לפחות עשרה אסירים פלסטינים מוחזקים בבידוד קבוע בישראל

החשש: מעורבותם בטרור נמשכת גם בכלא

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

לפחות 15 אסירים פלסטינים מוחזקים בימים אלה בבידוד בבתי כלא בישראל מסיבות ביטחוניות. אסירים אלה, רובם מהחמאס, נמצאים בראש רשימות האסירים הנידונות בימים אלה בין ישראל לחמאס, במסגרת המגעים לשחרור גלעד שליט. חלקם מוחזקים בבידוד מזה שנים. אחרים הועברו לבידוד בחודשים האחרונים.

פרק הזמן המוגדר כ"בידוד" משתנה בין ארגוני זכויות אדם, אולם התקופה המינימאלית היא חודשיים. ככלל, מקובלות שלוש קטגוריות בהתייחס לכליאה בבידוד: הראשונה - אסירים חולי נפש המסוכנים לעצמם ולסביבתם. השנייה - אסירים המוחזקים בבידוד מחשש לביטחונם או מחשש שיפגעו באסירים אחרים. הקטגוריה השלישית היא של אסירים ביטחוניים שמעורבותם בטרור נמשכת גם בכלא. בסך הכל מוחזקים כ-50 אסירים פלסטינים בבידוד בבתי הכלא בישראל, מטעמים שונים.

אסיר המוחזק בבידוד זכאי לטיול של שעה מדי יום, ולביקור של צלב אדום מדי חודשיים. בתאי הבידוד יש בדרך כלל טלוויזיה ומכשירי חשמל אחרים. מדי חצי שנה, צריך שופט בית משפט מחוזי לאשר מחדש את בידודם.

חמאס טען אתמול כי בתקופה האחרונה הועברו לבידוד כמה ממנהיגי הארגון, ובהם השייח ווליד עקל, השייח באג'ס נחלה, ועבאדה סעיד בלאל.

החודש הועבר לבידוד גם יחיא סנואר - ממייסדי חמאס ומנגנון הביטחון המיוחד של הארגון, תושב חאן יונס. סנואר כלוא בישראל יותר מ-20 שנה לאחר שהורשע ברצח משתפי פעולה עם ישראל. הוא לא חדל לתכנן פיגועים גם לאחר כליאתו, והיה מעורב בין היתר בחטיפתו של החייל נחשון וקסמן. אחיו, מוחמד היה מעורב בתכנון חטיפת שליט.

זאהר ג'בארין - מראשי החמאס בגדה המערבית, מוחזק גם הוא בבידוד בשבועות האחרונים. ג'בארין, תושב סלפית, נעצר ב-1993 והורשע ברצח החייל גיתי אבישר בשומרון חודשים ספורים קודם לכן. ג'בארין מכהן כיו"ר נציגות אסירי חמאס, נכנס ויוצא מבידוד לסירוגין. באחרונה הוכנס שוב לבידוד.

לפחות עשרה אסירים ביטחוניים נוספים מוחזקים בבידוד זו תקופה ארוכה, חלקם מזה כמה שנים. עבאס א-סייד - ראש החמאס בטול כרם, שהורשע בתכנון הפיגוע במלון פארק בנתניה ב-2002, בו נרצחו 29 ישראלים, מוחזק בבידוד מאז מעצרו.

אחמד סאדאת - מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין, הורשע בתכנון הרצח של השר רחבעם זאבי ב-2001. בבידוד מאז 2009.

אחמד מוגרבי - תושב מחנה הפליטים דהיישה בגדה, היה מבכירי גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח במחנה. הוא הורשע בין היתר במעורבות בפיגועים בשכונות בית ישראל וקריית יובל בירושלים ב-2002, ומוחזק בבידוד מאז 2005.

עבדאללה ברגותי - מהנדס יליד כוויית, הורשע במעורבות בפיגועים שגרמו למותם של 66 ישראלים. הוא מוחזק בבידוד מאז נעצר ב-2003. בשל הסכנה הנשקפת ממעשיו, נאסרו עליו גם ביקורי משפחות. באחרונה טען שהשתגע בשל שהותו בבידוד.

חסן סלאמה - תושב מחנה פליטים חאן יונס, המוחזק בבידוד מאז 1996. נידון ל-48 מאסרי עולם על חלקו בתכנון הפיגועים בקו 18 בירושלים באותה השנה. הוא מוחזק בבידוד והפרדה מזה כשנה.

מחמוד עיסא - מרצה עונש מאסר בישראל משנת 1993, לאחר שהורשע בכך שהיה חלק מהחוליה שרצחה את שוטר מג"ב ניסים טולדנו ב-1992.

צלאח דאר מוסא, תושב בית לקיא, נידון ל-17 מאסרי עולם בגין מעורבותו בתכנון הפיגועים בקפה הלל בירושלים ומחוץ למחנה בצריפין ב-2003.

איברהים חאמד - ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית, עומד לדין בימים אלה בגין אחריותו לרצח 46 ישראלים. השב"כ רואה בו פורץ דרך בתחום הטרור האסטרטגי. הוא מוחזק בבידוד מאז נעצר ב-2006.

ג'אמל אבו אל-היג'א - תושב מחנה פליטים ג'נין, שהורשע בתכנון והפעלת פיגוע ההתאבדות סמוך למירון ב-2002. הוא עמד לדין בישראל ונידון לתשעה מאסרי עולם. השב"כ מייחס לו תכנון שורה של מעשי טרור בעודו בכלא. הוא נחשב אחד האסירים המסוכנים המוחזקים בישראל.

עאהד אבו-עולמה - פעיל חזית עממית מבית פוריק בשומרון, הורשע בתכנון רצח השר רחבעם זאבי ומוחזק בבידוד מזה כשנה וחצי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ