היום לפני 16 שנה: זעם על ח"כ נתניהו, שהדליף מסמך סודי

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

כשנתבקש נתניהו, ב-28 ביוני 1995, להסביר את הצבעת האי-אמון של הליכוד בממשלת רבין, חשף מסמך סודי שהפתיע את כולם. "הצגת עקרונות הסדרי הביטחון לסורים" היתה כותרתו. נתניהו חשף אותו לראשונה יום קודם, בכנס של הלשכה המדינית של הליכוד, והוא העיד, בניסוחו של נתניהו, על "העובדה כי בנוסף לכוונה לסגת מכל הגולן, המפקירה את ביטחוננו, הממשלה הזו נסוגה משלושה עקרונות אשר רבין אמר כי הם ינחו אותנו בכל הסדרי הביטחון לאחר נסיגה. הממשלה איננה עומדת יותר על העקרונות של אי השוויוניות בעומק הפירוז בשטחי סוריה וישראל, אינה עומדת יותר על העיקרון של איוש החרמון בידי חיילי צה"ל, ואיננה עומדת על דרישתה לקיצוץ בסדר הכוחות של הסורים".

בתחילה אמר נתניהו כי את המסמך העביר ראש הממשלה יצחק רבין לידי הרמטכ"ל, רב אלוף אמנון שחק, לקראת פגישתו עם הרמטכ"ל הסורי, חיכמאת שיהאבי - כך דיווח ב"הארץ" גדעון אלון. שעה קלה אחר כך שינה את גרסתו, ואמר לעיתונאים כי זהו "מסמך של הממשלה שהועבר למשלחת הצבאית". רק לבסוף הודה, שהמסמך הוכן בידי "גורם ממלכתי-ביטחוני", והוסיף: "מישהו במערכת הממשלתית מסכן את עצמו בגלל שהוא פטריוט".

שר החוץ שמעון פרס הגיב במליאה ואמר "אין מסמך כזה. זהו בלוף"; רבין אף הוא התכחש לקיומו. אבל לקראת חצות פרסמו השניים הודעה משותפת בה אישרו שהמסמך חובר בצה"ל. עם זאת טענו שלא קראו אותו, ותקפו את נתניהו בחריפות על קבלתו ופרסומו. "ראש הממשלה ושר החוץ חוזרים וקובעים, כי לא הוצג בפניהם כל מסמך שהוצע על ידי ראש הממשלה לרמטכ"ל ואשר נוגע לוויתורים במרכיבי הביטחון ברמת הגולן", הודיעו. "נראה כי מדובר במסמך פנימי של צה"ל, אחד מני רבים. הממשלה רואה בחומרה ניסיון לקבל ניירות עבודה גנובים מצה"ל, על ידי מי שאינו מוסמך לכך, אשר נועדו לשימוש פנימי ואפילו לא הובאו בפני מקבלי ההחלטות. גניבת מסמכים צבאיים פנימיים, קבלתם ומתן פומבי להם בניגוד לחוקי המדינה, הם גם במשטר דמוקרטי נוהג פסול וחמור ביותר, המערער את יסודות ההסכמה הדמוקרטית, דבר שאין לעבור עליו לסדר היום".

המסמך, כך נודע שעות ספורות אחר כך, חובר בידי קצין בכיר באגף התכנון של צה"ל, תא"ל צבי שטאובר, שהשתתף בשיחות עם סוריה. המגעים בין המדינות היו בעיני נתניהו סיכון ביטחוני ממדרגה ראשונה, שמצדיק הדלפה לא חוקית. אבל כבר למחרת, ב-29 ביוני, צוות מיוחד של מצ"ח החל לחקור את ההדלפה. "במשטרה הצבאית חושדים, כי קצין בכיר מאוד הדליף את המסמך לנתניהו, או לאחד ממקורביו", דיווח "הארץ".

עמרם מצנע, שזמן קצר לפני כן סיים את תפקידו כראש אגף התכנון בצה"ל, אמר ש"ההדלפה היא מעשה חמור ביותר; אין שום סיבה שיריבינו יקראו את המסמך הזה, המעניק להם יתרון". הוא ראה בה כלי משחק פוליטי בידי הליכוד: "אפשר להבין את האופוזיציה, שמשתמשת לצרכיה במסמך כזה", אמר; "על בסיס עובדות טכניות אפשר לאחז את עיני הציבור". למעשה, אמר, מסמך מסוג כזה הוא עניין שבשגרה, ונועד אך ורק לצורכי בכירי הצבא. "זו דרך שהמערכת מכינה את עצמה לקיים מו"מ יעיל", אמר לכתב "הארץ" גבי זהר. הרמטכ"ל עצמו אמר שההדלפה עשויה להרתיע קציני מודיעין מלכתוב הערכות בעתיד, ושר החוץ שמעון פרס אמר ש"המסמך חובר על ידי ביבי נתניהו", ברומזו על כך שמשמעות המסמך מחוץ להקשר תועמלני שונה בעליל. זהו "נייר עבודה, וכמותו יש רבים", אמר.

היועץ המשפטי של הכנסת המליץ להסיר את חסינותו של נתניהו ולהעמידו לדין פלילי; אך היועץ המשפטי לממשלה, מיכאל בן-יאיר, דחה את נימוקיו. "נסיבות העניין שבו חשף נתניהו את המסמך, נושא נאומו, תפקידו כח"כ וכראש האופוזיציה, כל אלה מצדיקים את החסינות", אמר, וכך היה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ