אוזלת יד מול הקיצונים

החוליה החלשה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

התחקיר הפנימי של חטיבת שומרון על אירועי קבר יוסף בחודש שעבר משקף את אוזלת היד של המדינה בטיפול בהפרות סדר של ישראלים, אנשי ימין. בזמן שנגד הפלסטינים פועלים בדרך כלל גופי מערכת הביטחון והמשפט כמכונה משומנת, שבה כל גלגל יודע את מקומו, הטיפול בהפרות חוק בקרב המתנחלים נופל בדרך כלל בין הכיסאות.

לצד קשיים מבניים, הכישלון נובע גם מבעיית מוטיבציה: רבים מממלאי התפקידים בשטחים חוששים להתעמת עם הדרג הפוליטי. בחלק מהמשרות קיימת גם הזדהות עם הקו האידיאולוגי של הימין, ששוליו היותר קיצוניים אינם בוחלים בעבריינות.

מח"ט שומרון, אלוף-משנה נמרוד אלוני, אינו מחדש הרבה באבחנה כי בתי המשפט נעדרים משרשרת הטיפול בעבריינות הימין בשטחים. אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, מתריע בעקביות בשנתיים האחרונות שהשופטים הם החוליה החלשה בשרשרת, גם באותם מקרים שבהם הצבא והמשטרה ממלאים את המוטל עליהם. פעם אחר פעם מובאים "נערי גבעות" לבתי המשפט בחשד למעורבות באלימות והפרת חוק ויוצאים בלא פגע. בחלקו, הדבר נובע מהרף הראייתי הגבוה שמציבים השופטים כשמדובר בעבריינים יהודים (בניגוד להקלות שמעניקים בתי המשפט הצבאיים בשטחים למערכת הביטחון, כשהחשודים הם פלסטינים).

אולם, אין סיבה לגלגל את כל האשמה על השופטים. אלוני מציין בצדק את המחלוקת המתמשכת בין הצבא לשב"כ באשר לטיפול בהפרות סדר של יהודים. החטיבה היהודית בשב"כ, גם מחשש לגלוש לתחומים שעלולים להתפרש כפגיעה בחופש הביטוי, ממקדת את מאמציה בגרעין הקשה, האלים, של הקיצונים. בפיקוד המרכז סבורים שאין די בכך - ושהסלחנות כלפי מפרי סדר נוסכת ביטחון גם בגרעין האלים, האחראי לפעולות כמו הצתת מסגדים בגדה. ואילו חולשתה של משטרת מחוז ש"י (שומרון ויהודה) כבר תועדה בשני העשורים האחרונים בלא מעט דו"חות ותחקירים, מבלי שנעשה דבר מהותי לתיקון המצב.

התחקיר של אלוני מצביע על ליקויים גם בטיפול הצבאי, אולם הבעיה כאן נרחבת יותר. קשה לקנא במפקדי צה"ל בשטחים: הם חייבים לשמר מערכת יחסים אפקטיבית עם ציבור המתנחלים הרחב, שמרביתו שומר חוק, ומנגד לא לאפשר מרחב פעולה לקיצונים. התמרון הזה טומן בחובו אין ספור מהמורות. הקצין האחרון שהסתבך בכך הוא מפקדו הישיר של אלוני, תא"ל ניצן אלון, מפקד צה"ל בגדה. בשבועות האחרונים מתנהל נגדו קמפיין מכוער של הימין הקיצוני. חטאו של אלון: מסמך פנימי שבו הנחה את קציניו למדר מפעילות מתוכננת לפינוי מאחזים חיילים הידועים כבעלי קשר אידיאולוגי לנוער הגבעות.

זו הנחיה הגיונית לחלוטין, אבל די היה בה כדי לעורר את קצפו של הימין הסהרורי, שהדביק לאלון רשימת עבירות נוספת: הגדרת מותו של חסיד ברסלב בקבר יוסף כ"תקרית" ולא "רצח", ההשערה שהשמיע בראיון כי הטבח במשפחת פוגל באיתמר קשור גם בנקמה פלסטינית על פעולות "תג מחיר", והחשד כי אשתו היא "פעילת שמאל מסוכנת". אלון לא לבד. רדיפות דומות כוונו כלפי אלופי פיקוד המרכז האחרונים (מזרחי, גדי שמני ויאיר נוה) וקודמו בתפקיד, תא"ל נועם תיבון. אלא שבניגוד לתיבון, תושב תל אביב, אלון הוא מושבניק. כמה מהשכנים של מפקד האוגדה כבר הודיעו שההטרדה הבאה מול ביתו תסתיים במכות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ