הממשלה תבחן תמיכה בשני חוקים שיסכלו עזרה כספית של מדינות זרות בארגוני זכויות אדם ישראלים

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון בשני חוקים שמטרתם לפגוע בתמיכה הזרה שמקבלים ארגונים שהעבירו מידע לוועדת גולדסטון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שני חוקים שנויים במחלוקת, שנועדו לפגוע ביכולתם של ארגוני זכויות אדם ישראלים לזכות במימון של מדינות זרות, צפויים לעלות ביום ראשון על שולחן ועדת השרים לחקיקה. החוקים, אותם יזמו אופיר אקוניס (ליכוד) ופאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) נועדו לפגוע כלכלית בארגונים שהעבירו מידע לוועדת גולדסטון אודות התנהלות ממשלת ישראל וצה"ל במהלך מבצע עופרת יצוקה.

על פי ההצעה של אקוניס, עמותות פוליטיות בישראל לא יוכלו לקבל תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים מממשלות זרות ומגופים בינלאומיים כדוגמת האו"ם והאיחוד האירופי. זאת לאור "פעילותן המתסיסה של ארגונים רבים הפועלים תחת מסווה של 'ארגוני זכויות אדם' ומבקשים להשפיע על השיח הפוליטי, אופייה ומדיניותה של מדינת ישראל".

גורמים בכנסת טוענים כי מדובר בהצעה בעייתית, בשל הקושי המשפטי להגדיר מהו עיסוק פוליטי של עמותה. "לא ייתכן שמדינת ישראל תאפשר למדינות העולם להתערב בענייניה הפנימיים דרך הזרמת כספים לעמותות פוליטיות. מטרת החוק היא למנוע מצב אבסורדי שבו מדינות זרות יכולות להשפיע על קביעת סדר היום הציבורי בישראל דרך מימון של עמותות פוליטיות", הסביר אקוניס את הצעתו.

במקביל, כאמור, תדון הוועדה בהצעת חוק מקבילה של ח"כ קירשנבאום, שנועדה גם היא לפגוע באופן משמעותי בהעברת כספים ממדינות זרות לארגוני זכויות האדם הישראלים. על פי ההצעה, כל הכנסה של עמותה שלא זוכה לתמיכה ממדינת ישראל, שמקורה בממשלה זרה תהיה מחוייבת במס בשיעור גבוה של 45%.

הצעה זו מציעה מנגנון בעל התכנות משפטית גבוהה יותר לפגיעה ביכולת התפקוד של ארגונים אלה. "בישראל פועלים ארגונים אשר שמו להם למטרה להוקיע את מדינת ישראל בעיני העולם ולהפוך את חיילי וקציני צה"ל לנרדפים, תוך פגיעה בשמם הטוב. ארגונים אלה, המכנים עצמם לעיתים קרובות 'ארגוני זכויות אדם', מקבלים מימון ממדינות וממקורות עלומים שכל מטרתם היא לפגוע ולשנות את השיח הפוליטי הציבורי בישראל מבפנים", נכתב בדברי ההסבר להצעה.

האגודה לזכויות האזרח בישראל פנתה לשר המשפטים, לחברי ועדת השרים וליועץ המשפטי לממשלה, בקריאה להתנגד לשתי הצעות החוק ה"אנטי דמוקרטיות", כלשונה. "הצעות חוק אלו הן חלק מניסיון נרחב מצידם של חברי כנסת ושרים לפגוע בפעילותם של ארגוני זכויות אדם וארגונים לשינוי חברתי. ניסיונות אלו חותרים תחת אושיות המשטר הדמוקרטי, פוגעים בחופש הביטוי, חופש המחאה והעברת ביקורת על השלטון. ההתנכלות לארגוני זכויות אדם בסופו של יום תיפגע באוכלוסיות המוחלשות ביותר, אשר ארגונים אלו מייצגים ומהווים עבורן קול".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ