הקבינט קיים דיון לקראת המשט: הסגר הימי יימשך, הסיוע יועבר לעזה

בדיון עודכנו השרים כי אין בידי ישראל מידע על הימצאות גורמי טרור בין הפעילים שיגיעו על הספינות. מחר בבוקר יתכנס הקבינט לישיבה נוספת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום (ראשון) לדיון בנושא המשט לעזה שצפוי לצאת לדרכו מיוון ככל הנראה מחרתיים. מחר בבוקר יתכנסו שרי הקבינט פעם נוספת להמשך הדיון בנושא. לדברי מקור מדיני בירושלים, בישיבה שנמשכה עד הערב עדכנו בכירים במערכת הביטחון ונציגי משרד החוץ כי אין בידי ישראל מידע על הימצאות גורמי טרור בין הפעילים שיגיעו על הספינות.

בישיבת הקבינט היום לא התקבלו החלטות והשרים שמעו בעיקר סקירות של בכירי מערכת הביטחון ומשרד החוץ על ההיערכות הצבאית והמדינית למשט. ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין בדיון כי בשלב זה המדיניות תישאר כמו שהיתה במשט הקודם, קרי, הסגר הימי ייאכף בכוח וישראל לא תאפשר לספינות להגיע לעזה.

הספינה אל-קארמה שמפליגה מקורסיקה. תצלום:אי-אף-פי

לדברי מקור מדיני בירושלים, הועברו מסרים למארגני המשט כי אם יעגנו בנמל אשדוד, ישראל תסכים להעביר את הציוד ההומניטארי שיביאו ישירות לרצועת עזה. בנוסף, התקיימו בימים האחרונים שיחות עם הממשלה הזמנית במצרים ובהן הושגה הסכמת המצרים לאפשר לספינות לפרוק את הציוד בנמל אל-עריש ומשם להעבירו לעזה דרך מעבר רפיח.

בישיבת הקבינט עודכנו השרים כי לאחר שארגון ה-IHH הודיע שהאוניה "מאווי מרמרה" לא תשתתף במשט, פחת החשש מעימות אלים בצורה משמעותית. עם זאת, ייתכן כי כמה פעילים ערבים שיהיו על הספינות יתעמתו עם חיילי צה"ל.

בכיר במערכת הביטחון אמרו כי סוכנויות המודיעין השונות לא השיגו עד כה כל מידע על כך שבין הפעילים שיגיעו במשט נמצאים גורמי טרור או פעילים הקשורים לארגוני טרור. "המאסה העיקרית של המשתתפים תכלול פעילי זכויות אדם ממדינות האיחוד האירופי, קנדה וארה"ב", אמר בכיר במערכת הביטחון.

נציגי משרד החוץ עידכנו בישיבת הקבינט כי עיקר הפעילות הדיפלומטית מתמקדת כעת ביוון. שלטונות יוון פרסמו אזהרת מסע לאזרחים יוונים שלא להגיע לעזה בדרך הים ואף הביעו התנגדות לקיומו של המשט. עם זאת, בשלב זה לא קיבלה ממשלת יוון החלטה למנוע יציאת ספינות מנמלי יוון לכיוון עזה. החלטה כזו התקבלה על ידי ממשלת קפריסין שלא תאפשר לספינות המשתתפות במשט לעגון בשטחה.

חלק מ-10 הספינות שצפויות להשתתף במשט כבר עוגנות ביוון והלחצים הדיפלומטיים שמפעילות ישראל וארה"ב נועדו למנוע את הפלגתן מהנמלים לכיוון הרצועה. חלק מהלחץ מופנה לחברות שביטחו את הספינות בניסיון לגרום להן להסיר את הביטוח וכך למנוע את יציאת הספינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ