ארגוני זכויות אדם: לשים קץ ליחס הלא אנושי לגלעד שליט

בהודעה משותפת הבהירו 12 ארגונים כי התנהלות חמאס היא לא אנושית ומהווה הפרה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

12 ארגוני זכויות אדם פרסמו הבוקר (שישי) הצהרה יוצאת דופן בה קראו לחמאס "לשים קץ ליחס הלא האנושי והלא חוקי כלפי גלעד שליט". הארגונים הבהירו כי התנהלות חמאס, אשר מסרב לאפשר לשליט קשר עם בני משפחתו ולא סיפק מידע על מצבו ועל תנאי כליאתו, היא לא אנושית ומהווה הפרה של המשפט הבינלאומי.

עוד נכתב בהצהרה, שנכתבה בעברית, אנגלית וערבית לרגל יום השנה החמישי לחטיפתו של גלעד, כי "עד שישוחרר שליט, על חמאס לאפשר לו קשר עם משפחתו ועם הצלב האדום הבינלאומי".

ההודעה פורסמה על ידי 12 ארגונים שלהם קשת רחבה של עמדות על סוגיית שחרור גלעד שליט. חלק מהארגונים קוראים לשחרורו המיידי של גלעד שליט, חלקם תומכים בעסקת שבויים וחלק מן הארגונים לא התבטאו כלל עד עתה.

הארגונים שחתמו על ההצהרה "בני אדם אינם קלפי מיקוח" הם: האגודה לזכויות האזרח בישראל, אמנסטי, במקום, גישה, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, יש דין, הפדרציה הבינלאומית לזכויות האדם, המרכז הפלסטיני לזכויות האדם, Human Rights Watch, רופאים לזכויות אדם, בצלם ושומרי משפט - רבנים למען זכויות אדם.

אתמול קרא הצלב האדום הבינלאומי לחמאס לספק אות חיים מגלעד שליט וציין כי למשפחתו יש הזכות לקשר עם בנה. בתגובה, אמר נועם שליט כי "אנו מצפים מהצלב האדום ליותר תקיפות מול חמאס". הוא הוסיף כי "אנחנו דורשים מהצלב האדום גישה יותר אקטיבית ותקיפה. אני רוצה להאמין שיאפשרו לנו לקבל אות חיים מגלעד. אנחנו בדיאלוג שוטף אם הצלב האדום אבל זה לא כל כך עוזר, לא שמעתי מהם גינוי לחמאס על הפשע שהוא מנהל נגד גלעד. בפרשה הזו, הצלב האדום נכשל כשלון מוחלט".

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול לפרשת שליט. בתגובה לסירוב החמאס לפניית הצלב האדום הבינלאומי לאפשר לנציגיו לבקר אצל החייל, אמר נתניהו כי החליט לשנות את יחסה של ישראל למחבלים כלואים. "ניתן להם את כל מה שמגיע לפי החוק הבינלאומי, אבל שום דבר יותר מכך. זה הזמן להפסיק את התנאים המפליגים. נעצור את הנוהל לפיו נרשמים טרוריסטים ללימודים אקדמיים. לא יהיו יותר מאסטרנטים לרצח, לא יהיו דוקטורנטים לטרור. החגיגה הזאת נגמרת". נועם שליט, אביו של החייל החטוף, הגיב לדברי ראש הממשלה בספקנות, ותהה מדוע חלפו חמש שנים עד להחלטה על הצרת צעדיהם של האסירים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ