דובר משט המחאה לעזה, דרור פיילר: הפעילים חתומים על הצהרת אי-אלימות

כך אמר הבוקר פיילר בראיון לגל"צ. אתמול אמרו מקורות צבאיים ל"הארץ" כי על הספינות הועמסו חומרים כימיים. פיילר: צה"ל מחפש תירוצים לאלימות שיפעיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"כל הפעילים על המשט חתומים על הצהרת אי-אלימות", כך אמר הבוקר (שלישי) דובר משט המחאה לעזה, דרור פיילר, בראיון לגלי צה"ל. פיילר דחה בכל תוקף את האפשרות שבכוונת הפעילים לפגוע בחיילים, ואמר שהן "ניסיון לתרץ מראש אלימות של צה"ל".

פיילר הכחיש את הדיווחים לפיהם הועמסו על הספינה חומרים כימיים מסוכנים. "גם בנזין יהיה שם. בשביל לשרוף חיילים?", אמר פיילר. "אם ישראל חושדת במישהו, שתעביר לנו מידע".

פעילים מתכוננים להפלגה. תצלום: אי-אף-פי

אתמול אמרו מקורות צבאיים בכירים ל"הארץ" כי בימים האחרונים מתרבים הסימנים על כוונת חלק ממשתתפי משט הסיוע לעזה ליזום עימות אלים עם חיל הים. לדבריהם, בישיבות תיאום שקיימו חלק מהקבוצות הפעילות במשט, דיברו פעילים על רצונם להשתמש באלימות ואף "לשפוך דם של חיילי צה"ל". כמו כן, למרות הערכות קודמות, נראה שפעילי ארגון IHH ופעילים ערבים ומוסלמים יצטרפו לכמה מהספינות שייצאו במשט לכיוון עזה.

לדברי המקורות, הועמסו על הספינות שקים ובהם חומרים כימיים שונים - בין השאר, גופרית. בצה"ל חוששים שהכוונה היא להצית את הגופרית בזמן ההשתלטות על הספינות. לדברי הגורמים, "מדובר בהתפתחויות דרמטיות. מצטיירת כאן תמונה שלפיה אצל חלק ממשתתפי המשט קיימת כוונה ברורה להגיע להתנגשות אלימה". הם אמרו כי בניגוד לרושם שעשוי היה להיווצר בציבור אחרי ביטול ההשתתפות הטורקית במשט, תיתכן בהחלט גלישה לאלימות קשה.

ההערכות בצה"ל סותרות את הרוח שנושבת בימים האחרונים מהדרג המדיני ומשקפת כנראה את ההערכה שם כי המשט יעבור בשקט יחסי. נראה שהצבא מבקש להבהיר את הסיכונים הכרוכים בבלימת המשט - ולוודא שהפעם לא יופתע איש אם הדברים יסתבכו. ברקע, עומד דו"ח המבקר על המשט הקודם במאי אשתקד, שטיוטה שלו הופצה למעורבים בשבוע שעבר. הדו"ח מגביר את המתיחות בין הדרגים השונים באשר לשאלה מי נושא באחריות לכשלים בפרשת מרמרה.

בישראל טוענים כי שני פעילים שישתתפו במשט הם בעלי קשרים לחמאס. הפעיל הראשון הוא אמין אבו ראשד שמשמש, לטענתם, אחד מראשי ההתארגנות ההולנדית למשט והיה בעברו ראש קרן הצדקה של החמאס בהולנד. הקרן נסגרה עקב חקירת הרשויות בהולנד בשל מעורבותה במימון טרור. פעיל נוסף הוא מחמד אחמד חאנון. לטענת ישראל, חאנון הוא פעיל חמאס ועומד בראש קרן ABSPP המעורבת בהעברת כספים לגורמי טרור.

אתמול הורה הקבינט המדיני-ביטחוני לצה"ל "לפעול בנחישות" לאכיפת הסגר הימי על עזה ולעצירת המשט שייצא בימים הקרובים מיוון לכיוון הרצועה. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה בסיום הישיבה נאמר כי צה"ל הונחה "להימנע ככל האפשר מחיכוך" עם משתתפי המשט, כדי להפחית למינימום את מספר הנפגעים. הקבינט הורה למשרד החוץ להמשיך במאמצים הדיפלומטיים ביוון, כדי לנסות ולמנוע את יציאת המשט לדרכו. עוד הנחה ראש הממשלה נתניהו בישיבה לצרף כתבים ישראלים וזרים לספינות חיל הים שישתתפו בפעולת העצירה.

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס אתמול אף הוא למשט. בישיבה של סיעתו, "עצמאות", הוא אמר: "זו פרובוקציה מיותרת. אין בעזה משבר הומניטרי או אחר. אנחנו קוראים למארגני המשט, למשתתפיו ולממשלות שמנמליהן יוצאות הספינות להפסיק את הפרובוקציה הזאת ולא לתת לה יד".

על רקע המשט המתקרב לעזה, מציע משרד הביטחון להפעיל בית דין שיאפשר להחרים כלי שיט שיפרצו את הסגר הימי. ההצעה כלולה במכתב ששיגר בראשית החודש השר ברק לשר המשפטים, יעקב נאמן. ברק מסתמך על הצעה שגיבש היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד אחז בן ארי. הוא כותב לנאמן כי מערכת הביטחון בחנה "דרכי פעולה חוקיות שיאפשרו להחרים כלי שיט שהשתתפו במשטים וניסו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה, על אף אזהרות שניתנו להם".

מקורות ביטחוניים אמרו ל"הארץ" כי להערכתם, אם יופעל הליך חוקי להחרמת כלי שיט, יקשה הדבר מאוד על פעילים פרו-פלסטיניים לשכור בעתיד ספינות לצורך השתתפות במשטים. אולם, לשם כך נדרשת הפעלת בית הדין, וניתן לעשות זאת במהירות, כך שההחרמה תחול כבר על ספינות שישתתפו במשט הנוכחי.

רה"מ נסוג: עיתונאים זרים לא יגורשו אם יעלו על הספינות

אחרי יממה שבה נדמה היה כי אין גוף תקשורת עולמי שלא הביע מחאה בעניין, החליט אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את האיום לטפל בעיתונאים שישתתפו במשט לעזה כבמסתננים לא חוקיים. בהודעה לעיתונות מסרה לשכת נתניהו כי בניגוד למה שנמסר ביום ראשון, עיתונאים שיכסו את המשט מהספינות לא יגורשו מהארץ.

ביום ראשון הפיץ ראש לשכת העיתונות הממשלתית, אורן הלמן, מכתב בחתימתו ובו אזהרה ברוח אחרת לחלוטין למערכות התקשורת הזרה ולעיתונאים הזרים הפועלים בארץ. על פי המכתב, סיקור המשט מתוך הספינות הוא הפרה של החוק הישראלי. הלמן הוסיף כי כל אדם שייתפס על הספינות המבקשות לפרוץ את הסגר הישראלי על עזה, ויהיה זה פעיל פוליטי או עיתונאי, ייחשב למפר חוק ויטופל ככזה: דרכונו יוחתם בחותמת האוסרת על כניסתו לארץ במשך עשור.

המכתב עורר תדהמה בקרב העיתונאים הזרים, ואתמול החליט נתניהו להפוך את ההחלטה: "כשהובא הדבר לידיעתו הנחה ראש הממשלה שלא להפעיל את המדיניות הרגילה הננקטת כלפי מסתננים ואלה הנכנסים באופן בלתי חוקי לישראל", מסרה לשכת ראש הממשלה. בארגון העיתונאים הזרים מיהרו לברך על שינוי המדיניות.

גילי איזיקוביץ

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ