קתרין אשטון ל"הארץ": לא בטוח שתהיה הצבעה באו"ם בספטמבר

הממונה על יחסי החוץ של האיחוד האירופי אומרת בראיון, כי ממשלת האחדות שעשויה לקום ברשות הפלסטינית בשיתוף עם החמאס אינה צריכה לפגוע במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים

עקיבא אלדר
בריסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
בריסל

הממונה על יחסי החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אומרת כי אינה בטוחה שתהיה באו"ם הצבעה בספטמבר על הכרה במדינה פלסטינית. בראיון ל"הארץ" היא הסבירה כי עדיין לא ברור מה תהיה לשון הצעת ההחלטה. "העמדה של הקהילה הבינלאומית בכלל ושל האיחוד בפרט תלויה במידה מכרעת בתוכנה של ההצעה. יש בהחלט אפשרות שיוצג להצבעה באו"ם נוסח שלאיחוד האירופי לא יהיה קושי להצביע בעדו".

דווקא בשעה שיוון גועשת, הכלכלה הספרדית קורסת והזירה הפוליטית בצרפת סוערת, ראשי האיחוד האירופי מעמיקים את מעורבותם בסכסוך הישראלי-פלסטיני, וכך גם אשטון. הראיון עמה, שהתקיים ביום שלישי בלשכתה שבמשרדי האיחוד האירופי בבריסל, יתפרסם במלואו מחר ב"הארץ השבוע".

אשטון ביקרה לפני כשבוע בישראל וברשות הפלסטינית ונפגשה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יושב ראש הרשות מחמוד עבאס. ערב נסיעתה למזרח התיכון שלחה אשטון לחברי הקוורטט מכתב שבו הציעה לאמץ את הנוסחה של הנשיא אובמה בדבר הצבת קווי ארבעה ביוני 1967 עם חילופי שטחים כקו הזינוק של המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. היא כתבה שהמצב מחייב התקדמות מהירה לפתרון הסכסוך.

"המכתב ששלחתי לחברי הקוורטט מגלם עבודה עצומה שהשקענו בניסיון לאחד את הקוורטט סביב משהו שיוכל לשכנע את הצדדים שקיימת תמיכה מספקת בחזרה לשולחן המשא ומתן", אומרת אשטון. "האיחוד האירופי עושה מאמצים ניכרים להניע את המשא ומתן לפני ההצבעה, אך אני מאמינה שהמפתח מצוי בידי הקוורטט. זה הגורם שיכול להביא רגיעה לשני הצדדים. אני מאמינה שהגורם המכריע בסכסוך אינו רק ההבנה מדוע סוגיות הליבה חשובות לצד השני. בעיניי חשוב לא פחות שהם ירגישו שאם הם ייקחו את הסיכון וייכנסו למשא ומתן, הקהילה הבינלאומית תעמוד לצדם. לכן חשוב ביותר למצוא את המסגרת הנכונה שתאפשר להם להתחיל לדבר זה עם זה".

בתשובה לשאלה אם היא מקבלת את הווטו של נתניהו על התהליך המדיני, אם הפלסטינים יקימו ממשלת אחדות עם החמאס המככב ברשימת ארגוני הטרור של האיחוד אומרת אשטון:

"זה נכון, והעמדה שלנו לא השתנתה. אבל הנשיא עבאס הבהיר שהוא הנשיא והמשא ומתן נתון לסמכותו וניהולו". לדבריה, "הוא מדגיש כי ממשלת האחדות תהיה מורכבת מטכנוקרטים עצמאיים שיעסקו בעיקר בהכנת הבחירות".

אבל הגישה של נתניהו היא שהסערה המתחוללת לאחר האביב הערבי אינה אקלים מתאים למשא ומתן. לטענתו, יש לעשות קודם סדר בסוריה ובלוב ובעיקר להמתין לבחירות במצרים.

הסכסוך שלכם נמשך שנים רבות. הוא החל זמן רב לפני האביב הערבי. כל העמים זקוקים לשלום ולרווחה. טיפול בבעיה אחת אינו צריך לבוא על חשבון הזנחת בעיה אחרת. זה שאני מקיימת מגעים עם איראן בנושא הגרעין ודואגת מאוד לקדם את סיום המחלוקת הזאת, אינו צריך לגרום לכך שלא אטפל באותה עת במשבר בסוריה ולא אדבר עם טורקיה ומדינות אחרות במאמץ ללחוץ על המשטר בדמשק.

פגשת גם את שר החוץ אביגדור ליברמן. שמעת ודאי שלאחר מכן הוא איים שאם האו"ם יכיר במדינה פלסטינית, ישראל תודיע על ביטולו של הסכם אוסלו.

הוא אמר משהו כזה גם בפגישה, אבל איני בטוחה שבסמכותו להודיע על ביטול ההסכם. איני מקבלת את האמירה הזאת. ביטולו של הסכם אוסלו יהיה עולם אחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ