המדינה הכפילה את שטחי החקלאות בהתנחלויות בבקעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, הגוף המוסמך לנהל את רוב קרקעות המדינה באיו"ש, החליטה להכפיל את שטח העיבוד של כל אחד מחקלאי בקעת הירדן. החטיבה להתיישבות נמצאת בשליטת ישראל ביתנו, ובראשה עומד מקורבו של אביגדור ליברמן, דני קריצ'מן. עד לאחרונה פיקח על פעילות החטיבה שר הביטחון, אהוד ברק, אך בשבוע שעבר בוטל הפיקוח, לבקשתו של ליברמן.

החטיבה אחראית בין היתר לניהול רוב קרקעות המדינה באיו"ש, והיא למעשה בעלת הקרקע. במשך השנים היתה החטיבה מעורבת בבנייה לא חוקית מסיבית של מאחזים בגדה, אך בעקבות דו"ח ששון על מאחזים לא חוקיים, הוגבר הפיקוח על החטיבה וסמכויותיה קוצצו.

21 ההתנחלויות בבקעה מתבססות בעיקר על חקלאות הכוללת תמרים, פרחים וירקות, ומעסיקות כ-6,000 חקלאים פלסטינים. עד עתה, לכל אחד מחקלאי הבקעה היו 35 דונם לעיבוד. בשנים האחרונות ניהלו חקלאי הבקעה מאבק להגדיל את החלקות, כדי שיהיו שוות לחלקות בערבה, שם מעבד כל חקלאי 80 דונם. כעת החליטה החטיבה להתיישבות לקדם תוכנית חדשה ברוח זו. כיום מעובדים בבקעה כ-56 אלף דונם, והתוכנית צפויה להעלות את המספר לכ-80 אלף דונם.

מהחטיבה להתיישבות נמסר, כי כך תתאפשר קליטת בני הדור השני של מתיישבי בקעת הירדן הוותיקים וקליטת משפחות חדשות ביישובים. מנכ"ל החטיבה להתיישבות, ירון בן עזרא, גילה כי היקף הייצור החקלאי השנתי של חקלאי בקעת הירדן - לא כולל חקלאים פלסטינים - הסתכם בשנת 2010 ב-458 מיליון שקל.

חקלאי הבקעה משקים את הגידולים החקלאיים בעיקר במי ביוב מטוהרים (קולחין), ממפעלי טיהור הביוב של עיריית ירושלים, ובמים מליחים ממעיינות וקידוחים באזור. החקלאות ביישובי בקעת הירדן נשענת על מגוון של גידולים, בהם תמרים, ענבי מאכל, ירקות, תבלינים ופרחים. בעקבות הגידול שחל לאחרונה בהזרמת מי קולחין לחקלאי הבקעה, גדל מאוד היקף מטעי התמרים בבקעה, המייצרים כיום כ-60% מכלל התמרים בישראל, ו-40% מייצוא התמרים של ישראל.

יו"ר החטיבה להתיישבות, דני קריצ'מן, מסר כי יש בבקעה עוד 43 אלף דונם קרקע נוספים שניתן להכשירם לעיבוד חקלאי. "כל השטחים הללו מסווגים כ'אדמת מדינה' ופנויים מאוכלוסייה מקומית", אמר קריצ'מן והוסיף כי "התוכנית החדשה מהווה נקודת מפנה היסטורית, שתתרום לחוסנה הכלכלי והחברתי של ההתיישבות בקעת הירדן בפרט ושל המשק הישראלי בכלל".

לפני חודש פרסם ארגון בצלם דו"ח על הבקעה. על פי הדו"ח, אזור בקעת הירדן וצפון ים המלח הוא עתודת הקרקע הגדולה ביותר לפיתוח בגדה המערבית. שטחו 1.6 מיליון דונם, והוא מהווה 28.8% משטח הגדה המערבית. באזור גרים כ-65 אלף פלסטינים ב-29 יישובים, ולפי ההערכה כ-15 אלף פלסטינים נוספים חיים בעשרות קהילות בדואיות קטנות.

לטענת הדו"ח, ישראל השתלטה על 77.5% מאדמות הבקעה וכעת היא מונעת מהפלסטינים את הבנייה, השהייה או השימוש בהן. בין היתר הכריזה ישראל על מאות אלפי דונמים כעל "אדמות מדינה", כעל שטחי אש וכעל שמורות טבע. בשנתיים האחרונות המינהל האזרחי הרס מבנים בקהילות בדואיות באזור, למרות שחלקן הוקמו עוד לפני 1967. 12% משטח הבקעה נכללים בשטחים המוניציפליים של ההתנחלויות, ובכלל זה כל חופיו הצפוניים של ים המלח.

ראש מועצת הבקעה, דוד אלחייני, אמר אתמול ל"הארץ" כי "סוף סוף חקלאי הבקעה יכולים להרגיש שווים לחבריהם בערבה. זה נטו חקלאות. אין פה שום דבר מדיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ