אחרי שהתנגדו ל"חוק הג'ובים": מרצ מינתה סגן בשכר בעיריית י-ם

המינוי מגיע שלושה חודשים בלבד אחרי שהובילו את המאבק בחוק שהכשיר מינוי סגנים נוספים בעיריית ירושלים. גורם במפלגה: "הביקורת הציבורית מוצדקת"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שלושה חודשים בלבד אחרי שחברי הכנסת של מרצ הביעו התנגדות נחרצת לחוק הג'ובים, שהכשיר עוד שני סגנים בשכר לראש עיריית ירושלים, החליטה אתמול (שני) סיעת מרצ בכנסת לאשר את מינויו של חבר מועצת העיר ירושלים, פפה אללו, לתפקיד סגן בשכר. אללו שכיהן בעבר כאחד מסגניו של ברקת פרש בעקבות סכסוך פוליטי, וכעת ישוב לשאת בתפקידו.

במרצ התקשו אתמול להסביר את התפנית בעמדתם. כמה מחברי התנועה טענו שהמהלך לא קשור לחוק הג'ובים לאחר שכסאו של אללו לא אויש כלל מאז פרש מן התפקיד. מנגד, גורם בתנועה אמר אתמול: "ההסכם שגובש הוא טוב מכדי שאפשר יהיה לוותר עליו, גם במחיר הביקורת הציבורית המוצדקת על המהלך".

הוביל את המאבק בחוק, ח"כ הורוביץ בכנסת. תצלום: אמיל סלמן

גורמים בכנסת שהיו שותפים למרצ במאבק נגד חוק הג'ובים אמרו אתמול: "יצא המרצע מהשק. מרצ התקפלה באופן מביש. לא יכול להיות שניצן הורוביץ וחיים אורון יעמדו במליאת הכנסת ויסבירו מדוע אסור למנות כל כך הרבה סגנים בשכר לעיריית ירושלים ושלושה חודשים מאוחר יותר ימכרו את האידיאולוגיה שלהם תמורת ג'וב לעסקני המפלגה במועצת העיר".

נבירה בארכיון הכנסת מגלה נאומים חוצבי להבות של הורוביץ ואורון נגד ההסכם רק בחודש מארס האחרון. כך, הורוביץ נזעק לאחר שגילה כי עלותו של כל סגן לראש העיר תסתכם ב-130 אלף שקלים בחודש מכספי משלם הארנונה. "עיריית ירושלים לא צריכה שמונה סגנים בשכר", זעק הורוביץ והוסיף, " טוב לדעת שבשביל עוד סגן אשכנזי מעקמים חוק, עושים מחטף ומפילים על העירייה הענייה בישראל עלות של סגן כולל רכב לשכה ופנסיה. תושבי ירושלים לא רוצים בזה".

גם חיים אורון, שנחשב לאחד מסנדקי ההסכם הקואליציוני עם ראש העירייה, ניר ברקת, נשמע לפני שלושה חודשים מסוייג לחלוטין מהצעת החוק. " החוק הזה מקורו בחטא, תפקידו לטהר שרצים. אנחנו דנים בו היום, כי מישהו היה צריך לסדר כמה פינות לקראת ההצבעה על דוח שישינסקי מחר בוועדה. זו חלוקת ג'ובים כדי לפתור בעיות מפלגתיות שכל הציבור משלם עליה".

הצעת החוק השנויה במחלוקת שאושרה במרץ האחרון קובעת כי הסגנים הנוספים ימונו רק במועצות מקומיות המאוזנות כלכלית ובהן לפחות 200 אלף תושבים. בנוסף תוגדר גם ירושלים כעיר הזכאית לתוספת סגן בשכר. על פי הצעת החוק המקורית, שעברה בקריאה ראשונה, יוגדלו מספר סגניו של ראש עיריית ירושלים לשמונה. פקודת העיריות משרטטת מפתח ברור למספר הסגנים: בעירייה שבה יותר מ-500,000 תושבים יכהנו שישה סגנים. בעירייה שבה לא יותר מ-400 אלף תושבים יכהנו ארבעה סגנים ובעירייה שבה לא יותר מ-500 אלף תושבים יכהנו חמישה סגנים. "הדעת נותנת, על כן, שבירושלים שבה מתגוררים כ-800 אלף תושבים יכהנו שמונה סגנים", נכתב בדברי ההסבר לחוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ