נתניהו איים, אבל אסירי חמאס לא לומדים כבר שנה

בדיקת "הארץ" מגלה שראש הממשלה לא שינה רבות במדיניות שעליה הכריז. מדובר במהלכים שכבר לפני יותר משנה החלו להינקט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההכרזה הפומבית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על צמצום זכויותיהם של אסירי החמאס סביב יום השנה החמישי לחטיפתו של גלעד שליט, עוררה תשומת לב רבה. נתניהו התחייב כי "לא יהיו עוד מאסטרנטים לרצח ודוקטורנטים לטרור" בבתי הכלא בישראל. אולם בדיקת "הארץ", הן מול האסירים והן עם שירות בתי הסוהר, מגלה שראש הממשלה, הנתון במתקפה ציבורית מסיבית של מטה שליט ששיאה במיצג "צינוק הסלבריטאים" בסוף השבוע, לא שינה רבות במדיניות שעליה הכריז. מדובר במהלכים שכבר לפני יותר משנה החלו להינקט, ונתניהו בחר לתת להם פומבי כעת, כנראה על רקע הטענות שממשלתו אינה פועלת לקידום העסקה לשחרורו של החייל החטוף.

נתניהו אמר לאלפי משתתפי הוועידה בבנייני האומה בירושלים כי החליט להקשיח את היחס לאסירים. הדוגמה הבולטת שבחר בה נגעה ללימודים אקדמיים. "ניתן להם את כל מה שמגיע להם לפי החוק הבינלאומי, אבל שום דבר יותר מכך. זה הזמן להפסיק את התנאים המפליגים. נעצור את הנוהל שלפיו נרשמים טרוריסטים ללימודים אקדמיים. החגיגה הזאת נגמרת", אמר.

המאזינים לדברים עשויים היו לחשוב שראש הממשלה נקט כאן צעד תגובה לסירוב הבוטה של החמאס להיענות לבקשת הצלב האדום לאפשר לנציגיו לבקר אצל שליט וכי מדובר בסנקציה חדשה. אפילו אביו של שליט, נועם, תהה מדוע חלפו חמש שנים עד להחלטה על הצרת צעדיהם של האסירים. אולם, מתברר שהמחבלים שעליהם דיבר ראש הממשלה בנחישות כזו אינם יכולים לרכוש תארים אקדמיים כבר יותר משנה. ההנחיה שהפיץ שירות בתי הסוהר אשתקד אסרה על רישום לקורסים חדשים במסגרת האוניברסיטה הפתוחה. לפני כמה שבועות אף חודדו ההנחיות. בפועל רק מעטים מקרב האסירים, כאלה שקיבלו אישור מהשב"ס, הצליחו להירשם לקורסים בודדים.

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, שיגר אתמול חצי נזיפה בעקבות הדברים. "באחרונה התרבו הפרסומים על הפסקת הקייטנה לאסירים הביטחוניים, הקשחת תנאים ועוד", אמר אהרונוביץ בטקס שיטור עירוני בגבעתיים. "ברצוני לעדכן כי יותר משנה מתקיימת מדיניות שאותה אני מוביל בכל הקשור לאסירים ביטחוניים, מדיניות ברורה וחסרת פשרות. ישנם אלו המדברים וישנם העושים, אני מעדיף להמשיך לעשות". למי בדיוק התכוון אהרונוביץ? אפשר רק לנחש.

לעומת השר, אנשי נתניהו ודוברת שב"ס עמדו אתמול על דעתם כי מדובר בהחלטה חדשה שהתקבלה רק בשבועות האחרונים. לדברי לשכת ראש הממשלה, "מדובר בידיעה שקרית. בשנה האחרונה נפתחו מספר רב של קורסים. אסירים רבים החלו ללמוד באוניברסיטאות השונות ללא כל הגבלה. רק בתום מפגש שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו ב-01.06.2011, יחד עם גורמי ביטחון וגורמים משפטיים בכירים, ניתנה הנחייה לעצור לאלתר פתיחתם של קורסים חדשים. בעקבות כך, רק בשבועות האחרונים נמנעה מהאסירים היכולת להירשם לקורסים אקדמאיים". אך גם בכירים פלסטיניים האמונים על נושא האסירים מדגישים כי מספר האסירים שיכולים להירשם ללימודים צומצם באופן דרמטי וגם אלה שהצליחו להירשם בחודשים האחרונים אינם נמנים על הקבוצה שיש בה סיכון ביטחוני כלשהו.

מעט במפתיע, דווקא החמאס מיהר לשתף פעולה עם אמירתו של נתניהו. בכירי הארגון, שיודעים זה זמן כי אנשיהם מנועים מלהירשם לקורסים אקדמיים, יצאו בסוף השבוע בזעקות שבר וגינו בתוקף את החלטת נתניהו. נראה שנתניהו הרים לחמאס להנחתה. הארגון קפץ על המציאה ויצר תחושה בציבור הפלסטיני כי האסירים שלו נרדפים על ידי "שלטונות הכיבוש", בעוד שאסירי הפתח נהנים מהטבות מופלגות. התקווה לצבור רווח פוליטי פנימי מהכרזת נתניהו היתה כנראה חשובה יותר לחמאס מאשר התנצחות עם מידת הדיוק שבדבריו.

מקורות בחמאס טענו בימים האחרונים שהאסירים הם שסירבו למתווה העסקה, כפי שהציגו המתווך הגרמני גרהרד קונרד, משום שדרשו את שחרורם של אחרוני הבכירים שישראל סירבה לכלול בעסקה. בפועל, את המכשול הראשי בפני עסקה מעמיד ראש הזרוע הצבאית בעזה, אחמד ג'עברי, ונראה שהוא זה שאכף על הנהגת האסירים בבתי הכלא בישראל את העמדה הנוקשה, השוללת כל התפשרות עם ישראל ומשתמש באסירים כעלה תאנה. אתמול הבהירה גרמניה כי ישראל הסכימה להצעה של מתווך גרמני לשחרור גלעד שליט, אך החמאס סירב לה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ