4 חיילים נשפטו למאסר לאחר שהצטלמו עם חולצות "גולני לא מגרש יהודים"

מתחקיר "הארץ" עולה כי הפרובוקציה תוכננה מראש על ידי קבוצת מתנחלים שצילמה את החיילים עם החולצות והעבירה את התמונות לאמצעי התקשורת

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מח"ט גולני אל"מ אופק בוכריס שפט היום (שישי) ארבעה חיילים וגזר עליהם 20 יום בכלא, בשל השתתפותם בפרובוקציה אתמול בטקס הענקת כומתה של גולני. על פי תמונות שהופצו מהאירוע, בסיום טקס שנערך בצומת גולני, הצטלמו עשרה חיילים שסיימו טירונות עם חולצות "גולני לוחם באויבים ולא מגרש יהודים".

מתחקיר ראשוני עולה, כי הפרובקציה תוכננה מראש על ידי משפחה מאלון שבות שבגוש עציון שבנה סיים אתמול טירונות, יחד עם עסקן ממטה "חומש תחילה", הפועל לחזרה לחומש המפונה.

צילום: מירי צחי באדיבות וועד מתיישבי השומרון

המשפחה הגיעה עם מספר חולצות למקום. בצד הקדמי של החולצות הודפס סמל של גולני ובצדן האחורי יש את הכיתוב "גולני לוחם באויבים ולא מגרש יהודים". מהתחקיר עולה, כי לחיילים נאמר שהחולצות נתרמו על ידי תורם אנונימי, והם התבקשו להצטלם עמם עבורו. רוב החיילים האמינו למה שנאמר להם, ולא הבינו שהמארגנים סגרו מראש עם כלי התקשורת על פרסום התמונות.

צילום: מירי צחי באדיבות וועד מתיישבי השומרון

בזמן שהחיילים צולמו בתמונות חובבים מקדימה, מאחוריהם המתינה להם מירי צחי, צלמת תושבת ירושלים העובדת במקור ראשון, וידועה כצלמת הבית של המתנחלים. צחי צילמה בעבר גם את הפרובקציה של חיילי כפיר בכותל באוקטובר 2009. עדי ראיה שהיו במקום, סיפרו כי ראו את צחי מגיעה באופן חריג לטקס, והריחו כי משהו עומד לקרות. לאחר צילום התמונות, הם הופצו למערכות העיתונות בידי ועד מתיישבי שומרון.

אתמול בלילה נקראו ארבע חיילים שהשתתפו בטקס ויצאו לחופשה לחזור מיד לבסיס. הבוקר נשפטו ל-20 יום בכלא. השאר יישפטו ביום ראשון. כאשר ישתחררו מהכלא, יוחלט האם לאפשר להם להיות לוחמים בחטיבה.

מדובר צה"ל נמסר כי "מרגע היוודע המקרה, בוצעו שורה של צעדים הכוללים איתור החיילים, תחקיר ותחילת הטיפול המשמעתי. חטיבת גולני מוקיעה אירועים מסוג זה. מדובר באירוע חמור הנוגד את פקודות צה"ל הקובעות באופן ברור וחד משמעי כי חיילים לובשי מדים אינם יכולים להביע עמדות פוליטיות או מחאות פוליטיות כלשהן" מהודבר נמסר עוד כי "צה"ל מצפה מחייליו לגלות ערנות ואחריות מינימאלית למעשיהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ