ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עיכב במשך שנה את החקיקה להחמרת תנאי אסירים ביטחוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במשך שנה עיכבה לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו את המשך חקיקתה של שורת חוקים להחמרת תנאי הכליאה של אסירי החמאס, הכוללת: מניעת מפגש עם בני משפחה, איסור על צפייה בטלוויזיה, איסור על לימודים בכלא ואיסור על מפגשי התייחדות. זאת למרות הצהרתו של ראש הממשלה מיום חמישי על כוונתו להחריף את תנאי המאסר של האסירים הביטחוניים. ולמרות שכבר לפני כשנה איפשר עקרונית את קבלת הצעות החוק. בנאום שנשא בוועידת הנשיא בירושלים אמר נתניהו כי "זה הזמן להפסיק את התנאים המפליגים... החגיגה הזו נגמרת".

כבר לפני 13 חודשים איפשר ראש הממשלה לקבל, עקרונית, כמה הצעות חוק מחמירות בניסיון להפיח חיים במשא ומתן התקוע לשחרורו של גלעד שליט. בעקבות החלטתו אז, ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעותיהם של חברי הכנסת דני דנון, יריב לוין מהליכוד, משה מטלון מישראל ביתנו ויואל חסון מקדימה. ההצעות מאפשרות למדינה לשלול שורה של תנאים מאסירים אלה: מניעת מפגש עם בני משפחה, איסור על לימודים בתוך תחומי הכלא, איסור שימוש במכשירי טלוויזיה ואיסור על מפגשי התייחדות. החוקים אינם מונעים מפגשים של האסירים עם נציגי הצלב האדום.

ח"כ אריה אלדד ציין בסוף השבוע כי הצעת חוק שלו לאיסור מפגש עם משפחות של אסירי חמאס מעוכבת זה שנתיים על ידי ראש הממשלה.

ועדת השרים תמכה בחוקים במסגרת הבנות שהושגו עם לשכת ראש הממשלה ועם ראש צוות המשא ומתן לשחרור שליט דאז, חגי הדס, שטען בדיונים פנימיים כי החמרת תנאי הכליאה עשויה לקדם את המשא ומתן לשחרורו של החייל החטוף. על פי ההבנות שהושגו אז, הממשלה תאמץ אותן ותציג אותן כהצעות חוק ממשלתיות. הממשלה תהיה זאת שתנסח, בסופו של דבר, את אופי החמרת התנאים - כפי שהצהיר ראש הממשלה בשבוע שעבר. בדרג המדיני העריכו לפני כשנה כי אישורן הסופי של הצעות החוק ייקח עוד זמן רב, ולא ברור אם יעמדו במבחן בג"ץ.

נוסף על כך, בשבועות האחרונים, עוד לפני ההצהרה של ראש הממשלה ובלי קשר אליה, החליט השב"ס על הפסקת הלימודים האקדמיים של האסירים הביטחוניים. כ-200 מתוך כמעט 6,000 אסירים ביטחוניים לומדים כיום באוניברסיטה הפתוחה. בשלב זה אין הרשמה חדשה ואלו שמסיימים את הקורסים האחרונים לא יוכלו להמשיך בלימודי התואר.

עו"ד עביר בכר, המייצגת אסירים ביטחוניים רבים ומשמשת גם מנהלת הקליניקה לזכויות אסירים באוניברסיטת חיפה, תיארה בשיחה עם "הארץ" את תנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים, ואמרה כי "כבר ארבע שנים שאסירים מעזה לא זכו לביקורי משפחות ורבים מהאסירים לא זוכים לביקורי משפחה יותר מ-7 שנים". לדעתה, "בטוח שההחמרה בתנאים לא תגרום לחמאס להתגמש בעניין השחרור. האסירים כבר נמצאים בתנאים קשים ומנסים כל הזמן להכביד עליהם וזה בכלל לא משפיע, מה שזה כן עלול להביא זה תסיסה, שביתות רעב והצפת בתי המשפט בעתירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ