ועדת החוקה אישרה עיצומים נגד יוזמי חרמות על ישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת אישרה את חוק החרם של ח"כ זאב אלקין לקריאה שנייה ושלישית. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, הבהיר בדיון כי משרדו יוכל להגן על החוק, הקורא להטלת סנקציות על גוף או אדם הקוראים לחרם כלכלי, תרבותי או אקדמי על ישראל. ואולם לדבריו, "הנוסח שלו הוא סוג של קו אדום. בכל צעד קטן אפשר לחצות אותו. יש בו קשיים חוקתיים מהותיים, אבל ניתן להגן עליו".

בדיון הוצגה שורה של עיצומים חדשים שהוכנסו לנוסח המוצע. על פי ההצעה, נוסף על הטלת קנסות על המשתתפים בחרם, גוף שהתחייב להשתתף בחרם על ישראל לא יוכר כמוסד ציבורי לצורך פטור ממס הכנסה ולא יוכל לקבל תמיכה כספית מהמועצה להסדר ההימורים בספורט. ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה מחה על הסעיפים החדשים בחוק. "ההתנחלויות המבודדות הן אלה שצריכות לשלם לנו פיצויים על פגיעה כלכלית ותדמיתית במדינת ישראל", אמר פלסנר ופנה ליוזמי הצעת החוק: "אל תעזרו בהסברה של ישראל בעולם, אבל לפחות אל תפריעו. אל תקחו את הנכס ההסברתי של מדינת ישראל, את היותה מדינה דמוקרטית".

ח"כ חנא סוויד מחדש אמר בדיון: "אני רואה בחוק הזה פגיעה בדמוקרטיה. כנראה שבאזור שלנו כשדמוקרטיה עולה במקום אחד היא יורדת במקום אחר. זאת מכה ניצחת וקשה לדמוקרטיה בישראל".

ח"כ אבישי ברוורמן, לשעבר השר לענייני מיעוטים, אמר: "זאת טעות אדירה מבחינה בינלאומית ומבחינה דמוקרטית. זכות המחאה חשובה במיוחד. ישראל היא המדינה השנואה בעולם, להוציא קוריאה בצפונית או איראן. לא רק שזה חוק לא מוסרי, זה חוק לא חכם ואוי לו ליהודי שיחוקק חוק כזה". ח"כ יצחק הרצוג מהעבודה אמר בדיון כי "החוק הזה יהיה שמן בגלגלי שונאינו. אנשים אחראים היו צריכים להביא לפה את המומחים הגדולים לדה-לגיטימציה. החוק הזה יפגע במדינת ישראל בזירה הבינלאומית. הוא ס תימת פיות. לא ניתן לחשוב שאדם לא יוכל להתמודד על פרנסה בגלל שהביע דעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ