בצה"ל חוששים לעתידו של הגדוד הדרוזי - צעירי העדה מעדיפים יחידות מובחרות

בשנים האחרונות ירדה קרנו של גדוד חרב בקרב בני העדה, המעדיפים גולני וצנחנים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בצה"ל חוששים לעתידו של גדוד החי"ר הדרוזי "חרב", אם לא יהיו די מתגייסים שירצו לשרת בו. קצינים בכירים בעדה מאמינים שלגדוד אין זכות קיום, מאחר שמרבית המתגייסים מקרב בני העדה מעדיפים לשרת ביחידות מעורבות הפתוחות לכל המתגייסים - ולא רק לדרוזים.

קיומו של הגדוד מותנה בכך שמאות צעירים בשנה יבחרו להתגייס אליו, אבל לדברי קצין דרוזי בכיר: "הרבה צעירים מגויסים אל גדוד חרב ללא רצון. הם רוצים לשרת ביחידות אחרות בצבא". קצין דרוזי בכיר אחר אמר ש"צריך לסגור את הגדוד הזה. הוא הוקם על פי צרכים שהיו לפני עשרות שנים. היום חיילים דרוזים רוצים להיות בגולני וצנחנים וכל יחידה מובחרת אחרת".

בעקבות עתירה לבג"ץ ב-2001, הודיע צה"ל שיפסיק להכריח חיילים בני העדה הדרוזית לשרת בגדוד חרב בניגוד לרצונם. ואולם גם בשנתיים האחרונות, מדווחים צעירים בעדה על לחץ שמופעל עליהם להתגייס לגדוד ולא ליחידות חי"ר אחרות. בין השאר הדבר נעשה באמצעות שינוי מועדי הגיוס שלהם למועד בו לא נפתחת טירונות ביחידות המבוקשות. קצין דרוזי בכיר מעיד ש"הייתי צריך להתערב כדי לדאוג שהבן שלי יתגייס בזמן המקורי כדי שיוכל להתגייס ליחידה שרצה ולא לחרב".

אחד המתנגדים הבולטים לגדוד הוא תת-אלוף במילואים עימאד פארס, שהשתחרר באחרונה מצה"ל ובתפקידו האחרון שימש מפקד אוגדת הגליל, שגדוד חרב פועל בפיקודו. "הקמת הגדוד היתה טעות", אומר פארס. "אם מתגייסים לצה"ל, אז זה צריך להיות לכל צה"ל, ולא צריך מסגרת על טהרת החיילים הדרוזים. תמיד הייתי בעד פירוק הגדוד".

עד כה לא נערכו דיונים רשמיים בנושא בצה"ל, בין השאר בשל הרגישות לנושא אצל נכבדי העדה הדרוזית. אבל בצה"ל ערים לכך שיצטרכו להעלות את הסוגיה אם המגמה של צעירים דרוזים להתגייס ליחידות אחרות תלך ותגבר, ויהיה קושי מתמשך במילוי שורות הגדוד. קצינים בעדה גם מעידים על כך ש"צעירים רבים רוצים לצאת מהצבא עם מקצוע", לכן יש ביקוש רב בקרב צעירים דרוזים להתגייס לעתודה האקדמית, במסגרתה הם לומדים מקצוע באוניברסיטה, ולאחר מכן מתגייסים לשירות קבע במקצוע שלמדו.

לדברי תא"ל במיל' פארס, הרצון של חלק מבני העדה להמשיך ולקיים את הגדוד נובע מהמחשבה שצעירים רבים צריכים להתפרנס כקצינים בקבע. "הגדוד מגדל עודף קצינים שאין להם בשלב מסוים תפקידים מתאימים מחוץ ליחידה. הגיע הזמן שהדרוזים יבינו שיש עוד מקורות פרנסה חוץ מצה"ל".

גדוד חרב זכה לשבחים על הלחימה שלו במלחמת לבנון השנייה, כולל ציון לשבח יחידתי מאלוף פיקוד הצפון. גדוד המילואים שמורכב מבוגרי הגדוד נבחר בשנה שעברה לאחד הגדודים המצטיינים במערך המילואים. עם זאת, קצינים שמכירים את הגדוד מקרוב אומרים ש"גדוד המתפקד באופן עצמאי, ללא חטיבה סדירה תומכת, מתקשה להגיע לרמה המקצועית של גדודי חיל רגלים אחרים ומפתח גם בעיות משמעת".

באגף כוח אדם בצה"ל יש נטייה לצמצם יחידות סקטוריאליות. ראש אכ"א הקודם, אלוף אבי זמיר, אמר בחודשים האחרונים שהוא מתנגד להקמת גדודים חרדיים חדשים, נוסף לגדוד הנח"ל החרדי בחטיבת כפיר, משום שיש לשלב את מרבית המתגייסים בכלל יחידות הצבא.

לעומת זאת, בעדה הדרוזית יש עדיין רבים המצדדים בהמשך קיום הגדוד. הקצין הבכיר ביותר שצמח בעדה, אלוף במילואים יוסף מישלב, ששירת כאלוף פיקוד העורף ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, ובתחילת דרכו בצה"ל - בגדוד חרב, מכיר היטב את הוויכוח. למרות שלדעתו "צריך לתת לכל צעיר בעדה לממש את הרצונות והשאיפות שלו", הוא סבור כי "יש עדיין מקום לגדוד הזה ואפשר להגיע ממנו רחוק. אני מכיר את החומר האנושי ויש הרבה חשיבות לקיומו. זה גדוד של לוחמים ויש כאן תחרות בריאה וחשוב שתהיה מאוזנת. כל מי שרוצה יכול ללכת ליחידות שונות יכול להשתלב, אבל יש מי שהיחידה הזאת מתאימה לו יותר. תמיד ישנן תקופות של עלייה וירידה ולא צריך להתרגש".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בצה"ל אין כל כוונה לסגור את גדוד חרב. הגדוד הוא גדוד לוחם באיכות גבוהה ונזקפות לזכותו הצלחות מבצעיות רבות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ