מפחד מעובדיה, מאיים על ישי

דרעי חוזר ואומר שהוא חוזר לפוליטיקה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

גם אתמול חזר אריה דרעי ואמר שהוא חוזר. כמעין ריטואל דו-חודשי, כשתקופת הקלון כבר מזמן מאחוריו, יו"ר ש"ס לשעבר עומד מדי פעם בראש חוצות ומכריז כי הוא חוזר לפוליטיקה, תוך שהוא כובש בנקל את הכותרות. דרעי תמיד כישף את התקשורת, זה לא חדש, ממש כמו הצהרתו אתמול. אך בכל זאת שלושה פכים קטנים ראויים לציון בהצהרתו התקופתית (במקרה הזה כתשובה לשאלת העיתונאית אילנה דיין בוועידת הנשיא) על שיבתו לפוליטיקה.

נכון, הוא נותר עמום כשהיה באשר לתוכניותיו, פוסח על שתי הסעיפים - ש"ס או מפלגת קירוב מסורתית-חברתית-כלל-ישראלית. אבל אתמול הוא חידד מעט את הגדרת שתי האופציות המונחות על השולחן, ואת יחסי הגומלין ביניהן.

"בבחירות הבאות אני מתכוון לעמוד בראש תנועה פוליטית", עירפל דרעי. הוא מעדיף לחזור ככלות הכל לש"ס - הוא יודע שהקמת מפלגה מתחרה כרוכה בסיכונים לא פשוטים מבחינתו, ובראשם חרון אפו של הרב עובדיה יוסף ורבנים אחרים, רבב שעשוי לדבוק בו גם אחרי שהמנהיג הרוחני לא יהיה בתמונה. המסר של דרעי לש"ס היה איום בסגנון "תחזיקו אותי, או שאקים מפלגה מתחרה"; אבל כשהוא אומר כי "ש"ס לא חייבת להיות באותם פנים שיש לה היום, היום יש לי יותר סבלנות ואני מבין יותר את האחר", אין ספק שהאופציה השנייה מועדפת עליו.

האלמנט השני שמזדקר לעין בהצהרתו של דרעי אתמול הוא הנסיבות שבהן היא נאמרה. דרעי בא לוועידת הנשיא, במה שאין ממלכתית ממנה, כדי לגולל את תוכניותיו הפוליטיות (אבל לא רק) בשיחה עם דיין. לוועידה הזאת לא זומן אלי ישי להביע את דעתו בשלל נושאים מדיניים ופוליטיים שאליהם נדרש אריה דרעי. דרעי, ולא ישי, זכה להתחכך בשועי עולם, אנשי ציבור ורוח, ובכירי העולם היהודי, בעוד שישי, לכל היותר, ספג בוועידה ביקורת מצד מנהיגים יהודים על יוזמתו להחזיר את סעיף הלאום לתעודת הזהות.

כאן מגיע האלמנט השלישי: העיתוי. דרעי מיטיב לנצל את חולשתו של אלי ישי, יורשו שאותו הוא מקווה לרשת חזרה. בימים האחרונים, כאמור, הסתבך יו"ר ש"ס הנוכחי בעוד יוזמה שנויה במחלוקת שסיכוייה הפוליטיים מפוקפקים, וממשיך לבנות את עצמו כפרסונה בעייתית מבחינה תקשורתית. ישי אמנם מצליח לשמור על כוחה של ש"ס בסקרים, אבל מתנהל כבר תקופה ארוכה בצל דרעי - מאז סערת עמנואל, לפני שנה בדיוק ועד לימים אלה ממש, שבהם דרעי הצליח להטביע את ישי בגביע קוטג'.

בשבוע שעבר, באותו בוקר שבו אריה דרעי פרסם מאמר חברתי נוקב בעד חרם הקוטג', וגם אמר בראיון לגלי צה"ל כי הוא תומך בשלילת תעודות כשרות מעסקים שעושקים עובדים, אלי ישי נאלץ לרקוד לפי התנועות של יריבו.

זמן קצר לאחר שדברי דרעי הדהדו בתקשורת, ישי נאלץ לשגר, אי שם מצרפת, הודעה לעיתונות כי הוא קורא לפתוח חקירה פלילית נגד יצרני החלב בחשד שתיאמו מחירים. לכל אלו יש להוסיף גם את דו"ח המבקר הצפוי על השריפה בכרמל שמרחף כעננה מעל ראשו של ישי.

אבל דרעי מצדו בוחר לפי שעה רק לנבוח, לא לנשוך. הוא לא מקים את מפלגתו הפוליטית מחד, ומאידך לא עושה מהלך אקטיבי למלא את משאלת לבו לחזור לש"ס.

רבים, גם מתומכיו של דרעי, תוהים מהי תוכניתו ושואלים אם הוא לא סובל מחרדת ביצוע. הם בעיקר מתקשים להבין מדוע אריה דרעי אימץ לעצמו מנהג של קבע להכריז על חזרתו לפוליטיקה, שוחק את המטבע עד דק, מבלי לספר על כך לאיש הרלוונטי ביותר, שהמפתח בידו - הרב עובדיה יוסף. בביתו הרב ברחוב הקבלן 45 בירושלים מופתעים כל פעם מחדש לשמוע כי דרעי חוזר, ולא חושב לספר על כך למי שהיה, ותיאורטית עשוי להיות, פטרונו הפוליטי.

אדם שיוצא ובא מביתו של הרב עובדיה אמר אתמול כי "זה כמו ההצהרה הפלסטינית על הקמת מדינה. בסוף אף אחד לא יאמין לו".

דרעי, הוסיף, משול לאותו אדם שמתפלל יומם ולילה לזכות בלוטו, מבלי למלא טופס. האם זה קשור לסיכויי הזכייה הנמוכים? ייתכן. בשלב הזה הסיכויים לזכות שוב בכותרת "דרעי: אני חוזר", נראים גבוהים לאין שיעור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ