אסף שטול-טראורינג

לאורך השנים, רוב הסטודנטים בבתי הכלא בישראל היו אסירים ביטחוניים, למרות מגבלות השפה. נכון לסוף שנת 2010 למדו באוניברסיטה הפתוחה כ-270 אסירים, מתוכם רק 60 אסירים פליליים. באוניברסיטה הפתוחה אומרים כי כ-290 אסירים נרשמו לסמסטר ב', אך התפלגות לאסירים ביטחוניים ופליליים אינה מפורטת.

בעוד שאסירים פליליים היו רשאים ללמוד באוניברסיטה הפתוחה מאז 1978, לאסירים ביטחוניים התאפשר ללמוד בה רק מ-1994, בעקבות שביתת רעב שפתחו בה שנתיים קודם לכן. כל הלימודים כפופים לאישור השב"ס.

רוב המימון ללימודי האסירים הביטחוניים מגיע מהרשות הפלסטינית. ב-2008 החלה תוכנית מלגות לאסירים פליליים, המכסה שני שלישים משכר הלימוד של המשתתפים בה וממומנת שווה בשווה על ידי האוניברסיטה הפתוחה ושב"ס. התוכנית, הכוללת לראשונה גם פגישה קבוצתית עם מנחים מהאוניברסיטה הבאים לבתי הכלא, הביאה לזינוק ניכר במספר האסירים הפליליים הלומדים באוניברסיטה הפתוחה.

רשימת הקורסים הפופולריים בקרב כלל האסירים מעידה בעיקר על העדפותיהם של האסירים הביטחוניים. המובילים הם "מבוא להיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה"; "האיסלאם: מבוא להיסטוריה של הדת"; "ג'נוסייד"; "מושגי יסוד ביחסים בינלאומיים"; "המזרח התיכון בין מלחמות העולם"; ו"החברה הערבית בישראל". ב-2002 ניסה השב"ס לאסור על אסירים ביטחוניים ללמוד 30 קורסים, שכללו גם חלק מהקורסים הללו. עתירה של האגודה לזכויות האזרח הביאה לביטול ההחלטה. השב"ס אוסר על לימודי מדעי החיים, מדעים מדויקים ומדעי המחשב, בין היתר מטעמים ביטחוניים ובשל היעדר מעבדות מתאימות בכלא.

עו"ד עביר בכר המייצגת אסירים ביטחוניים רבים ומשמשת גם מנהלת הקליניקה לזכויות אסירים באוניברסיטת חיפה, אומרת כי יש פערים גדולים בין התנאים שאסירים פליליים זוכים להם לבין תנאי האסירים הביטחוניים. "קודם כל יש אפליה שלא נובעת משב"ס אלא ממדיניות אי הכנסת משפחות למדינה. כבר ארבע שנים שאסירים מעזה לא זכו לביקורי משפחות, ורבים מהאסירים לא זוכים לביקורי משפחה למעלה משבע שנים בשל הגבלות של השב"כ.

לדברי עו"ד בכר, "ההבדלים נמשכים אצל השב"ס. לאסיר פלילי יש ביקורים פתוחים עם האפשרות לחבק ולהתקרב, והוא זוכה למבקרים בכל דרגות הקרבה המשפחתית. לאסירים ביטחוניים מותר להיפגש רק עם דרגת קרבה ראשונה מאחורי מחיצה ובאמצעות טלפון. רק בעקבות בג"ץ אפשרו לילדי אסירים מתחת לגיל 10 להיות במגע עם האסירים בעשר הדקות האחרונות של הביקור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ