אותם במשברים מדיניים-הסברתיים כגון זה שעלול להתרחש בספטמבר. לדברי מקור במשרד החוץ עלו הצעות להאריך בחודש עד חודשיים את כהונת השגרירים, אולם ההצעה נדחתה. המקור ציין כי תחלופת השגרירים בתקופה רגישה וקריטית כזו תקשה על ניהול מאבק מדיני והסברתי נגד המהלך הפלסטיני באו"ם.

ברומא אין מועמד

שר החוץ אביגדור ליברמן ומנכ"ל משרדו רפי ברק הכריזו כי סיכול המהלך הפלסטיני בספטמבר הוא בראש סדר העדיפויות של משרד החוץ, אולם חרף העזיבה הקרובה של השגרירים הוותיקים, עדיין לא מונו מחליפים לברלין ולרומא. שר החוץ ליברמן הודיע על כוונתו למנות את יעל מצר לשגרירה בברלין כמינוי פוליטי, אולם מינויה טרם הובא לאישור הממשלה. לשגרירות ברומא אין כל מועמד בשלב זה. נראה שהחל מאוגוסט יכהן ממלא מקום הן בברלין והן ברומא.

בשגרירויות במדריד, מוסדות האיחוד האירופי בבריסל, האג ובודפשט מונו שגרירים אולם אלה יתחילו את תפקידם כחודש בלבד לפני שהמהלך הפלסטיני באו"ם יגיע לשיאו. על אף שלתפקידי השגרירים מונו דיפלומטים מקצועיים ומנוסים, קשה להניח שיצליחו ליצור קשרים מספיקים וללמוד את הזירה החדשה אליה נשלחו בתקופה כה קצרה.

גם שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, חדש בתפקידו. האחרון הוא אמנם דיפלומט מנוסה וותיק וכיהן כמנכ"ל משרד החוץ וכשגריר בלונדון, אולם גם הוא יהיה זקוק לזמן על מנת ללמוד את אופן ההתנהלות המדינית באו"ם ויותר מכך, כדי להכיר ולכונן קשרי עבודה, שיתופי פעולה ובריתות עם שגרירי המדינות החברות במועצת הביטחון.

בכיר במשרד החוץ ציין כי המנכ"ל רפי ברק פועל כדי לפתור את בעיית תחלופת השגרירים לפני ספטמבר ומקיים בנושא דיונים שבועיים. הסיבה לעיכוב במינויים, לדברי הבכיר, הוא העובדה שעדיין לא נחתם הסכם שכר חדש עם משרד האוצר ובשל כך לא יצאה לפועל הרפורמה במשרד החוץ.

אתמול מונה המשפטן דניאל טאוב לשגריר ישראל החדש בלונדון. טאוב, ששימש סגן היועץ המשפטי של משרד החוץ נחשב לאחד הדיפלומטים המנוסים והמוערכים על ידי ראש הממשלה נתניהו, שר החוץ ליברמן וכן ע"י שרת החוץ לשעבר ציפי לבני. טאוב היה מעורב בצורה אינטימית במשא ומתן בין ישראל והפלסטינים אחרי ועידת אנאפוליס ולאחר כינונה של ממשלת נתניהו, שימש טאוב סגנו של ראש צוות המשא ומתן, עו"ד יצחק מולכו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ