היסטוריה: האופוזיציה סייעה לחברת קואליציה להעביר הצעת חוק

לאחר שהקואליציה לא הצליחה להחליט אם לתמוך בהצעת החוק של ח"כ קירשנבאום בנוגע לנשים גרושות, היא קיבלה סיוע מיריביה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) עשתה היום (רביעי) היסטוריה קטנה כשהצליחה לגייס דווקא את האופוזיציה לתמוך בהצעת חוק שהגישה. זאת, על אף שהקואליציה לא הצליחה במשך חודשים ארוכים להחליט אם לתמוך במהלך.

כשהתברר שהחוק צפוי לעבור בתמיכת האופוזיציה, החליטה הנהלת הקואליציה לאפשר חופש הצבעה לחבריה בחוק. 48 תמכו בחוק ושניים התנגדו לו. החוק צפוי לתקן עוול כלפי נשים גרושות שלא מצליחות לגבות את דמי המזונות מבעליהן לשעבר, באמצעות ביטול סעיף בחוק המזונות הקובע כי אישה גרושה שיוצאת לחו"ל יותר מפעם אחת בשנה לא תוכל לזכות בקצבת מזונות מהביטוח הלאומי. להצעת החוק של קירשנבאום הוצמדה הצעת חוק מקבילה של ח"כ דב חנין. עלות החוק נחשבת זניחה ומגיעה לכשלושה מיליון שקלים.

כיום, אם חד הורית שלא מצליחה לגבות דמי מזונות מבעלה לשעבר ומשתכרת פחות מ-5,013 שקלים בחודש, מקבלת קצבת מזונות מהביטוח הלאומי בסך 2,672 שקלים, והביטוח הלאומי גובה את הכסף מהבעל. כ-20,139 נשים בישראל קיבלו קצבה באופן זה בשנת 2009. על פי חוק המזונות, אם אשה, המקבלת קצבה זו, יוצאת לחו"ל יותר מפעם אחת בשנה, הקצבה נשללת ממנה. הקצבה נשללה מ-1,500 נשים בשנת 2009.

הצעת החוק של קירשנבאום מבטלת את הסעיף הזה. הצעת החוק הוגשה בראשונה במארס 2010 ונמצאת מאז בדיונים מול האוצר והמוסד לביטוח לאומי. בסביבתה של קירשנבאום טענו כי האוצר והביטוח הלאומי שללו את התיקון ובאמצעים שונים דחו את החוק מאז. ביום ראשון האחרון עלה החוק לוועדת השרים אך הדיון בו נדחה פעם נוספת.

קירשנבאום החליטה שלא להמתין יותר. בתמיכת סיעת ישראל ביתנו היא העלתה את החוק להצבעה במליאת הכנסת, ללא תמיכת הממשלה, בקריאה טרומית. "לא ייתכן כי הביטוח הלאומי מחזיק נשים, שכל חטאן היה להתגרש מאדם שאינו משלם להן את המגיע להן, כשבויות במדינה", היא אמרה. "הביטוח הלאומי שולל הלכה למעשה את הקצבה רק בשל העובדה שהאם העיזה לטוס לחו"ל. מדובר בגישה אטומת לב ושרירותית של המוסד לביטוח לאומי והאוצר. התנגדות האוצר אינה מקובלת עליי ואלך עם החוק עד הסוף, גם ללא הסכמת הקואליציה. עצם העובדה כי יש לחוק רוב בשיתוף עם האופוזיציה, מוכיחה כי הצדק עימי ועל כן לא אסוג עד שאעביר את החוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ