ניסיון לפשרה עם טורקיה: ריכוך דו"ח האו"ם על המשט והחזרת השגריר

גורם מדיני: "ארדואן מעכב הפיוס"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

טורקיה ביקשה מישראל להסכים לרכך את דו"ח ועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם לאירועי המשט לעזה, במסגרת הניסיונות להגיע לסיום המשבר בין המדינות. לדברי גורם מדיני בכיר בירושלים, הטורקים "מודאגים מאוד" מביקורת חריפה שתימתח עליהם בדו"ח ורוצים לשלב את ריכוכו בעסקת חבילה שתכלול את סיום משבר המשט והחזרת השגריר הטורקי לישראל.

הפגישה החשאית שהתקיימה בז'נווה בתחילת שבוע שעבר, בין המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון לבין מנכ"ל משרד החוץ הטורקי, פרידון סינירלולו, נקבעה לבקשתה של ממשלת טורקיה. הפגישה עסקה בעיקר בדו"ח ועדת הבדיקה של מזכ"ל האו"ם לאירועי המשט לעזה ב-2010, שצפוי להתפרסם בתוך שבועיים.

טיוטת הדו"ח שהועברה לישראל ולטורקיה לפני כחודש וחצי קיבלה באופן כמעט מלא את טענותיה של ישראל לגבי אירועי המשט. הוועדה קבעה כי הסגר הימי על עזה חוקי בהתאם לדין הבינלאומי ולפיכך גם הפעולה לאכיפת הסגר ולעצירת המשט היתה חוקית.

לדברי גורם מדיני בירושלים, טיוטת הדו"ח מותחת ביקורת חריפה על ממשלת טורקיה ומצביעה על קשר בינה לבין ארגון IHH שארגן את המשט. הדו"ח קובע שלוחמי השייטת אמנם פעלו מהגנה עצמית, אך מותח ביקורת על הפעולה וקובע שהחיילים הפעילו כוח לא מידתי, שהביא למותם של תשעה פעילים טורקים. הדו"ח ממליץ שישראל תשלם פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים הטורקים - המלצה שישראל כבר הביעה נכונות ליישם.

"לאור התקרבות מועד פרסום הדו"ח, הטורקים רוצים להגיע להבנות עם ישראל שימנעו את פרסום הדו"ח לפי הנוסח הנוכחי שלו", אמר המקור המדיני. "הם רוצים לרכך את הקטעים בדו"ח שבהם נמתחת עליהם ביקורת או כאלה שעלולים לגרום לסערה פוליטית בטורקיה".

בפגישה בין יעלון לסינירלולו הציעו הטורקים לקשור את ריכוך הדו"ח לסיום פרשת המשט לעזה ולנורמליזציה של היחסים עם ישראל, במסגרתם יוחזר השגריר הטורקי לתל אביב אחרי יותר משנה של היעדרות.

עם זאת, סלע המחלוקת המרכזי נותר דרישתו של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן כי ישראל תתנצל על הרג הפעילים הטורקים במהלך המשט. הנציג הטורקי בוועדת הבדיקה של האו"ם, אוזדאם סאנברק, שהשתתף בשיחות עם יעלון בשבוע שעבר, הציג בראיון לעיתון הטורקי "הורייט" בסוף השבוע נוסח חדש של התנצלות. "אנחנו מצפים שישראל תודה בכך שהיתה לה תקלה מבצעית", אמר.

סאנברק התייחס לדו"ח ועדת הבדיקה של האו"ם ואמר כי המגעים בנושא יימשכו עד הרגע האחרון. "האו"ם לא יפנה אצבע מאשימה לצד אחד בלבד", אמר. "אבל ללא קשר למה שיהיה כתוב בדו"ח, היחסים לא ישובו לשגרה אם ישראל לא תסכים להתנצל ולשלם פיצויים".

גורמים בירושלים ציינו כי הצדדים מתקשים להגיע לפריצת דרך בשל הנחיותיו של ארדואן לצוות המשא ומתן - שהורה לא להתגמש בעניין ההתנצלות הישראלית. המגעים בין יעלון לבכירים הטורקים צפויים להימשך גם השבוע בשיחות טלפון והעברת טיוטות לשינויים בדו"ח ועדת הבדיקה של האו"ם. בשלב זה לא נקבעה פגישה נוספת בין הצדדים, אך זו תתקיים במידת הצורך.

"יש נכונות של יו"ר ועדת הבדיקה של האו"ם, ג'פרי פאלמר, לשנות את הדו"ח בהתאם להבנות שישראל וטורקיה יגיעו אליהן", אמר המקור המדיני. "יש כאן הזדמנות לומר 'מתחילים דף חדש ביחסים', אבל אם לא תהיה התקדמות עד מועד פרסום הדו"ח, יהיה הרבה יותר קשה לעשות זאת לאחר מכן".

סאנברק, יחד עם הנציג הישראלי יוסף צ'חנובר, מנסה להשתמש בדו"ח האו"ם כאמצעי לסיום המשבר בין המדינות. בראיון ל"הורייט" הוא אמר כי היחסים בין ישראל לטורקיה נמצאים "בנקודת שבר". לדבריו, אם המשבר לא ייפתר, טורקיה עלולה לאבד את השפעתה באזור. "טורקיה הצליחה להשפיע על מדינות ערב כשהן הבינו את פוטנציאל ההשפעה שיש לה על ישראל", אמר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ