הקבינט דן בהיערכות למשט לעזה שמתוכנן לצאת מחרתיים

השרים קיבלו סקירה של מערכת הביטחון ומשרד החוץ לקראת המשט שייצא מיוון. הנחיית הדרג המדיני לצה"ל נותרה כפי שהיתה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום (ראשון) כדי לדון בהיערכות לקראת משט ארגוני זכויות האדם הבינלאומיים שייצא לכיוון רצועת עזה ככל הנראה ביום שלישי. לדברי פקידים בכירים בירושלים, הנחיית הדרג המדיני לצה"ל נותרה כמו במשט הקודם - לעצור בכוח את הגעת הספינות לרצועת עזה.

בדיון הערב קיבלו השרים סקירה של מערכת הביטחון ומשרד החוץ לגבי ההיערכות הצבאית והמדינית למשט והמשך המאמצים הבינלאומיים למנוע את יציאתו. לפני המשט הטורקי בשנה שעברה לא התקיים כלל דיון בקבינט ועיקר קבלת ההחלטות היה בידי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק.

ספינה צרפתית המשתתפת במשט עוגנת ביוון. תצלום: אי-אף-פי

במשט צפויות להשתתף כ-10 ספינות בגדלים שונים ועליהן כ-500 פעילי זכויות אדם ממדינות שונות באירופה, מקנדה ומארה"ב. לפני כשבוע ימים הודיע ארגון ה-IHH הטורקי על ביטול השתתפותה של האניה מאווי מרמרה במשט, עובדה שהורידה בחצי את מספר המשתתפים. כמה מפעילי ה-IHH צפויים להשתתף במשט בספינות שיצאו מיוון.

ישראל וארה"ב ממשיכות במגעים דיפלומטיים עם ממשלת יוון כדי לנסות ולמנוע את יציאת הספינות לכיוון רצועת עזה. ממשלת יוון פרסמה לפני כמה ימים הודעה שבה קראה לאזרחיה לא להשתתף במשט, אולם עד כה לא התקבלה ביוון החלטה למנוע יציאת ספינות לעזה.

שתי ספינות כבר עושות את דרכן לעזה

שתי ספינות ראשונות המשתתפות במשט הסיוע לרצועת עזה יצאו אתמול בדרכן לאזור. הספינה "דיגניטי", ועליה פעילים מארגון הגג האירופי המאחד פעילים פרו-פלסטיניים, הפליגה מנמל קורסיקה הצרפתי. ביום שלישי היא צפויה לחבור לספינה נוספת סמוך לחופי יוון, ומשם הן יפליגו מערבה לעבר חופי הרצועה.

בחיל הים מעריכים שלפחות חלק ממשתתפי המשט לרצועת עזה ינקטו אלימות כלפי החיילים ויאלצו את צה"ל להשתלט בכוח על הספינות. העימות הראשון עשוי להתרחש לקראת יום חמישי השבוע, אף שייתכנו עיכובים. במשט אמורות להשתתף 12 ספינות, אולם להערכת גורמי ביטחון בישראל ישתתפו בו שש עד 10 ספינות, עם כ-500 פעילים.

בצה"ל עוקבים אחרי נוכחות של פעילים ממדינות אחרות על הספינות. בעוד פעילי שלום ממדינות אירופה וארצות הברית צפויים לגלות לכל היותר התנגדות פאסיבית להשתלטות, בחיל הים מתריעים מפעילים ממדינות ערב, שעלולים להגיב באלימות לכוחות צה"ל. אחד החששות הוא מפיזור "הגרעין הקשה" של הפעילים בין הספינות השונות. ההנחיה שנתן הדרג המדיני לצה"ל היא ברורה: לעצור את הספינות ולמנוע את הגעתן לחופי עזה. בחיל הים מתקיימת היערכות אינטנסיבית לקראת המשט, בפיקוח צמוד של האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום.

עמוס הראל ואנשיל פפר

שליחת "הארץ" מדווחת: כך נערכים משתתפי המשט לעימות עם ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ