צה"ל מבקר את בתי המשפט ומבקש סיוע מהשב"כ

בחטיבת שומרון מודים שנכשלו במניעת התבצרות 200 מתפללים בשכם. לטענתם, המסתננים שנעצרים משוחררים מיד וללא תנאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התחקיר הצבאי על אירועי ההתבצרות בקבר יוסף בחודש שעבר מגלגל את האשמה אל מערכת בתי המשפט, בטענה שהיא שלא מטפלת כלל במפרי סדר. כתחליף, מבקשים בצה"ל להסתייע בשב"כ כדי להתמודד עם מפרי הסדר במקום.

התחקיר נערך בעקבות האירוע שהתרחש ב-30 במאי, אז נערכה כניסה מאושרת המונית לקבר, לרגל "היסוד שביסוד" (יום בספירת העומר המקושר בקבלה ליוסף - ח"ל). בתום הכניסה המסודרת התבצרו במתחם הקבר כמאה איש שבאו באוטובוסים, אליהם הצטרפו עוד כמאה איש שרצו ברגל דרך העיר שכם עצמה. כוחות מג"ב נאלצו לפנות בכוח את המתפללים שהתבצרו בתוך המבנה עצמו ועל הגג. לאירוע זה קדמו אירוע דומה בו התבצרו כמה מתפללים יהודים במקום ב-2 במאי, והמקרה בו נהרג מאש שוטרים פלסטינים אחיינה של השרה לימור לבנת, בן יוסף לבנת, שניסה להיכנס עם כמה מחבריו ללא תיאום לשטח הקבר.

שוקלים פנייה לשר המשפטים

בעקבות האירוע, נערך בצה"ל תחקיר מקיף על ידי מפקד חטיבת שומרון, אלוף-משנה נמרוד אלוני. ממצאי התחקיר יוצגו בקרוב למפקד פיקוד המרכז, אבי מזרחי. אחת המסקנות שעלו בתחקיר היא הצורך של הצבא להתמודד עם אירועים אלו "בהיעדר בית משפט או השפעתו". ההנחיה המבצעית כיום היא לא לעצור את המסתננים, אלא לנסות למנוע את כניסתם למתחם הקבר. התחקיר משקף גם את המרמור הרב שחשים בפיקוד המרכז כלפי מערכת המשפט, שמשחררת את כל מי שנעצר בהסתננויות לשטחי A או באירועי הפרות סדר אחרים ביהודה ושומרון. ברוב המקרים העצורים משוחררים ללא תנאים. בצבא מציינים שורה של מקרים, בהם עצורים קיבלו מבית המשפט צו הרחקה לשבועיים מיריחו או משכם - כאילו אין ממילא צו צבאי שאוסר עליהם להיכנס לשם.

הטענות נוגעות גם ליחס המקל, לשיטתם, של בתי המשפט בטיפול בשוהים בלתי חוקיים, שגורם להיעדר מוטיבציה של חיילים לתפוס אותם, כי ישתחררו ממילא. בפיקוד המרכז שוקלים בחודשים האחרונים כמה צעדים בנושא, כולל פנייה מנומקת לשר המשפטים, אך בינתיים לא הוחלט דבר.

כצעד אופרטיבי נוסף, מבקשים בצבא לרתום את החטיבה היהודית בשב"כ לטפל במפרי הסדר "שלא במישור הפלילי". דהיינו, במישור המודיעני או באמצעות המלצה לצעדים מנהליים. בשב"כ לא ששים להיכנס לסוגיות אלו, אותן הם מסווגים כהפרות סדר שלא קשורות לליבת פעילותם, שהיא סיכול טרור והגנה על המדינה ומוסדותיה.

על פי התחקיר, חטיבת שומרון לוקחת את הכשל על עצמה. לדברי אלוף-משנה אלוני, העובדה שהאירוע לא נעצר בזמן היא "שגיאה חמורה", זאת בשל לחץ גדול של אנשים שקנו כרטיסים וביקשו להיכנס לקבר יוסף, מה שגרם לזרימת אנשים, בהם מתבצרים, עד שעות מאוחרות. כמו כן, מציין אלוני כי במשך שנים נוצר קיבעון בחטיבה כי היא יכולה לטפל בעצמה בכניסה לקבר יוסף. אלוני קובע כי אם היו מבקשים כוחות נוספים מהאוגדה, היה אפשר להימנע מהאירוע. כהמלצה לעתיד, הוחלט לסגור את כל מרחב שכם, מצומת תפוח בדרום עד צומת הג'ית בצפון, ולהציב כוחות שימנעו מהמסתתנים להגיע לפאתי שכם.

חשש מגל הסתננויות לא מאושרות

לאחר האירוע האחרון, הודיע מזרחי כי בכוונתו למנוע ממתפללים יהודים להיכנס לקבר יוסף, אך חזר בו והחליט לאשר כניסה ביום ראשון הקרוב, ראש חודש תמוז, אז מצוין יום פטירת יוסף. מצד אחד, מבקשים בפיקוד לעצור את הכניסות כדי שהזרם המרכזי ביש"ע ירסן את הקיצונים. מאידך, יודעים שם כי עצירה מוחלטת של הכניסות עלולה להוביל לגל של הסתננויות לא מאושרות.

מגרעין שכם, הפועל לקידום ההתיישבות היהודית בשכם, נמסר בתגובה כי "הגיעה העת כבר מזמן לקיים את המובן מאליו ולשוב לקבר יוסף, כפי שהיה עד שנת 2000. הקבר סגור ליהודים כל ימות השנה ורוב לילות השנה. לאלפים המבקשים להיכנס לא נותרה אפשרות אלא לעשות זאת עצמאית. אנו קוראים לצה"ל לאפשר כניסות סדירות כל שבוע, זאת במקום האשליה שהוספת שוטרים במחסומים תמנע כניסות עצמאיות. הקשר לקבר יוסף הוא בל יינתק ועד שציפייתנו הלגיטימית תיענה, נמשיך לנסות להגיע לקבר יוסף בכל דרך אפשרית".

מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה על התחקיר, אך לגבי האישור שניתן ליום ראשון הקרוב נמסר כי "מפאת חשיבות האירוע החליט מפקד פיקוד המרכז, לפנים משורת הדין, לאפשר את הביקור באופן מתואם ומבוקר".

אוזלת יד מול הקיצונים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ