בכפר הפלסטיני דיר קאדיס לא מחכים לספטמבר

מנהיגי וצעירי הכפר צועדים כמעט מדי יום לעבר ההתנחלות השכנה ניל"י, והשבוע אף תלו שם דגל פלסטין על אחד הבתים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מי שביקר השבוע בכפר הפלסטיני דיר קאדיס, מדרום-מערב לרמאללה, עלול היה לחשוב שספטמבר כבר כאן. כמעט מדי יום התקבצו מנהיגי הכפר ומאחוריהם השבאב, צעירי הכפר, ויצאו "להשיב את האדמות" כדבריהם מההתנחלות הסמוכה ניל"י. תורת הלחימה שואבת השראה מהאינתיפאדה: בלי נשק, אך עם הרבה מצלמות. המטרה בראש ובראשונה סמלית.

ניל"י הוקמה ב-1981 סמוך לקו הירוק באזור מודיעין. ההתנחלות שוכנת כמה מאות מטרים מפאתי דיר קאדיס, ומדרון מפריד ביניהם. תושביה חילונים, ובהם גם ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו).

באחרונה החלו בניל"י להרחיב את ההתנחלות, עם אישורי בנייה כדין. לטענת תושבי דיר קאדיס, האדמות שעליהן מתוכננת ההרחבה הן אדמות של הכפר, שהוכרזו כאדמות מדינה בשנות ה-80, למרות מסמכים שמוכיחים ההפך. התושבים עתרו לבג"ץ דצמבר 2010, וזה דחה את בקשתם להוציא צו ביניים שימנע את המשך העבודות. בעוד התושבים ממתינים לדיון ראשון בנושא, החלו בהתנחלות לסלול כביש גישה חדש - גם הוא בסמוך לכפר.

כך, בהשראת המאבקים העממיים בבילעין ובנעלין, החליטו תושבי דיר קאדיס לצעוד מדי שבוע לעבר ההתנחלות ניל"י. נואר קתוסה, תושב הכפר, הסביר כי "הממשלה אוהבת לדבר על שלום ולהרחיב התנחלויות - זה בדיוק מה שקורה עכשיו: שמבקשים מעבאס (הנשיא הפלסטיני, ח"ל) לא ללכת לאו"ם בספטמבר, כדי לסגור דברים במשא ומתן, אבל מצד שני לא עוצרים לבנות על האדמות שלנו".

ביום חמישי שעבר יידו הצעירים אבנים לעבר חיילי צה"ל, ואחד מהם שבר את רגלו. קצין השיב באש חיה ופצע שניים מתושבי הכפר באורח בינוני. ביום ראשון השבוע הרחיקו הצועדים עד לבתי ההרחבה ותקעו דגל פלסטין על אחד הבתים. האירוע צולם והופץ בכפרים כדי לתת מוטיבציה להמון. מאז אותו יום מציב הצבא באופן קבוע כמה ג'יפים כדי לחצוץ בין הצדדים.

ההפגנות בדיר קאדיס לא מציבות אתגר גדול לצבא. החיילים ניצבים על גבעה שולטת, המאפשרת להם לירות גז מדמיע בקלות לעבר הצועדים. בהתאם להוראות פיקוד המרכז, מגיבים החיילים באיפוק רב. המטרה היא להדוף את הצועדים באמצעות גז מדמיע, בלי נפגעים בנפש שיביאו לליבוי האווירה.

עאייד מוראר, ראש הוועדות העממיות של מערב רמאללה, רואה באירועי השבוע האחרון קדימון להפגנות רבות שעוד יבואו: "הכביש שהם בונים על האדמות של דיר קאדיס הוא לא באמת העניין, אלא ההתנחלות שאליה הוא מוביל והמשמעות שלו על הכוונות של ישראל. 20 שנה מספרים לנו על הסכמי שלום ומשאים ומתנים למיניהם. בזמן הזה מספר המתנחלים על האדמות שלנו יותר מהוכפל. נמאס לנו מהבטחות שווא".

מדובר צה"ל נמסר כי הנושא נמצא בבדיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ