שיחת היום | "דן מרידור, פוליטיקאים מתנכלים לביהמ"ש העליון?"

השר, שהגיש ערר על הצעת החוק לשינוי מינימום הזמן שיכהן נשיא ביהמ"ש העליון: חקיקה פרסונלית, נגד או בעד אדם מסוים - לא ראויה

מרב מיכאלי
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
שיחת היום

השר לענייני מודיעין, דן מרידור, הגיש בימים אלה ערר על שני חוקים שאישרה ועדת השרים לחקיקה, וגם השתתף הבוקר בתרגיל העורף וישב בבונקר הממשלתי.

מי היו? היתה כל הממשלה?

"לא, היתה ועדת השרים לענייני ביטחון, וכולנו התבקשנו לא לדבר על זה ואני מקפיד לשמור על העניין".

רק מבחינת אווירה, היתה אווירה טובה? דיברו דברים מעניינים?

"בממשלה יש תמיד אווירה טובה, את לא יודעת?".

הגשת ערר על הצעת החוק לשינוי מינימום הזמן שיכהן נשיא בית המשפט העליון. למה?

"בני בגין ואני הגשנו ערר מן הטעם שאנחנו חושבים שלא נכון להתערב בהליכי מינוי באופן כמעט פרסונלי. כאשר עומד על פרק מינוי ברור בקרוב, אני חושב שההתערבות בדרך חקיקה, פרסונלית, נגד או בעד אדם מסוים היא דבר לא ראוי".

זאת הצעה של ח"כ כץ מהאיחוד הלאומי, למה ועדת השרים תמכה בה?

"צריך לשאול אותם. אני מאד לא רוצה התערבויות פוליטיות במערכת המשפט. יש מאבק גדול, שזה אולי חלק ממנו. מערכת המשפט נמצאת תחת מתקפה שנים לא מעטות. השיא היה בתקופת קדימה והשר פרידמן, אבל המערכת נמצאת תחת מתקפה כל הזמן, והתערבות פוליטית כל הזמן, בהצעות חוק רבות: שנשיא ביהמ"ש העליון ייבחר ע"י הכנסת בכלל, שינוי הרכב הוועדה וכן הלאה, וזאת לא המרכזית בהן".

הפוליטיקאים לא מבינים את חשיבות העצמאות של מערכת המשפט?

"יצרנו בישראל הרבה דברים באמת יפים, אבל אחת המערכות היותר מוצלחות, שהעולם ברובו עומד כמעט נדהם כשהוא רואה אותה זאת מערכת המשפט הישראלי. אנחנו צריכים איזונים בין הכח של הממשלה לבין הזכויות של האדם. תפקיד בית המשפט הוא לעמוד לא לפי הרוב אלא לפי הצדק. לא הפוליטיקאים, שהם בצדק עוסקים לפי הרוב כי ככה הם פני הפוליטיקה, לא הם צריכים להתערב בזה".

אבל ממה הם כל כך פוחדים?

"בית המשפט יוצר איזון מול הכוח של אחרים: ממשלה, כנסת, אנשי עסקים, עיתונים - כל מי שיש לו כוח ביד. הוא שומר על היחיד, על הקבוצה, על מי שאין לו תמיד רוב ואומר עד כאן. אז יש אנשים שלא אוהבים את הכוח הזה".

הם רוצים את הכוח אצלם.

"כל הרעיון הדמוקרטי הוא לא רק שלטון הרוב אלא מה אסור לרוב לעשות. הרוב יש לו סמכות בנושאים מסוימים ובנושאים אחרים יש לאדם זכות והרוב לא יכול לתת לו הוראות. אני שמח שיש לנו בית משפט שיודע לשמור על זה ואני מציע שלא נתערב, בוודאי לא עכשיו, לקראת תהליך בחירה לעשות שינוי של כללי משחק".

בעניין רוב ומיעוט, הצעת החוק השנייה שהגשת עליה ערר, מרחיבה את הגדרת הטרור גם לפעולות מחאה.

"בני בגין, מיכאל איתן ואני הגשנו ערר בכמה נקודות. הראשונה, במדינה עדיין קיימות לבושתנו, תקנות הגנה לשעת חירום הבריטיות, שהופעלו נגד אנשי אצ"ל לח"י ואחרים בזמנו, תקנות שעוד בשנים הראשונות למדינה מנחם בגין אמר שאלה תקנות שצריך לבטל אותן ואין להן מקום במדינה דמוקרטית. ההצעה הזאת מציעה הסדרים חלופיים לחלק מהתקנות האלה, אבל משום מה, היא לא מבטלת את התקנות עצמן. ואנחנו משאירים את הכתם המבייש הזה עלינו, תקנות הגנה לשעת חירום, שבאמת היה מתאים לשלטון מנדטורי להתייחס ככה לילידים, וגם זה היה לא ראוי אז. אני חושב שהמדינה היתה צריכה מזמן לבטל את התקנות האלה".

והגדרת הטרור?

"הגדרת הטרור בהצעה רחבה מדי. למשל, מעשה שיש אתו פגיעה חמורה ברכוש. נגיד מישהו סוגר בכוח את נמל התעופה וגורם נזק גדול לרכוש או בהפגנת עובדים או בהפגנה פוליטית או כמו שהיה בהתנתקות. אבל אם הפגנה שנועדה להשפיע על הממשלה, וגורמת באמת נזק ברכוש - לא בנפש - לקרוא לזה טרור הופך את הטרור, לדעתי, לדבר לא כל כך נורא בכלל. טרור זה דבר נורא ולא צריך בהרחבת ההגדרה לתת לו לגיטימציה כזאת, מוסרית. כל אחד חושב שכדאי לתמוך כי זה נגד האויבים שלו. בסוף זה יכול לפעול נגדו, אז שכל אחד יחשוב גם מהצד האגואיסטי אם הוא רוצה בזה. יש עוד דבר: במה שונה טרור ממעשה אלימות של חיילים? שטרור פועל בעיקרו נגד אוכלוסייה אזרחית. לא נגד צבא, נגד אוכלוסייה אזרחית, פגיעה מנוולת שנועדה להפחיד, להרתיע וכו'. אגב, זאת ההגדרה שבנימין נתניהו בעצמו, בספר שלו על הטרור כותב. הם הרחיבו את זה פה, לא רק אזרחים. אני חושב שגם זה טעות. אם נלחמים נגד צבא זה דבר אחד אם נגד אזרחים אנחנו אומרים לא".

שוב זה שלושתכם. תיכף יקראו לכם כנופיית שלטון החוק. איך זה שרק אתם רואים את זה?

"הקו שאנחנו מובילים ומאמינים בו איננו קו חדש".

ממש לא, הקו החדש הוא של הצעות חוק וגזעניות ולא דמוקרטיות. אתה רואה את הסחף?

"אני רואה סחף, מגמה של איזון לא טוב, ואני רוצה לשמר את האיזון הישן בין מלחמה באויבים, בטרור, לבין שמירה על ערכים אנושיים".

אבל יש פחות ופחות עם מי לעשות את זה.

"כל אחד צריך לשאול את עצמו מה הוא צריך לעשות. אני, במקום שלי בממשלה ובכנסת, עושה מה שאני יכול כדי לשמור את ישראל כפי שאני חושב שהיא צריכה להיות. ונדמה לי שזה הדבר החשוב באמת. סדרי הגודל של החשיבות הם בכלל עולמות אחרים. המאבק על בית המשפט הוא גדול אבל הצעת החוק הזאת היא לא העניין. אבל הטרור ותקנות החירום הוא הרבה יותר רציני ועמוק וחשוב לשים לב אליו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ