הימין והחרדים מסכלים תוכנית של ברקת לבנות לערבים במזרח ירושלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

נציגי הימין והחרדים בעיריית ירושלים מצליחים לסכל תוכנית של ראש העיר, ניר ברקת, לבניית 2,500 יחידות דיור עבור פלסטינים בסוואחרה שבמזרח ירושלים.

ביום שני האחרון אמורה היתה התוכנית להיות מאושרת בוועדה לתכנון ולבנייה. אולם יו"ר הוועדה, סגן ראש העיר, קובי כחלון, ביטל את ההצבעה לאחר שהבין שאין סיכוי שהיא תאושר. בתחילה, כאשר הבין כחלון כי הימין והחרדים הכריזו על גיוס כללי של חברי ועדה כדי להכשיל את התוכנית הוא ניסה להקדים את ההצבעה, כדי לנצל מצב בו טרם הגיעו חברי המועצה מסיעות הימין והחרדים. אך עד מהרה החלו לזרום לאולם הוועדה חברי מועצה מהימין ולא נותרה לו ברירה אלא להודיע על דחיית ההצבעה.

התוכנית לבניית 2,500 יחידות דיור בסוואחרה היא ככל הנראה, תוכנית הבינוי הגדולה ביותר שהוכנה אי פעם בעבור תושבי מזרח ירושלים והפלסטינים רואים בה צעד חיובי. יחידות הדיור ייבנו על שטח פרטי בסוואחרה. התוכנית מקודמת על ידי העירייה, אך בניגוד לשכונות היהודיות הגדולות במזרח העיר, מי שיבנה את הבתים הם בעלי הקרקע עצמם ולא משרד השיכון או העירייה. כלומר, שגם לאחר אישורה יחלפו שנים רבות עד שייבנו הבתים.

בכל פעם שעיריית ירושלים נדרשת להגיב על הנעשה במזרח העיר היא מציגה את התוכנית לבניית השכונה החדשה בסוואחרה כאחת הדוגמאות לכך שהעירייה פועלת באופן שווה למען שני חלקי העיר. עם זאת, בשמאל תוקפים את ברקת על כך שאינו משקיע די מאמצים כדי לקדם את התוכנית שאמורה להקל ולו במעט על המחסור בדיור ובתשתיות במזרח העיר. הטענה היא שברקת היה נחוש הרבה יותר לאישור תכנית כמו גן המלך למשל, שכוללת הקמת פארק ארכיאולוגי והריסת בתים של פלסטינים בסילוואן. אז הוא אף פיטר חברי קואליציה מהשמאל שהצביעו נגדה. "ראינו שכשראש העיר באמת מעוניין לקדם משהו הוא מכריח את כל הקואליציה שלו להתיישר ואפילו מפטר חברי מועצה. ברור שאם התוכנית הזו לא עוברת כל מה שהוא יגיד על תכנון למזרח ירושלים זה ילקוט הכזבים", אמרה אפרת בר-כהן, אדריכלית מעמותת במקום. חבר המועצה ממרצ, מאיר מרגלית, גורס כי ההצבעה הייתה הפגנת כוח של החרדים שזועמים על ברקת בשל החלטתו למנות את רחל עזריה, חברת מועצה מהמחנה החילוני, לסגנית ראש העיר.

בימין טוענים כי התוכנית מסוכנת מבחינה פוליטית, "התוכנית הזו תיצור מציאות מסוכנת של רצף טריטוריאלי בנוי בין סילוואן לאבו דיס, בכך היא בעצם נותנת לגיטימציה לחלוקת העיר", אומר חבר מועצת העיר, יאיר גבאי. "התוכנית לא ראויה מבחינה תכנונית, לא נעשה סקר ניצול קרקעות במזרח העיר, היא בונה על שטחים ירוקים", מוסיף חבר המועצה מטעם הליכוד, אלישע פלג.

מהעירייה נמסר בתגובה: "ראש העיר רואה חשיבות רבה בתוכנית לבניית 2,500 יחידות דיור בערב א-סוואחרה, בהסדרתה ובהעלאת איכות חיי התושבים בה במכלול של תחומים ופעולות, זאת במסגרת המאמץ חסר התקדים לצמצום הפערים במזרח העיר ובשיתוף התושבים. התוכנית הוצגה השבוע לראשונה בוועדה המקומית והתקיים בה דיון, שבמהלכו ביקשו כמה חברים לקבל מידע תכנוני הנוגע אליה. לאחר שתימסר תשובה על ידי הגורמים המקצועיים לשאלותיהם תשוב הוועדה לדון בתוכנית ותיערך עליה הצבעה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ