הפלסטינים למועצת אירופה: הכירו בנו כמדינה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הרשות הפלסטינית מרחיבה את מאמציה לזכות בהכרה בינלאומית כמדינה עצמאית: נציגי הרשות פנו באחרונה למועצת אירופה בדרישה לקבל מעמד המקביל בפועל למעמדן של מדינות קיימות. על פי הערכות בארגון, התמיכה למהלך מובטחת מצד המדינות החברות בארגון, ושדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית יתבצע בספטמבר הקרוב.

אין מדובר בהכרה פורמלית בעצם קיומה של מדינה פלסטינית, אלא בהצבתה של הרשות הפלסטינית בסטטוס המוקנה כיום למדינות בלבד ובהכרה בה כ"שותפה בקידום הדמוקרטיה". כשתזכה להכרה בספטמבר הקרוב, תהפוך הרשות מגוף שמוזמן לדיונים אד-הוק מדי פעם לגוף בעל נוכחות קבועה בפעילותו של הארגון.

על פי בקשת הפלסטינים, מועצת אירופה צפויה להכיר במועצה הלאומית הפלסטינית כגוף הפלסטיני היציג, ולא ברשות עצמה. ככל הנראה המהלך לא יאפשר לנציגי החמאס לקחת חלק בפעילות מועצת אירופה. ההכרה במועצת אירופה היא מהלך בעל חשיבות דיפלומטית רבה: במועצה מכהנים חברי פרלמנט מ-50 מדינות שעשויים לפעול גם בתוך מדינותיהם לחיזוק ההכרה במדינה הפלסטינית.

יו"ר המשלחת הקבועה של הכנסת למועצת אירופה, ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), אמר אתמול כי "משיחות שקיימתי עם חברי מועצת אירופה עולה שיש רצון גורף לתמוך בשדרוג מעמדם של הפלסטינים. במציאות המדינית הקיימת אין עניין להערים עליהם קשיים ולבחון עד כמה ההליכים הדמוקרטיים אצלם מפותחים".

לדברי פלסנר, "הצעד הזה מראה נחישות פלסטינית להשיג את היעדים המדיניים שלהם באמצעות המוסדות הבינלאומיים, וליצור שורה של מנופי לחץ על מדינת ישראל. הדרך היחידה של מדינת ישראל לשנות את המגמה הזאת היא להציג יוזמה מדינית אמינה שתאפשר גם לפלסטינים וגם לאירופים לוותר על האסטרטגיה של דיפלומטיה חד צדדית".

האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה הוקמה אחרי מלחמת העולם השנייה כדי לקדם את הדמוקרטיה, זכויות האדם והמינהל התקין באירופה ובעולם. חברים בה 500 חברי פרלמנט מ-50 מדינות, והיא מתכנסת ארבע פעמים בשנה בשטרסבורג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ