קצינים בגדה: אין דרך לעצור הפגנות המוניות לא אלימות

בצבא נערכים לספטמבר בסדנה להתמודדות עם התפרעויות; חלק מהקצינים אינם משוכנעים שיש פתרון

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בעוד צה"ל נערך להפרות סדר נרחבות סביב ההכרזה הצפויה על מדינה פלסטינית בספטמבר, סבורים קצינים בגדה שאין לצבא פתרון להתקוממות לא-אלימה נרחבת בשטחים, מהסוג שנראה במדינות ערב בחודשים האחרונים.

פיקוד מרכז סיים אתמול סדנה מטכ"לית של יומיים, בה השתתפו כל הקצינים בדרגת מפקד פלוגה ומעלה ביחידות הסדיר והמילואים שאמורות לפעול בגדה עד סוף השנה הנוכחית. קרוב לאלף קצינים באו לסדנה שהתקיימה בבסיס האימונים של פיקוד מרכז בלכיש. הקצינים קיבלו הרצאות בנושא ההתמודדות עם הפרות סדר, ראו תערוכות של אמצעי לחימה לפיזור הפגנות וחזו בתצוגות תכלית של פיזור הפגנות על ידי כוחות משולבים של צה"ל, משטרה ומג"ב.

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ שהשתתף בסדנה אמר אתמול כי "ספטמבר הוא לכאורה תאריך, אבל הוא גם רעיון. הוא יכול לקרות יותר מוקדם, או טיפה יותר מאוחר. הוא יכול לקרות בצורה כזאת או אחרת. אנחנו צריכים להתכונן למרב התרחישים האפשריים ולעשות את כל הפעולות האפשרויות בעניין הזה".

נוסף לרמטכ"ל הרצו בסדנה מפקד פיקוד מרכז, אלוף אבי מזרחי, קצין האג"ם של הפיקוד, אל"מ אילן מלכא, קצין המודיעין של הפיקוד, מפקד חטיבת חברון, אל"מ גיא חזות, ומפקד חטיבת גולן, אל"מ אשכול שוקרון שדיבר על התמודדות הכוחות בפיקודו עם שני הניסיונות לפרוץ את גדר הגבול במג'דל שמס ב"יום הנכבה" ו"יום הנכסה" בחודשיים האחרונים. עוד הרצה בפני הקצינים דובר צה"ל, תא"ל יואב "פולי" מרדכי, שהדגיש בפני הקצינים את הצורך להכיר גם באופן בו הם וחייליהם נראים לעיני התקשורת במהלך התמודדות עם הפרות סדר. בפיקוד מרכז הסבירו כי "לא מדובר בפתרונות קסם להפרות סדר אלא בחידוד המודעות למה שצריך לעשות אם העניינים יתפתחו לכיוון הזה בספטמבר".

עם זאת, לא כל מפקדי צה"ל משוכנעים שיש פתרונות לחלק מההתפתחויות האפשריות. "יש תרחישים שנעמוד בפניהם קצת אובדי עצות", הודה קצין אחד המשרת בגדה כבר תקופה ממושכת. "הפגנה גדולה ולא-אלימה, נגיד של 4,000 או יותר אנשים, שרק יצעדו אל עבר מחסום שלנו או התנחלות, והשוטרים הפלסטינים לא ינסו לעצור אותם, לא נראה לי שנוכל לעצור אותם. מספר כזה של אנשים נחושים אתה לא יכול לבלום עם גז מדמיע וכדורי גומי".

קצין בכיר אחר המשרת בשטחים אמר באחרונה כי "אם נעמוד בפני הפגנות מהסוג של מצרים או תוניסיה, אין לנו מה לעשות". "זה בסופו של דבר החלטה של הדרג המדיני", אומר קצין בכיר אחר בגזרה. "די ברור אם לא תהיה התקדמות בתהליך המדיני, גם השוטרים הפלסטינים שהיום מתואמים איתנו ומונעים גלישה החוצה של הפגנות גדולות יאבדו את הסבלנות שלהם".

גורמים בפיקוד מרכז אמרו אתמול כי "לצה"ל יש פתרונות גם למצב של הפגנות ענק. קודם כל יש מודיעין, הרי דבר כזה לא נוצר מעצמו, לוקח זמן לארגן הפגנות כאלה. עם מודיעין והיערכות נכונה, אפשר לרכז כוח גדול נגד זה, גם בצורה שלא תגרום לנפגעים רבים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ