המשטרה ממליצה להרוס את גשר המוגרבים ברחבת הכותל בירושלים - דווקא בספטמבר

דווקא בספטמבר: במחוז ירושלים המליצו להרוס ולבנות מחדש הגשר המוביל מרחבת הכותל המערבי להר הבית בעיר העתיקה בירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדרג המקצועי במחוז ירושלים במשטרה המליץ בשבוע שעבר להרוס ולבנות מחדש את גשר המוגרבים, המוביל מרחבת הכותל המערבי להר הבית בעיר העתיקה בירושלים, דווקא בחודש ספטמבר. זאת כדי להפחית את תשומת הלב לנושא בעולם הערבי, שיעסוק באותה עת ביוזמה הפלסטינית באו"ם. בדיונים פנימיים של המשטרה בנושא עלו חששות מפני הפרות סדר של פלסטינים קיצוניים אם ייהרס הגשר.

בין אנשי המודיעין היתה מחלוקת לגבי כוחו של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח. אחד מהם אמר כי השייח "איבד את כוחו הפוליטי בירושלים וכבר אינו יכול להניע מהומות בעיר". עמדה אחרת היתה כי סלאח ינסה לנצל את העובדה שסילוואן ירד מהכותרות כדי לחמם את גזרת גשר המוגרבים. ארגון אונסק"ו גינה אתמול את ישראל על תוכניתה לשפץ את הגשר, לאחר שירדן הגישה לארגון עתירה נגד כוונת ישראל לשפצו.

מאז קרס חלקית גשר המוגרבים בשנת 2005, במערכת הביטחון גוררים רגליים בהחלטה על שיפוצו או הקמתו מחדש. הגשר ברחבת הכותל המערבי משמש שער הכניסה היחיד למבקרים לא מוסלמים בהר הבית, וכוחות משטרה מוצבים עליו דרך קבע כדי למנוע יידוי אבנים לעבר הכותל. התוכנית החדשה מתבססת על גשר תלוי באוויר, ותרחיב משמעותית את שטח התפילה בעזרת הנשים.

בשבועות האחרונים נערכים דיונים פנימיים קדחתניים בשאלה מתי להתחיל בעבודות. מפרטים חדשים מהדיונים עולה, כי קודם להמלצת מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב ניסו שחם, לדחות את העבודות על הגשר, היה ויכוח מקצועי בין גורמי המודיעין של המשטרה, צה"ל והשב"כ. ביום ראשון שעבר נערכה ישיבה מכרעת בלשכתו של שחם, בה נכחו בין היתר גורמים מפיקוד המרכז, אמ"ן, נציג מרחב ירושלים ויו"ש בשב"כ ואנשי עיריית ירושלים קציני.

בפגישה סתרו קציני המשטרה את חוות הדעת של העירייה, לפיה הגשר רעוע ועלול ליפול, וטענו כי הגשר יציב ואין צורך דחוף להחליפו כעת. ביחס להשפעת הבנייה על הפלסטינים בעיר, אמרו נציגי הצבא כי יש ביכולתם להתמודד עם מהומות באזור ירושלים, בהמשך להכנות הנרחבות שנעשו בפיקוד המרכז להתמודדות עם הפרות סדר.

היועץ לענייני ערבים במחוז ירושלים טען כי הר הבית נמצא בלב הקונסנזוס של מזרח ירושלים, וכי כל הפרה של הסטטוס קוו תביא למהומות ברחבי הבירה. היועץ הסכים עם שחם ואמר כי "אם רוצים ללכת על בניית גשר חלופי או זמני, מוטב לעשות זאת דווקא בספטמבר, באופן שלא ימקד רק בו את את תשומת הלב של העולם הערבי".

דבריו של היועץ תואמים את הנחת העבודה הקבועה במחוז ירושלים, על פיה ערביי מזרח ירושלים רוצים שקט, ומבקשים לסלק מתוכם גורמים מתסיסים כמו הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. הדבר היחיד שיגרור מהומות, כך על פי הערכת המודיעין השנתית, הוא כל ניסיון לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית או פגיעה של קיצונים מהימין במסגדים. בסופו של דיון, קיבל שחם את דעתו על היועץ ולעת עתה לא יתבצעו העבודות. דיווחים מהדיון הועברו לבכירים בעיריית ירושלים ולאנשי הכותל, שזועמים על העיכוב הנוסף בעבודות.

בתוך כך, שגריר ישראל לאונסק"ו, נמרוד ברקן, אמר אתמול כי ישראל זועמת על ירדן, שהיתה זו שהגישה לאונסק"ו את בקשת הגינוי על שיפוץ הגשר, על אף שלטענתו היא חתמה עם ישראל על הסכם להריסה ובנייה מחדש של המבנה הרעוע. "הירדנים שיקרו גם לנו", אמר ברקן בשיחת טלפון מפאריס, "הם שיקרו לאורך כל הדרך. הם רצו לרקוד על שתי החתונות".

התוכניות לשיקום הגשר היו היו אמורות להתחיל בשבוע הבא, ולפי ברקן, ישראל וירדן הגיעו להסכם ברור ביניהן על תוכנית עבודות השיקום. ואולם, על אף ההבנה בין שתי המדינות, ישראל וארצות הברית נדהמו לגלות בשבוע שעבר כי ירדן, יחד עם מצרים, עיראק, בחריין, איחוד האמירויות, קמבודיה ומאלי, הגישה תלונה לאונסק"ו (ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם) נגד ישראל. "המדהים מכל הוא שהם אפילו לא הזכירו את ההסכם בין ישראל לירדן", ציין ברקן.

ירדן הדגישה בעתירה כי היא "מודאגת מתוכניתה של ישראל ביחס לגשר המוגרבים, ותובעת כי אונסק"ו יורה לעצור את החפירות הארכיאולוגיות בעיר העתיקה".

בעתירה נכתב עוד כי "אונסק"ו מצר על המשך החפירות הארכיאולוגיות שמבצעת ישראל בעיר העתיקה בירושלים בשני צדי החומה, ועל כישלונה של ישראל לספק לאונסק"ו מידע ברור ואמין על הפעילויות הארכיאולוגיות שמתבצעות במקום. מועצת אונסק"ו מבקשת מרשויות ישראל להפסיק את עבודות החפירה, כדי להגן על המורשת התרבותית".

אף על פי שהעתירה הירדנית התקבלה ואף חברה לא התנגדה לאישורה, ארבע מדינות - אוסטרליה, שווייץ, מקסיקו וברזיל - הביעו את הסתייגותן ממנה. ברקן אמר כי העובדה שהארבע לא הצביעו נגד קשורה לרצונן שלא לפגוע ביחסיהן עם מדינות ערב היושבות במועצת הארגון.

ברקן הוסיף כי לא ברור כיצד ישפיע הגינוי בפועל, אך שהוא מאמין כי מזכ"ל אונסק"ו, אירנה בוקובה, לא תעשה דבר כדי להוציאה לפועל משום שמוקדם יותר השנה היא הודיעה שלא תפעל לפי החלטות שלא התקבלו פה אחד.

דובר משרד החוץ של ירדן, מחמוד אל-קאייד, אמר אתמול לסוכנות הידיעות הירדנית "פטרה" כי הוא מברך על ההתפתחויות ועל "עמדתן המאוחדת של קבוצת החברות הערביות". אל-קאייר הוסיף שהוא מצר על העובדה שהעתירה לא התקבלה פה אחד בשל "חוסר פשרנותה של ישראל על סעיפים הקשורים לצעדים החד צדדיים של ישראל בשטח, ובאונסק"ו".

ברקת התחייב לא להרוס בתים בסילוואן, ומרצ חזרה לקואליציה

שנה לאחר שאנשי מרצ בקואליציה העירונית בירושלים פוטרו על ידי ראש העיר, ניר ברקת, חתמו אתמול הצדדים על הסכם קואליציוני מחודש. בהסכם התחייב ברקת לשורה של נושאים, בהם התחשבות ברצון התושבים הפלסטינים בעת תכנון במזרח העיר והתחייבות שלא להרוס בתים בבעלות פלסטינית בשכונת סילוואן. אבן הנגף העיקרית בין הצדדים היתה הריסת בתי הפלסטינים שנבנו ללא היתר במזרח העיר, מחלוקת שהביאה לסילוק מרצ מהקואליציה. זאת לאחר שחבריה התנגדו לתוכנית גן המלך, שקידם ראש העיר - שבמסגרתה אמורים להיהרס 22 בתים של פלסטינים בסילוואן.

על פי ההסכם הקואליציוני חבר המועצה פפה אללו ישוב לתפקיד סגן ראש עיר בשכר ומחזיק תיק התרבות ומרצ תקבל בנוסף את תיק מזרח ירושלים. בנוסף מתחייבת הנהלת העירייה לבחון את האפשרות להקמת אגף לחינוך ערבי בדומה לאגף לחינוך חרדי שקיים בעירייה.

שיבתה של מרצ לקואליציה פותרת לברקת גם משבר פוליטי מול הגוש החרדי, שהתנגד בתוקף למינויה של חברת המועצה רחל עזריה לסגנית ראש עיר במקום ראש סיעת מרצ, פפה אללו. מרצ מציגה בהסכם הקואליציוני גם בתחום היחסים בין חרדים לחילונים. כך למשל, מתחייב ברקת כי באירועים של העירייה לא תהיה הפרדה בין נשים לגברים.

למרבה האבסורד, שילובה של מרצ בקואליציה מתאפשר בזכות "חוק הגו'בים" - שאושר במארס ומאפשר תוספת סגנים לרשויות מקומיות גדולות - שאליו התנגדו חברי הכנסת של המפלגה בנחרצות רק לפני כשלושה חודשים. גורמים בכנסת שהיו שותפים במאבק נגד חוק הג'ובים אמרו אתמול: "לא יכול להיות שניצן הורוביץ וחיים אורון יעמדו במליאת הכנסת ויסבירו מדוע אסור למנות כל כך הרבה סגנים בשכר לעיריית ירושלים ושלושה חודשים מאוחר יותר ימכרו את האידיאולוגיה שלהם תמורת ג'וב לעסקני המפלגה במועצת העיר".

"עיריית ירושלים לא צריכה שמונה סגנים בשכר", זעק אז הורוביץ לאחר שגילה כי עלותו של כל סגן לראש העיר תסתכם ב-130 אלף שקלים בחודש מכספי משלם הארנונה.

בתוך כך, בשבוע שעבר אושרה בניית 23 יחידות דיור חדשות ליהודים בשכונת ראס אל-עמוד שבמזרח ירושלים. הקמת השכונה החדשה תגדיל עוד יותר את הנוכחות היהודית באזור הר הזיתים. רק לפני כחודש נחנך שלב ב' של שכונת מעלה הזיתים הסמוכה, בה מתגוררים כיום למעלה ממאה משפחות יהודיות, מה שהופך אותה להתנחלות היהודית הגדולה ביותר בלב שכונה פלסטינית במזרח ירושלים.

"מימוש התוכנית הוא אסון לחזון שתי הבירות בירושלים", תקף אתמול מזכ"ל תנועת שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, את התוכנית. "הקמת התנחלות קיצונית בלב השכונה הפלסטינית תתסיס עוד יותר את האזור ותהפוך את החיים בשכונה לבלתי נסבלים". היום צפויה ועדת המשנה להאצת הבנייה - שהוקמה במסגרת התוכנית הממשלתית לזירוז הבנייה למגורים - לדון בתוכנית להקמת 1,600 יחידות דיור ברמת שלמה, גם היא מעבר לקו הירוק.

ניר חסון ויהונתן ליס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ