השר מרידור מעכב את "חוק גרוניס" בממשלה

ח"כ כץ: מקווה שביניש לא בוחשת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר דן מרידור הגיש אתמול ערר למזכירות הממשלה על החלטת ועדת השרים לחקיקה לתמוך ב"חוק גרוניס". כל עוד לא התקיים דיון בממשלה בערר שהגיש, הקואליציה לא תוכל לתמוך בהצעת החוק או לקדם אותו.

הצעת החוק קובעת כי תקופת המינימום לכהונת נשיא בית המשפט העליון תקוצר משלוש שנים לשנתיים. אם החוק יעבור, יוכל שופט העליון אשר גרוניס לראות עצמו מועמד לתפקיד. אחרת, בהנחה שתישמר בחירת נשיא העליון על פי הוותק שלו בבית המשפט העליון, תמונה לתפקיד השופטת מרים נאור.

על אף שהחוק אמור להשפיע על מינוי שופט העליון הבא, סיכוייו לעבור בקרוב קטנים גם ללא הערר שהגיש מרידור. הסיבה: יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הכריז בהזדמנויות שונות כי נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ביטלה את המינוי לתפקיד נשיא בית המשפט העליון על פי שיטת הסניורטי, לאחר שהביאה למינויה של נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, לתפקיד, למרות שלא היתה השופטת הוותיקה ביותר בבית הדין הארצי לעבודה.

בנסיבות אלה, לרותם לא יהיה כל אינטרס לקדם בוועדת החוקה הצעת חוק שלמעשה מבקשת לשמר את המינוי על פי הסניוריטי ולסלול את הדרך לבחירתו של גרוניס לתפקיד. רותם סבור כי הוועדה לבחירת שופטים היא הגוף שיצטרך להכריע בדבר זהות נשיא בית המשפט העליון ולא מסורת הסניורטי.

יוזם החוק, ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי) אמר אתמול כי "אני רוצה להאמין ולקוות שהערר לא מוגש לפי פנייה מפורשת ובחישה של הנשיאה ביניש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ