אחת מספינות המשט עושה את דרכה לנקודת המפגש בלב ים

מדובר בספינה הצרפתית "כראמה", מוועדת ההיגוי של המשט נמסר כי עדיין לא ידוע כמה זמן תמתין הספינה ליתר המשתתפות

הארץ
עמירה הס
שליחת "" למשט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
עמירה הס
שליחת "" למשט

יוון. אחת מספינות המשט לעזה כבר מפליגה לכיוון מקום הפגישה המיועד של כל הספינות במים הבינלאומיים, ואינה מתכוונת לעגון לפני כן. מדובר בספינה הצרפתית "כראמה - Dignity" (כבוד).

דיוויד היפ מוועדת ההיגוי של המשט, אומר כי עדיין לא ידוע כמה זמן תמתין הספינה בים לשאר הספינות, עד שאלו יוכלו להצטרף אליה. בנוסף, עדיין לא ידוע כמה זמן ייארך תיקון התקלה במדחף הספינה השוודית-יוונית "ג'וליאנו", שהתגלתה שלשום. לטענת דוברי המשט מדובר בחבלה מכוונת, שישראל עומדת מאחוריה.

ביום שני הופיעו פקחי רשות הנמלים בנמל וביקשו במפתיע לבדוק את הספינה הקנדית "תחריר". זאת על אף שבדיקה כוללת של הספינה כבר בוצעה על ידי המשרד לפיקוח על שיט בינלאומי, ובשבוע שעבר רשות הנמלים מסרה לקברניט "תחריר" שהיא רשאית להפליג ביום שני השבוע.

פעילים אתמול באתונה; תצלום: אי-פי

אתמול התברר כי הפקחים ביצעו את הבדיקה הנוספת בעקבות תלונה שהגיש אזרח פרטי לרשות הנמלים באזור. מהתלונה עולה שהספינה הקנדית "אינה כשירה לשיט". באופן דומה הוגשה בשבוע שעבר תלונה נגד הספינה האמריקאית. משפטנים וימאים יוונים אומרים כי מאוד נדיר שאזרחים פרטיים מתלוננים לגבי אי כשירות לשיט של ספינות פרטיות.

לדברי היפ מדובר בדוגמה מובהקת ל"עיכוב בירוקרטי ממניעים פוליטיים", שהמשט נחשף לו בשבוע האחרון. לאחר הבדיקה נתבקשו הקברניט וועדת ההיגוי להמציא אשרורים למסמכים שונים שכבר אושרו בעבר.

בתשובה לשאלת "הארץ" מדוע מארגני המשט לא ענו לטענות של גורמים ישראלים לגבי כוונות להרוג חיילים, או לגבי החזקת חומרים כימיים כדי לפגוע בחיילים, ענה היפ: "למערכה אזרחית של חברה אזרחית אין אותו מערך תעמולתי משומן ושרשרת הפיקוד שיש למדינה ולצבא. אצלנו החלטות מתקבלות באורח דמוקרטי, שאורך זמן".

לדבריו, מארגני המשט עסוקים בהכנות להפלגה, והדבר יותר חשוב מאשר מענה למדינה "שידועה כמפיצת שקרים עלינו". הוא ציין כי כל משתתף במסע חתם על התחייבות לאי-אלימות. "במשך יותר משנה אנחנו עובדים עם שותפים מארגונים אזרחיים דומים, אנחנוהכנו את שיעורי הבית שלנו בבחירת האנשים ובהכנתם לקראת המשט. אנחנו בטוחים שהאחרים עשו כמותנו".

מאוסטרליה ליוון, בדרך לעזה | עמירה הס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ