ישראל מאיימת: כתבים זרים במשט יורחקו מהארץ לעשור

לע"מ נגד התקשורת הבינלאומית

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

ישראל הזהירה אתמול את העיתונאים הזרים כי אם יקחו חלק במשט לעזה תימנע כניסתם לישראל. במכתב אזהרה שהפיצה לשכת העיתונות הממשלתית לנציגי התקשורת הזרה בישראל, הודיע מנהל הלשכה, אורן הלמן, החתום עליו כי: "השתתפות במשט משמעותה הפרה מכוונת של החוק הישראלי ועלולה להוביל למניעת כניסה במשך עשר שנים למדינת ישראל, החרמת ציוד וסנקציות נוספות לכל משתתפיה". פורום העיתונאים הזרים מסר בתגובה: "זהו מסר מצמרר, המעורר שאלות רציניות באשר למחויבותה של ישראל לחופש עיתונות".

את מכתב האזהרה שיגר הלמן אתמול בבוקר, לקראת הגעתו של משט הספינות המתקרב לחופי עזה. "משט זה הנו פרובוקציה מסוכנת, שמאורגנת על ידי גורמים קיצוניים מערביים ואיסלאמיסטים", פותח הלמן, "המשט רק יסייע לחמאס, המוגדר בעולם כארגון טרור איסלאמי קיצוני (...) המשט מתכוון להפר ביודעין את הסגר שהוכרז כדין ועל פי כל האמנות והמשפט הבינלאומי. ממשלת ישראל הנחתה את צבא ההגנה לישראל לא לאפשר למשט להגיע ליעדו". במשרדי איגוד העיתונאים הזרים הגיבו בתדהמה למכתב, ומיהרו לשחרר הצהרה פומבית בעניינו. "יש להניח לעיתונאים המכסים אירוע חדשותי לגיטימי להשלים את עבודתם ללא איומים והפחדה", נכתב בהצהרה, "אנו דוחקים בממשלה להפוך את החלטתה באופן מיידי".

על פי גורמים במשרד ההסברה, אם מקרה המרמרה יחזור על עצמו וספינות המשתתפות במשט ייגררו לנמל ישראלי, יגורש כל אדם שימצא על הספינה, בין אם הוא פעיל שלום, דיפלומט או עיתונאי. גם האחרונים יעברו תשאול ודרכונם יוחתם בחותמת אדומה, שתמנע מהם ביקור חוזר בישראל והם יגורשו מהמדינה".

"ישראל צריכה להבין שסיקור אירוע אין פירושו תמיכה או התנגדות", אמר ל"הארץ" ג'ו פדרמן, יו"ר איגוד העיתונאים הזרים בישראל, "זהו אירוע חדשותי בדיוק כמו שמסקרים הפגנה, או כל אירוע אחר שעלולים לעבור בו על החוק. אם לא יהיו עיתונאים על הספינה, המידע יתקבל מהפעילים שיהיו עליה, זה לא נראה לי מצב טוב יותר עבור ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ