בכירים בעבודה דורשים לבדוק את כשרות המפקד מחשש לזיופים

שבועיים אחרי שחגגו את הזינוק במספר המתפקדים למפלגה, התגלה כי אלפי טפסים עשויים להיפסל בשל חשש לזיופים, התפקדויות כפולות ואי סדרים נוספים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שבועיים לאחר שחגגו את הזינוק החד במספר המתפקדים למפלגה, בכירים בעבודה קראו אתמול לבדוק את תוצאות המפקד מחשש לזיופים, אי סדרים וניפוח של מספר המתפקדים. עמרם מצנע, מהמתמודדים על ראשות המפלגה, אמר אתמול כי הוא "סמוך ובטוח שהאנשים האמונים במפלגה על כשרות המפקד יעשו כל שביכולתם כדי שהמפקד יהיה נקי והליך הבחירה לא ייפגע".

בדיקה מקיפה שנערכה על ידי חדשות ערוץ 2, וכללה 23,798 טופסי מתפקדים למפלגה, העלתה שורה של בעיות המעיבות לכאורה על כשרותו של המפקד. על פי הדיווח אמש, לפחות עשרה אחוזים מכלל המתפקדים לעבודה הם למעשה מתפקדים כפולים או משולשים - שהתפקדו במקביל גם למפלגות נוספות, בהן הליכוד וקדימה, וטופסיהם צפויים להיפסל.

במקביל, בעיות רבות התגלו במגזר הערבי המצביעות לכאורה על ביצוע "מפקד ארגזים": עשרות מתפקדים, בדרך כלל בני אותה החמולה, הוחתמו עם מספר טלפון אחד של הפוקד המרכזי - בניגוד ברור להנחיות. השימוש במספר אחיד מקשה על איתורם של המתפקדים כדי לבחון את כשרות התפקדותם. כך, בקלנסווה אותרו 36 מתפקדים בעלי אותו מספר טלפון. שיעור המגזר הלא-יהודי הוא 23-25 אחוזים מן המתפקדים למפלגה.

העבודה עדיין לא פרסמה את תוצאות המפקד שערכה בחודשים האחרונים. אחרי המפקד טענו במפלגה כי 55 אלף מתפקדים חדשים הצטרפו אליה מאז פרש ממנה השר אהוד ברק והקים את מפלגת עצמאות. עד כה רק כמחצית מהטפסים הוזנו במחשבי בית מפלגת העבודה.

בכתבה ששודרה אתמול יצר הכתב עמית סגל קשר עם שורה של מתפקדים, בניסיון להבין אם הצטרפו לרשימות מפלגת העבודה מרצונם החופשי. השיחות השונות העידו שרבים מן המתפקדים כלל לא היו מודעים לכך. כך, בשיחה עם לואיזה מבאר שבע היא אישרה: "לא התפקדתי". ולנטינה מקרית גת אמרה במשדר: "אני לא מכירה את זה כל כך. אני חתמתי אבל הייתי עם הבן שלי. אני לא כל כך מבינה".

מזכ"ל העבודה, חיליק בר, אמר אתמול בתגובה לפרסום כי "המפלגה ערכה מפקד גדול ואמיתי שתוצאותיו טרם נמסרו. לכן כל השערה לגבי טוהר המפקד או כל בעיה אחרת אינה מבוססת או נכונה. לאחרונה מונתה שופטת להיות אמונה על אמינות המפקד".

במקביל נודע אתמול כי דלפו פרטי חשבונות הבנק וכרטיסי האשראי של עשרות אלפי המתפקדים למפלגה. זאת לאחר שהמידע הועבר בטעות למטות המועמדים וזהותם של המתפקדים עם שורה של פרטים חסויים נחשפו לרבים.

על פי הפרסום, בערוצים 2 ו-10, התקלה התרחשה לאחר שפרטים של מתפקדים לעבודה הועברו בטעות מהמאגר הממוחשב של המפלגה, במסגרת הצגת נתוני ביניים של 20 אלף מתפקדים חדשים. המידע אמור היה לכלול שמות, כתובות ומספרי טלפון בלבד, אך בשל הטעות כלל גם פרטי כרטיסי אשראי ומספרי חשבונות בנק של המועמדים.

"מבדיקה שנערכה נתגלה כי יכול ובשגגה נמסר לך או למי מטעמך קובץ חברי מפלגה הכולל מידע האסור למסירה ובשימוש", כתב מזכ"ל המפלגה חיליק בר במכתב בהול ששלח למטות. הוא ביקש להחזיר במהירות את הפרטים ובהם פרטי כרטיסי האשראי וחשבונות הבנק. "הינך נדרש להחזיר למפלגה ו/או להשמיד את קבצי החברים שנמסרו לך", הדגיש בפנייה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ