מאוסטרליה ליוון, בדרך לעזה

ויוויאן פוז'ולט, יהודייה בת 69, עשתה את המסע הארוך ביותר למשט. "זו דרכי להכריז שישראל לא פועלת בשמי"* כתבה רביעית בסדרה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

שליחת "הארץ" למשט

יוון. זו לא הפעם הראשונה שסילוויה הייל, בת 69, נשאלת מדוע היא כה פעילה דווקא למען הפלסטינים. מה עם אפליית האבוריג'ינים בארצך, אוסטרליה, למשל? הייל, פעילה במפלגת הירוקים ולשעבר חברת פרלמנט מטעמה, ענתה מיד לשאלתי: "אין ספק, לאוסטרליה יש היסטוריה גזענית מאוד. אבוריג'ינים קיבלו זכות בחירה רק ב-1967. אבל מי ששואלים אותנו 'מה עם האבוריג'ינים', אינם האנשים שזכויות העמים הראשונים מעניינות אותם, ולא הם האנשים שנאבקים למען זכויותיהם. הם שואלים זאת רק כטקטיקה של הסחת דעת, של התחמקות מהדיון על מדיניות ישראל או כדי לעשות מראש דה-לגיטימציה לביקורת על ישראל".

וכן, למי שמתעניין: היא היתה ועדיין מעורבת במאבקים אחרים. למשל, נגד יוזמות לצמצום זכויות האבוריג'ינים, או נגד היחס המפלה לפליטים באוסטרליה והנוהג לעצור אותם. לפני כניסתה לפרלמנט היא הסתירה בביתה שני פליטים, כדי שלא ייעצרו.

הייל, עם עוד שלושה מבני ארצה, תעלה השבוע על סיפון "תחריר", הספינה הקנדית שמשתתפת במשט לעזה. מבין כל עמיתיהם למסע, המרחק שצלחו האוסטרלים מביתם עוד לנמל המוצא היה הרב ביותר: 48 שעות ארכה הטיסה (כולל עצירות הביניים). היא וחברתה למסע, ויוויאן פוז'ולט, גם היא בת 69, נראות ממבט ראשון כמו כל התיירים המערביים, בני המעמד הבינוני ובגיל העמידה, שנמצאים במלון שבו לנים נוסעי "תחריר". יוון בשביתה כללית, הפגנות וגז מדמיע באתונה, והתיירים בשלהם: משתזפים ומטיילים. אולי הם תוהים מי הם אותם אנשים, שרצים מישיבה בחדר לישיבה בחדר האוכל להתייעצות בלובי ואז לפינה שבה האינטרנט עובד. תיירים שצבע עורם כמעט ולא השתנה בחמשת הימים האחרים.

גם פוז'ולט היתה מעורבת במאבקים חברתיים בניו זילנד, ארץ הולדתה, ובאוסטרליה, שבה היא חיה כעת. בביוגרפיה שלה ציוני דרך כפעילות נגד המלחמה בווייטנאם והאפרטהייד בדרום אפריקה ופעילות בתנועה הפמיניסטית. פעילות מחאה נגד הכיבוש הישראלי היא חוליה מובנת מאליה לפוז'ולט, כמו שהיא להייל. מבחינה זו שתיהן מאפיינות את רוב משתתפי "תחריר", במיוחד אלו שמעל גיל 40: הפעילות החברתית-פוליטית, לאורך שנים, היא טבעית כמו הליכה לעבודה והקמת משפחה. לשתיהן, פעילות למען זכויות הפלסטינים היא חלק מראייה כוללת של תפקידן כאזרחיות של המערב, עם הפריבילגיות שהוא מעניק להן.

אבל מעורבותה של פוז'ולט נובעת גם ישירות מיהדותה, היא אומרת. "הפעילות שלי נגד הכיבוש הישראלי קשורה ברקע החילוני-יהודי שלי, ערכי השוויון והמוסר שעליהם גדלתי בבית הורי - ילידי פראג שהצליחו להימלט ממנה מיד עם הכיבוש הנאצי במארס 1939. גם לחוויה של הוצאתנו, היהודים, מהכלל יש קשר. בתחילת שנות התשעים הפתיל היהודי בחיי התחזק, והתחלתי להתעניין יותר בנושא הישראלי-פלסטיני. מכיוון שישראל רואה עצמה כמדינה שמייצגת את כל היהודים בעולם, השתתפותי במשט היא דרכי להכריז שישראל לא פועלת בשמי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ