אירופה וארה"ב יכנסו פסגה בניסיון לבלום את המהלך הפלסטיני החד צדדי

הפסגה תתכנס 4 ימים בלבד לפני המועד שבו צפויה הרשות לפנות לאו"ם, ובה על פי הערכות, יציגו שרי הקוורטט תוכנית שלום על בסיס נאום אובמה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

במאמץ של הרגע האחרון לבלום את המהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם, תתכנס ב-11 ביולי בוושינגטון פסגה של שרי החוץ של הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם. לדברי דיפלומטים אירופים וגורמים במשרד החוץ בירושלים, הקוורטט צפוי להציג בפסגה תכנית שלום בינלאומית על בסיס נאומו של הנשיא ברק אובמה מה-19 במאי, שתהווה תחליף למהלך הפלסטיני באו"ם.

הפסגה תתכנס במועד קריטי, 4 ימים בלבד לפני המועד שבו צפויה הרשות הפלסטינית לפנות באופן רשמי למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולהעביר לו את בקשתה של פלסטין להתקבל כחברה מלאה באו"ם. הפלסטינים צריכים לפנות למזכ"ל האו"ם ב-15 ביולי אם ברצונם להספיק להעלות את הנושא להצבעה במהלך מושב העצרת הכללית של האו"ם באמצע ספטמבר.

פסגת הקוורטט תתכנס בעקבות לחץ כבד שהפעיל האיחוד האירופי ובמיוחד גרמניה, צרפת ובריטניה על הממשל האמריקאי להציג תכנית שלום בינלאומית. לפני כשבועיים חשף "הארץ" מכתב ששלחה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לשרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ובו קראה לכינוס של פסגת הקוורטט.

אשטון יחד עם המדינות הבולטות באיחוד האירופי סבורות כי הצגת "מסגרת עקרונות" (reference framework) שעל בסיסם יחודש המו"מ בין ישראל לפלסטינים, עשויה לבלום את המהלך הפלסטיני באו"ם. העקרונות שאותם מעוניינים האירופים לקדם הם ניהול המו"מ בנושא הגבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים, הקמתן של שתי מדינות לשני עמים - העם הפלסטיני והעם היהודי, סידורי ביטחון הדדיים ועוד.

אשטון. סבורה כי מסגרת העקרונות עשויה לבלום את המהלך הפלסטיני. תצלום: אי-פי

בלחץ האירופים נאלץ הממשל האמריקאי להסכים לכינוסה של הפסגה, אולם בבית הלבן עדיין מנסים לבלום את המהלך הפלסטיני באמצעים אחרים. השליחים האמריקאים דניס רוס ודיוויד הייל קיימו שני סבבי שיחות בשבועיים האחרונים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) וניסו לגבש נוסחת פשרה שעל בסיסה יזמינו את הצדדים למו"מ ישיר בארה"ב.

רוס והייל צפויים לקיים סבב שיחות נוסף באזור עד ה-11 ביולי בניסיון להביא לפריצת דרך שתבלום את המהלך הפלסטיני באו"ם, ללא צורך בהצגת תכנית שלום בינלאומית. לדברי מקורות ישראלים שעודכנו בפרטי שיחותיהם של רוס והייל, שני הסבבים הסתיימו בכישלון.

מחד, הפלסטינים הסכימו לניהול מו"מ על בסיס נאום אובמה ואף עמעמו את דרישותיהם בנושא הקפאת ההתנחלויות. מאידך, ראש הממשלה נתניהו דחה את הדרישה האמריקאית לנהל מו"מ על גבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים.

נתניהו אמר לרוס והייל כי יסכים לגלות גמישות רק אם הפלסטינים יסכימו לעיקרון של מדינה יהודית ורק אם הנשיא אובמה יאשרר את מחויבותה של ארה"ב למכתב הנשיא בוש לראש הממשלה אריאל שרון. במכתב התחייב בוש כי הגבול העתידי ייקח בחשבון את קיומם של גושי ההתנחלויות וכן כי פליטים פלסטינים לא יחזרו לשטח ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ