ד"ר אבי בן בסט: הגיע הזמן לקצר את השירות הצבאי

עמוס הראל
עמוס הראל
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש הוועדה שהמליצה ב-2006 למערכת הביטחון לקצר בהדרגה את השירות הסדיר בצה"ל, סבור כי הגיעה העת ליישם את ההמלצה. ד"ר אבי בן בסט אומר כי כל דחייה נוספת של היישום פוגעת ביעילות הצבא ובמוטיבציה של הצעירים לשרת בו.

בן בסט, איש המכון הישראלי לדמוקרטיה, הציג השבוע מחקר חדש שערך בסוגיה במסגרת פורום קיסריה. המלצות הוועדה בראשותו, שמונתה בידי שר הביטחון דאז שאול מופז, אומצו בידי הממשלה בתחילת 2006 ותוארו אז כמהפכניות. ואולם הרפורמה הוקפאה כעבור כמה חודשים, בגלל ההלם שחוללה מלחמת לבנון השנייה וההערכה כי צה"ל זקוק לתגבור מסוים בכוח האדם שלו על רקע החולשות שהתגלו.

המודל של בן בסט גורס שיש לקצר את שירות החובה הבסיסי לגברים לשנתיים, באופן שיהיה זהה לשירות לנשים. הקיצור צריך להיעשות בשלושה שלבים ולהתבסס על תמריצי ייעול. מהלך כזה, הוא סבור, יצמצם את אי השוויון בין גברים משרתים לבין עצמם ובין גברים לנשים.

בד בבד, יש לפעול לצמצום ההשתמטות ולצמצום התופעה של מתן פטורים לא הוגנים משירות. בן בסט גם ממליץ לשלב יותר נשים בתפקידים המיועדים כיום לגברים, לבטל מסלולים מיוחדים (כמו ישיבות ההסדר ומסלול הנח"ל) ולמנוע שימוש בחיילים בשירות חובה לתפקידים אזרחיים.

על פי ההצעה, בשלב ראשון יקוצר משך השירות באופן מיידי מ-36 חודשים ל-32 חודשים לגברים. צה"ל יקבע לפי צרכיו לאילו חיילים הוא זקוק למלוא התקופה ובאילו תפקידים ניתן לקצרה.

הכוונה היא שלוחמים וכן חיילים בתפקידים טכניים נדרשים ימשיכו בשירות רגיל. אולם, החיילים הללו יתוגמלו בארבעת החודשים האחרונים באופן הוגן, בסכום המקביל לשכר האזרחי במשק בגיל 21 וכולל גם הצעות נלוות. חייל כזה יקבל בארבעה חודשים סכום של כ-21 אלף שקל.

לצורך זה, מציע בן בסט, יוקדשו בשנה 115 מיליון שקל. אם יותר מ-20% מהחיילים ישרתו שירות מקוצר, צה"ל יוכל לנצל את ההפרשים שייחסכו לצרכים אחרים. בתום שני שלבים נוספים, יעבור הצבא למתכונת של שנתיים שירות חובה, תוך תגמול הולם למי שיידרשו לשרת פרק זמן ארוך יותר.

לדברי בן בסט, המדינה נתונה לאיום מתמיד של מלחמה ולכן נדרש צבא גדול ואיכותי בשעת חירום. "הדרך היעילה והזולה ביותר להשגת יעד זה היא שילוב של צבא חובה, צבא מילואים וצבא מוגבל בהיקפו. צריך לשכלל את מערכת הביטחון על ידי יצירת תמריצים כלכליים לבחירת הרכב יעיל של גורמי הייצור: פחות שירות חובה ויותר אמצעים חליפיים כמו טכנולוגיה ושירות קבע לפרק זמן קצר", כותב בן בסט.

לדעתו, הגיעה העת ליישם את הדו"ח מ-2006, משום שהמשך המצב הקיים פוגע גם בעקרון השוויון, ברווחת הצעירים במדינה ובתוצר הלאומי. על פי הנתונים שהציג בעבודה, לפני חמש שנים השלימו רק 58% מהגברים במחזור גיוס שירות מלא ועוד 18% עשו שירות חלקי. הנתונים אף ירדו מאז, בעיקר בגלל העלייה במספר מקבלי הפטור מטעמים של "תורתו אומנותו".

המלצות בן בסט

שירות החובה הבסיסי של בנים יקוצר לשנתיים ב-3 שלבים

חיילים בתפקידים קרביים וטכניים ישרתו כרגיל ויקבלו שכר הולם

מתן הפטורים משירות יצומצם ונשים ישרתו ביותר תפקידים

יבוטלו מסלולי הנח"ל, בני הישיבות ושירות חובה במשטרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ