מזכ"ל העבודה, חיליק בר: הטענות לזיופים מוגזמות, הליקויים יתוקנו בקרוב

פעיל מקלנסווה שפקד 36 מבני משפחתו עם מספר הטלפון שלו: "כל מי שהתפקד ידע על מה חתם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הפרסום על ליקויים במפקד מפלגת העבודה עורר אתמול יצרים עזים וחילופי האשמות בין המתמודדים על ראשות המפלגה ובכיריה.

"מפקד של ערבים יקבע לנו את הרכב מפלגת העבודה, למרות שאחוז המצביעים לעבודה בבחירות לכנסת הוא נמוך מאוד יחסית", אמר אתמול אחד מבכירי המפלגה על הטענות למפקדים המוניים במגזר הערבי. לדבריו, "מספר המתפקדים הכפולים והמשולשים שהתפקדו במקביל גם למפלגות אחרות הוא עצום ועומד על כחמשת אלפים איש. האם גדודים של אנשים שהמפלגה לא מעניינת אותם הם אלה שיקבעו את עתיד המפלגה?".

מנגד, בכיר אחר הביע זעם על עצם הטענות בדבר הליקויים: "אין לי ספק שמאחורי זה עומדים מתמודדים לראשות המפלגה, שקיבלו את רשימות המתפקדים החלקיות לידיהם והחליטו לנסות ולשפר את מעמדם וסיכוייהם באמצעות הדיווחים על ליקויים". הבכיר מסביר כי "המידע שנחשף עד עכשיו נאסף מתוך רשימות גולמיות של מחצית מהמתפקדים. חלק ניכר מהתקלות נובע מטעויות הקלדה בהזנת הטפסים למחשבי המפלגה, או מכך שאנשים שהיו חברים במפלגה אחרת לא הספיקו עדיין להסדיר את חברותם במפלגת העבודה באופן בלעדי".

ראשד שלבאיה, 47, מזכיר סניף מפלגת העבודה בקלנסווה, הוא האחראי לאחת התעלומות שנחשפו בימים האחרונים סביב המפקד. שלבאיה פקד 36 מבני משפחתו כדי לתמוך במועמד יצחק (בוז'י) הרצוג. על כל הטפסים מופיע מספר הטלפון הסלולרי שלו, ולא מספרי הטלפון של בני המשפחה. שלבאיה כעס אתמול על הניסיון לצייר את מקורביו כמתפקדים פיקטיביים.

"כל מי שהתפקד יודע על מה חתם", אמר שלבאיה. "כולם יודעים גם מיהו המועמד שבעדו אנחנו מצביעים. כולם חתמו על הטפסים ונתנו הוראת קבע ומספרי כרטיסי אשראי שלהם". שלבאיה דחה בתוקף את הטענות כי מדובר ב"מפקד ארגזים". "מי שמעלה טענות כאלה לא ערך מעולם מפקד במגזר הערבי. מספר הטלפון שלי מופיע על כל הטפסים כי האחיות שלי לא יודעות עברית. גם אין להן טלפון בכלל".

באופן רשמי, הציגו אתמול המועמדים לראשות המפלגה בחזית אחידה: גיבוי המפקד הקיים וקריאה להוציא מתוכו כל טופס שיתברר כנגוע. כך למשל, שלי יחימוביץ' אמרה כי "התופעות החמורות העולות לכאורה מהאופן שבו נעשו חלקים מן המפקד מחייבות בדיקה תקיפה ויסודית. עם זאת, אסור לפסול את עשרות אלפי המתפקדים שעשו זאת מסיבות אידיאולוגיות ובאופן נקי". גם אראל מרגלית אמר כי "על המועמדים לגלות איפוק ולהימנע מהאשמות מיותרות בנוגע למפקד".

לדברי מזכ"ל המפלגה, חיליק בר, הקלדת הטפסים תושלם בתוך ימים אחדים ועד השישה ביולי יצא ספר בוחרים ראשון המסכם את המפקד. "הטענה ש-25% מהטפסים שגויים או דורשים טיפול היא מוגזמת. הגדרנו טופס שגוי כל טופס שחסר בו אי מייל או טלפון. בימים האלה מתקשרים לאנשים להשלים איתם את הפרטים ואז הטפסים האלה יהפכו לכשרים. הנתונים יתוקנו בתוך זמן קצר".

מי ירוויח מפסילה המונית של טפסים? במפלגה העריכו אתמול שבעיקר בעלי מפקדים מסודרים כמו שלי יחימוביץ', או בעלי מפקדים קטנים יחסית דוגמת עמרם מצנע או אראל מרגלית.

גם בליכוד ובקדימה ממתינים בדריכות לתוצאות המפקד בעבודה. "שלי יחימוביץ' ועמרם מצנע נחשבים למועמדים הטובים ביותר עבור הליכוד, משום שהסיכוי שלהם לנגוס במצביעי קדימה ולהחליש אותה הם הגבוהים ביותר", אמר גורם בליכוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ