בכירים בישראל: משתתפים במשט הצהירו כי בכוונתם "לשפוך דם של חיילי צה"ל"

ממידע שהגיע לישראל עולה חשש כי קיצונים מתכננים להשתמש בחומרים כימיים נגד חיילי צה"ל; עוד נמסר כי פעילי IHH וחמאס משתתפים במשט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פקידים בכירים בירושלים, שעוסקים בהיערכות למשט לעזה, אמרו הלילה (שני) בתדרוך לכתבים כי ממידע שהגיע לישראל עולה חשש שמארגני המשט מעלים לספינות חומרים כימיים, שבהם הם מתכוונים לעשות שימוש כדי למנוע מחיילים צה"ל לעלות לסיפון. הדברים מנוגדים למסרים קודמים של גורמים בכירים בישראל.

פעילה במשט. תצלום: רויטרס

לדברי הפקידים הבכירים, ממידע שהגיע לידי ישראל עולה כי כמה גורמים קיצוניים מבין משתתפי המשט הצהירו ביממה האחרונה כי בכוונתם "לשפוך דם של חיילי צה"ל". כמו כן, למרות הערכות קודמות, נראה שפעילי ארגון ה-IHH ופעילים ערבים ואיסלאמים יצטרפו לכמה מהספינות שייצאו במשט לכיוון עזה.

בישראל טוענים כי שני פעילים שישתתפו במשט הינם בעלי קשרים לחמאס. הפעיל הראשון שאת שמו ציינו הפקידים הבכירים הוא אמין אבו ראשד, שלטענתם משמש אחד מראשי ההתארגנות ההולנדית למשט והיה בעברו ראש קרן הצדקה של החמאס בהולנד. הקרן נסגרה עקב חקירת הרשויות בהולנד בשל מעורבותה במימון טרור. פעיל נוסף הוא מחמד אחמד חאנון. לטענת ישראל חאנון הוא פעיל חמאס ועומד בראש קרן ABSPP, שמעורבת בהעברת כספים לגורמי טרור.

דברים אלה מגיעים לאחר שבוע שבמהלכו מסרו גורמים שונים - הן בלשכת ראש הממשלה, הן במערכת הביטחון והן במשרד החוץ - כי אין מידע על הימצאות פעילי טרור בקרב משתתפי המשט וכי לא ידוע על כוונה לעימות עם חיילי צה"ל.

בתוך כך, היום סיפר דרור פיילר, פעיל השמאל הישראלי, כי התגלתה חבלה באחת הספינות שאמורות להשתתף במשט לעזה.

חברי קונגרס דורשים להגן על הפעילים האמריקאים

שישה חברי קונגרס אמריקאים שלחו היום מכתב לשרת החוץ הילרי קלינטון ובו ביקשו ממנה לדאוג לבטחון האזרחים האמריקאים המשתתפים במשט לעזה. במכתב, הם הזכירו את קורבנות המשט הקודם וציינו שלמרות תמיכתם בזכותה ובחובתה של ישראל להגן על אזרחיה, "עליה לעשות זאת בדרכים התואמות את החוקים הבינלאומיים".

פעילי השלום האמריקאים המשתתפים במשט סיפרו ל"הארץ" שבכירי משרד החוץ ניסו לשכנע אותם לוותר על ההשתתפות. דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד אמרה היום כי האזהרה שפרסם המשרד נוגעת לאזרחים ולעיתונאים אמריקאים כאחד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ