היום הדיון בהגבלת תרומות לארגוני זכויות אדם

ועדת השרים לחקיקה תדון בהצעת חוק לפיה עמותות לא יקבלו תרומות מממשלות וגופים זרים העולות על 20 אלף שקלים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון היום בשתי הצעות חוק, שנועדו לפגוע ביכולתם של ארגוני זכויות אדם ישראליים לקבל מימון ממדינות זרות. מטרת שני החוקים, אותם יזמו חברי הכנסת אופיר אקוניס (ליכוד) ופאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), היא לפגוע כלכלית בארגונים שהעבירו מידע לוועדת האו"ם בראשות השופט גולדסטון לאחר מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

על פי ההצעה של אקוניס, עמותות פוליטיות בישראל לא יוכלו לקבל תרומות בהיקף העולה על 20 אלף שקלים מממשלות זרות ומגופים בינלאומיים כמו האו"ם והאיחוד האירופי. משרד החוץ הבהיר לשרים כי הוא מתנגד ליוזמה בשל הקושי להסביר את הפגיעה במימון ארגונים אלו בעולם, ואולם אקוניס העריך בסוף השבוע שיצליח לגייס את תמיכת השרים בחוק. "מטרת החוק היא למנוע מצב אבסורדי שבו מדינות זרות יכולות להשפיע על קביעת סדר היום הציבורי בישראל דרך מימון של עמותות פוליטיות", הסביר את הצעתו.

הצעת החוק באה "לאור פעילותן המתסיסה של ארגונים רבים הפועלים תחת מסווה של ארגוני זכויות אדם ומבקשים להשפיע על השיח הפוליטי, אופייה ומדיניותה של מדינת ישראל", נכתב בהצעה. ואולם גורמים בכנסת טענו כי מדובר בהצעה בעייתית, בשל הקושי המשפטי להגדיר מהו עיסוק פוליטי של עמותה.

במקביל תדון הוועדה בהצעת חוק של ח"כ קירשנבאום, שנועדה גם היא לפגוע באופן משמעותי בהעברת כספים ממדינות זרות לארגוני זכויות אדם בישראל. על פי ההצעה, כל הכנסה של עמותה שלא זוכה לתמיכה ממדינת ישראל, שמקורה בממשלה זרה, תחוייב במס בשיעור 45% על כל תרומה. האגודה לזכויות האזרח בישראל פנתה אתמול לשר המשפטים, חברי ועדת השרים והיועץ המשפטי לממשלה, בקריאה להתנגד לשתי הצעות החוק ה"אנטי-דמוקרטיות", כלשונה. ח"כ זהבה גלאון (מרצ) שיגרה בסוף השבוע מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, והזהירה כי הצעות החוק "עלולות להוליד רצח פוליטי נוסף".

במקביל צפויה ועדת החוקה של הכנסת לקדם השבוע שני חוקים שנויים במחלוקת לקראת אישורם הסופי במליאה. החוק הראשון, "חוק החרם", נועד להטיל קנס על אזרחים ישראלים השותפים לחרם כלכלי, תרבותי או אקדמי על ישראל. סעיף זה נולד לאחר שהתברר כי חברות ישראליות חתמו על חוזים לעבודה בעיר הפלסטינית רוואבי, במסגרתם הן התחייבו שלא לרכוש תוצרת של ההתנחלויות או להעסיק מתנחלים בעבודה הקשורה להקמתה של העיר.

הצעת חוק נוספת שהוועדה צפויה להכין השבוע לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית קובעת כי הריסת מבנה בלתי חוקי תיעשה על חשבון הבונה. החוק נועד לספק לרשויות אמצעי הרתעה נוסף נגד בניה בלתי חוקית חדשה, ולהקל על רשויות המתקשות לתקצב את הריסת הבתים. אף שהחוק אינו מגזרי, מבקריו טענו כי הוא יקל על המדינה להתעמת עם משבר הבנייה במגזר הערבי, הנובע בין היתר מהעובדה שהמדינה לא אישרה תכניות בניין עיר ליישובים אלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ