ציפי לבני תוקפת את ראש הממשלה בנימין נתניהו: למה אתה לא מתייצב לצד אנשי החוק?

נתניהו נשא דברים היום בעצרת הסוכנות היהודית, ונמנע מלהתייחס למעצר הרב ליאור. יו"ר האופוזיציה נאמה אחריו: ראש הממשלה לא יכול לשתוק

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

"נתניהו, איך אתה לא מגן על הפקידים במשרד המשפטים שפועלים להגן על החוק במדינה, ובחוץ יש הסתה קשה נגדם?", כך אמרה היום (שלישי) יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, בעצרת הסוכנות היהודית, שנערכה בירושלים. לבני, שנאמה אחרי ראש הממשלה, התייחסה לכך שנתניהו נמנע מלהזכיר בדבריו את מעצרו אתמול של הרב דב ליאור, ועל כך שלא גיבה בפומבי את נציגי מערכת אכיפת החוק.

"ביממה האחרונה מתנהל ויכוח על מקור הסמכות המדינה - השופט או הרבה, הממלכה או ההלכה. אף אחד לא אוהב לראות רב מובא למעצר. גם אני לא", אמרה לבני בפתח דבריה. "אני גם לא אוהבת לראות ראש ממשלה בחקירה ונשיא שהולך לכלא, אבל מדינת ישראל חייבת לשמור על עצמה כמדינת חוק שבה כולם שווים בפני החוק", אמרה לבני.

"אם נאבד את הבסיס הזה נאבד את מקור הסמכות שהיא הבסיס לחיים משותפים. גם במקורות היהודיים דין המלכות נחשב הדין - וזה ליווה את חיי היהודים בגלות וחייב להןביל את החיים במדינה היהודית", אמרה יו"ר האופוזיציה. "זה חל על כולם. צריך לעצור את זה לפני שיהיה מאוחר מדי ולהסכים על המכנה המשותף הבסיסי".

לבני: שתיקת ראש הממשלה בעת הזו היא בלתי מתקבלת על הדעת

"ראש הממשלה דיבר כאן לפני ושתק", אמרה לבני. "אני מצפה מראש הממשלה, משר המשפטים ומכל ההנהגה לגלות אומץ נדרש ולשים בצד כל שיקול פוליטי ולהגן על האנשים האלה ועל הערכים האלה. שתיקת ראש הממשלה בעת הזו בלתי מתקבלת על הדעת. אני מצפה ממנו ומכל אחד מאיתנו מימין ומשמאל לצאת נגד הסתה כזו ולהבהיר שמדינת ישראל היא מדינת חוק וכולם, כולל הרבנים, כפופים לחוק".

הרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע ומבכירי הרבנים בציונות הדתית, נעצר אתמול לאחר שסירב להתייצב לחקירה בעקבות ההסכמה שנתן לספר "תורת המלך". הספר שיצא לפני שנה וחצי, עוסק בהלכות המתירות הריגת גויים. לאחר שנחקר באזהרה וענה לשאלות החוקרים, שוחרר ליאור ללא תנאים מגבילים. בשעות הערב חגג הרב ליאור בכניסה לירושלים עם מאות מתומכיו.

בעקבות המצר הפגינו אתמול מאות פעילים מול בית המשפט העליון. הפעילים חסמו כביש סמוך לבית המשפט וכוחות המשטרה פיזרו אותם באמצעות זרנוקי מים. במקביל, נערכו מספר הפגנות מצומצמות בכמה מקומות נוספים בירושלים. הפעילים אף ניסו לחסום את כביש הכניסה לעיר וגרמו לעומסי תנועה כבדים במקום.

"המשט נועד לפגוע בליגיטימציה של ישראל"

בעצרת שנערכה היום בירושלים התייחסה לבני גם למשט לעזה. "הבעיה איננה בעיה צבאית, שכן מדובר במבצע צבאי שהוא במונחים צבאיים מבצע לא משמעותי", אמרה לבני. "מדובר בניסיון לפעול נגד הלגיטימיות של ישראל להגן על עצמה - ואני רוצה לומר באופן ברור שאני כראש האופוזיציה אמשיך להגן על הזכות של ישראל להגן על עצמה, על הזכות של חיילי צה"ל לפעול ועל הזכות של ישראל להמשיך ולבודד את החמאס ואת עזה, שנשלטת היום על ידי חמאס".

סקר הארץ: האם היה צריך לעצור את הרב ליאור?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ