המארגנים: ישראל עומדת מאחורי העיכובים

הפעילים ערכו אתמול ביוון מסיבת עיתונאים שהפכה דווקא לאסיפת עידוד. עמירה הס, שליחת "הארץ" למשט, בכתבה שלישית בסדרה

עמירה הס
אתונה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
אתונה

מארגני המשט המשיכו לשמור אתמול על עמימות בנוגע למועד ההפלגה לעזה ונמלי המוצא של הספינות השונות. העיכובים הבלתי צפויים מדאיגים את המארגנים, על אף ניסיונם שלא להסגיר זאת.

במסיבת עיתונאים שקיימו אתמול באתונה, הבטיחו המארגנים שלמרות לחצים גלויים ונסתרים של ישראל ושל ממשלות אחרות, כעשר ספינות, ובהן שתי ספינות משא, יפליגו השבוע לעזה. הם גם הדגישו שיציאתה של האנייה הצרפתית מנמל בקורסיקה, ביום שבת, היא הוכחה לכך שיש גבול ללחצים שישראל יכולה להפעיל. מסיבת העיתונאים התקיימה לפני שנודע שישראל החליטה להסיר את האיום של לשכת העיתונות הממשלתית, שעיתונאים זרים שישתתפו במשט לא יורשו להיכנס לישראל עשור. הדוברים במסיבת העיתונאים קראו לעיתונות החופשית להוכיח שהיא אכן חופשית, ולא להיבהל מהאיומים.

האי-בהירות לגבי מועד ההפלגה אינו מרתיע את מאות הפעילים והפעילות שכבר מפוזרים ברחבי יוון ומתעתדים לעלות על הספינות. עשרות מהפעילות והפעילים נכחו אתמול במסיבת העיתונאים. חמושים בכרזות מעוצבות ובקריאות קצובות, הם הפכו לעתים את האירוע לאסיפת מוטיבציה.

אבל מארגני מסיבת העיתונאים לא שיתפו את הנוכחים בסיבות השונות לעיכוב. לפני כמה ימים, ספינת המשא היוונית-שוודית חויבה על ידי רשות הנמלים לעבור כמה שיפוצים - ניסורי מתכת ותוספות אביזרים - שלדברי צוותה כלל אינם נחוצים. על הספינה האמריקאית התקבלה, כפי שכבר פורסם, תלונה אנונימית על שאינה כשירה לשיט. על פי דיווח בגלי צה"ל, מי שעומד מאחורי התלונה הוא הארגון המשפטי "שורת הדין". אתמול, בדק צוות פיקוח ובקרה של רשות הנמלים היוונית את הספינה האמריקאית. אתמול גם התקיימה בדיקה "חמורה מהנהוג" ב"תחריר", הספינה הקנדית. לפי מידע שהגיע למארגנים שלשום, בדיקה דומה צפויה גם לספינה האיטלקית.

פרופסור ואנגליס פיסיאס, חבר בוועדת ההיגוי של המשט, אמר ל"הארץ" שממשלת יוון אמנם לא נענתה לקריאת מפלגת הימין הקיצוני היוונית "לאוס" למנוע את המשט לעזה מטעמים של אינטרס לאומי, אבל בינתיים היא נוקטת אמצעים מינהליים שונים כדי לעכבו. הוא הוסיף כי העובדה שגורמים רשמיים ישראליים ידעו לספר על "מניעת צאתן של שש ספינות שעוגנות ביוון" - לפני שמארגני המשט עצמם ידעו על כך - מעידה על מעורבות ישראל. בדיקות הפיקוח הפתאומיות והדקדקניות בספינות, ימים ספורים לאחר שהן כבר נבדקו ונמצאו כשירות לשיט, הן התחליף ה"טכני" לאיסור מפורש להפליג.

במסיבת העיתונאים אמר פיסיאס שעל הממשלה היוונית מופעל לחץ פוליטי לא רק מצד ממשלת ישראל אלא גם מצד ממשלות אחרות, אבל בה בעת מופעל על הממשלה לחץ עממי נגדי שמקשה עליה להיכנע לישראל. דרור פיילר, דובר המשט ויושב ראש הארגון "יהודים אירופים למען שלום צודק", סיפר ל"הארץ" איך מבוטאת התמיכה העממית: אתמול והיום יש ביוון שביתה כללית, נגד צעדי הצנע שמתכוונת ממשלת יוון לאמץ, לפי דרישת האיחוד האירופי וקרן המטבע. אבל איגוד עובדי הנמל הודיע שכסולידריות עם המשט לעזה, הוא פוטר מהשביתה את הסוורים שיעמיסו את ספינות המשט. כמו כן, בכיכר סינטגמה, שבה מתקיימות ההפגנות היומיות נגד מדיניות הממשלה היוונית, המפגינים - תומכי דמוקרטיה ישירה - הצביעו בעד תמיכה במשט ובעד התקנת מסך ענק שבו יוכלו לעקוב אחר התקדמות הספינות.

פיסיאס אמר במסיבת העיתונאים שבסופו של דבר ממשלת יוון לא תוכל לפעול נגד החוק ולאסור על הפלגת הספינות. זהו גם המסר שהעבירה הממשלה בעקיפין למארגני המשט, דרך חברי הפרלמנט התומכים בו.

הנציג הצרפתי במסיבת העיתונאים, תומאס סומר הודוויל, אמר שממשלת צרפת קיבלה עצות (מגורם שלא ציין), כיצד למנוע את ההפלגה. כמו כן, קבוצות ימניות בקהילה היהודית הפגינו נגד המשט. אולם למרות זאת, ביום שבת הפליגה האנייה הצרפתית שבמשט לכיוון יוון (אנייה צרפתית אחרת כבר עוגנת ביוון). זו ההוכחה, הוא אמר, שיש גבול לכוחה של ישראל ללחוץ, ושהיא אינה יכולה לקבוע למי הזכות לשוט בים התיכון. משתתף צרפתי במשט אמר ל"הארץ" שנציגות שלהם נפגשה עם נציגי ממשלת יוון, שסיפרו על הצעות של גורמים להפריע לספינה באמצעים טכניים שונים, אבל שהצעות אלו נדחו.

הסופרת אליס ווקר אמרה במסיבת העיתונאים שהיא תעלה על הספינה האמריקאית משום ש"כשהיינו עבדים, וכשנאבקנו את המאבק לשוויון זכויות אזרחי, קהילות חיצוניות סייעו לנו. זוהי מסורת אצילה, והיא שמגדירה אותנו כבני אדם". היא קבלה על שנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שכח את קיומה של מסורת זו, כשממשלתו הביעה התנגדות למשט.

הסופר השוודי הנינג מנקל, שהשתתף במשט לפני שנה ויצטרף גם לנוכחי, אמר שהוא מתאר לעצמו שבאולם יש אנשים שידווחו ישירות לממשלת ישראל ולשב"כ. "אני מבקש מהם", אמר, "פעם אחת תדווחו את האמת: אינכם רואים שאין פה הכרזת מלחמה אלא הכרזת שלום?".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ