הטורקים ביקרו אצל "האיש עם הכסא הנמוך"

שבעה עיתונאים טורקים נפגשו עם סגן שר החוץ ושוחחו עימו על תקרית השגריר והכסא הנמוך; אילון: זה לא היה מתוכנן

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שנה וחצי אחרי התקרית שבה השפיל בפומבי את השגריר הטורקי, ניסה סגן שר החוץ דני אילון להסביר לשבעה עיתונאים טורקים שאתם נפגש ביום חמישי את הרקע לאירוע המביך, שהפך לאחד מרגעי השיא במשבר בין ישראל לטורקיה. "כולם מכירים אותך בטורקיה כאיש עם הכסא הנמוך", אמרו העיתונאים לאילון. סגן שר החוץ, קיבל בהכנעה את העקיצות וניסה לשכנע כי האירוע כולו היה בדיחה שיצאה משליטה.

כתבת העיתון הטורקי "הורייט" שהיתה אחת משבעה עיתונאים טורקים שהוזמנו לישראל ע"י משרד החוץ ומתאם הפעולות בשטחים, לא הסתפקה בעקיצות וביקשה מאילון להצטלם עמה כשהוא יושב על כסא נמוך וסגן שר החוץ נענה בחיוב. "עשיתי לאילון את תרגיל השגריר הטורקי", כתבה העיתונאית בידיעה שהופיעה בעמוד הראשון של "הורייט" הבוקר בצירוף התמונה המשותפת.

"לרוע המזל, אני ניסיתי להתבדח מול מצלמות הטלוויזיה", פתח אילון בהסברים סביב התקרית המביכה. "שום דבר לא תוכנן מראש כמו שדיווחו בתקשורת לאחר מכן. רצינו שהטלוויזיה תצלם וידאו בלבד ללא קול וכשדיברנו התבדחנו בינינו לבין עצמנו והמצלמות הקליטו את זה. אחר כך שלחתי מכתב התנצלות לשגריר והסברתי לו שלא היתה כל כוונה להשפיל אותו".

דני אילון והשגריר הטורקי ב-2010; תצלום: אוליביה פיטוסי

התדרוך לכתבים הטורקים התקיים באחד מאולמות ועדות הכנסת. בשלב מסוים אילון הציע לעיתונאים הטורקים להצטרף אליו לזירת האירוע בלשכתו בכנסת, כדי שיראו כי בשל מידותיו הקטנות של החדר לא היה מנוס אלא להושיב את השגריר על ספה נמוכה. "אם תראו את החדר תבינו את הבעיה", אמר אילון. "יש לי בחדר גם כיסאות גבוהים וגם ספה נמוכה מאוד. כל החדרים בכנסת נראים כך. תאמינו לי שלא תכננתי את זה מראש. אני שמח שהעלתם את הנושא הזה".

התדרוך שנתן איילון לכתבים הטורקים היה חלק מקמפיין חיובי שמנהלת ישראל מול דעת הקהל בטורקיה. משלחת העיתונאים נפגשה בישראל גם עם השר לענייני מודיעין דן מרידור, עם מתאם הפעולות בשטחים האלוף איתן דנגוט ובכירים נוספים. במקביל לפנייה לדעת הקהל בטורקיה חידשה ישראל את מגעיה מול הממשלה באנקרה כדי לסיים את המשבר והמשנה לראש הממשלה משה יעלון אף נפגש בתחילת השבוע בחשאי בז'נבה עם בכירים טורקים.

אילון אמר לעיתונאים הטורקים כי קיימת כעת "הזדמנות פז לשיקום היחסים". לדבריו על שתי המדינות להסתכל קדימה ולהניח מאחור את המתיחות של השנים האחרונות. סגן שר החוץ התמקד בצדדים החיוביים של היחסים בין המדינות כמו הסיוע הטורקי לכיבוי השריפה בכרמל. "הייתם הראשונים לעזור", אמר. "לא נשכח זאת לעולם". לדבריו, על ההנהגה המדינית בשתי המדינות "לעשות צעדים אמיצים, להיפגש ולדון בנושאים שעליהם צריך לדון".

סגן שר החוץ ציין שהמכתב ששלח ראש הממשלה נתניהו לעמיתו הטורקי ארדואן ובו בירך אותו על ניצחונו בבחירות היה "צעד בונה אמון" מצידה של ישראל וכעת על טורקיה לעשות צעד דומה. "ממשלת טורקיה יכולה להחזיר את שגרירה לישראל ואנחנו נקדם בברכה כל שגריר שאנקרה תמנה".

בשעה שהכתבים הטורקים פגשו את אילון בירושלים, נפגש שר החוץ הטורקי באיסטנבול עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל במסגרת הנסיונות להקים ממשלת אחדות פלסטינית. אילון לא הביע התנגדות למגעים בין טורקיה לחמאס. "זה גם אינטרס שלנו שתהיה אחדות פלסטינית כדי שחתימה על הסכם שלום תהיה חתימה בשם כולם", אמר אילון. "אם במסגרת ממשלת אחדות חמאס יגיד שהוא מכיר בישראל ונוטש את הטרור אנחנו ננשק את ידיו של כל טורקי".

השר לענייני מודיעין דן מרידור הרעיף גם הוא מסרים חיוביים על העיתונאים הטורקים. "למרות האירועים הטראגיים של המשט... המשך המתיחות לא מסייע לישראל ולא מסייע לטורקיה", אמר מרידור. "אני מקווה שכל אחד יעשה את המוטל עליו כדי להחזיר את היחסים למסלולם".

גם אילון וגם מרידור נמנעו מלהצהיר כי ישראל מתנצלת על הרג תשעה הפעילים הטורקים על האוניה "מאווי מרמרה", אך הביעו צער על האירוע. "זו היתה טרגדיה שאיש לא רצה בה אבל היא התרחשה", אמר מרידור. "תשעה בני אדם נהרגו ואנחנו אמרנו פעמים רבות שאנחנו מצטערים על כך. היחסים עם טורקיה חשובים לנו ואני סבור שהם גם חשובים לטורקיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ