הסנאט קיבל החלטה: נשקול המשך הסיוע אם יקודם תהליך ההכרה החד צדדית

בהחלטה שהתקבלה הוחלט כי יישקל המשך הסיוע הכלכלי במידה והרשות תמשיך בניסיונותיה החד צדדיים להכרה באו"ם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הנבחרים האמריקאי קיבל אמש החלטה, המאיימת להפסיק את הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית, אם ראשיה "יתמידו במאמצים לעקוף את המשא ומתן באמצעות הפניה לאו"ם או לגופים בינלאומיים אחרים". בנוסף הוחלט גם לערוך בדיקה מחדש של מתן הסיוע בעקבות הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס.

ההחלטה שנתמכה על ידי 87 חברי הסנאט, מזכירה את פתרון שתי המדינות בתור המדיניות הרשמית של ארה"ב ומאשרת את מחויבותה של ארה"ב ל"פתרון אשר יושג כתוצאה ממשא ומתן ישיר בין הצדדים", ומדגישה גם את התנגדות הסנאט לכניסת החמאס לממשלת האחדות הפלסטינית, "אם הארגון יסרב לוותר על האלימות ולקבל את עיקרון השלום עם ישראל".

ההחלטה שהוגשה לסנאט באמצע מאי, מכריזה על כך שהנסיונות הפלסטינים לזכות בהכרת המדינה שלהם מחוץ למשא ומתן ישיר "מעידים על חוסר מחויבות כנה, ויהיו לכך השלכות על הסיוע הכלכלי האמריקאי". יש לציין כי כיום הסיוע השנתי של ארה"ב לרשות הפלסטינית עומד מעל 550 מיליון דולר. עד כה שולמו לרשות 3.5 מיליארד דולר, והחלטה ציינה כי הפלסטינים הם "בין מקבלי הסיוע הזר הגדול בעולם לנפש".

ההחלטה קוראת לכל ממשלת אחדות פלסטינית שתקום "להתכחש בצורה פומבית ורשמית לטרור, לקבל את זכות הקיום של ישראל, ולאשר מחדש מחויבות להסכמים הקודמים שנחתמו עם ישראל"; מדגישה "התנגדות נחרצת לכל נסיון לחפש הכרה במדינה פלסטינית מחוץ למשא ומתן", וקוראת לפלסטינים לחזור לשיחות ישירות עם ישראל.

הסנאט גם קרא לנשיא ברק אובמה להכריז כי ארה"ב תטיל וטו על כל החלטה הקשורה למדינה הפלסטינית במועצת הבטחון של האו"ם שלא הושגה באמצעות משא ומתן. הסנאט גם דחק בנשיא להוביל מאמץ דיפלומטי להתנגד להכרזה החד-צדדית של המדינה הפלסטינית והכרה במדינה הפלסטינית על-ידי מדינות אחרות.

הסנאטור בן קרדן, דמוקרט ממארילנד, שיזם את ההחלטה יחד עם הסנאטורית הרפובליקאית ממיין סוזן קולינז, אמר שמדובר "במסר ברור לקהילה הבינלאומית שההכרה במדינה הפלסטינית באו"ם לא תתרום לקידום תהליך השלום". הסנאטורית קולינס אמרה גם היא ש"הדרך לשלום היא באמצעות משא ומתן, לא נסיון לחתור תחתיו".השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, שקידמה תמיכה בהחלטה, ברכה על תוצאות ההצבעה.

מבקרי גישת האיום בהפסקת הסיוע טוענים שארה"ב עשויה לאבד את יכולתה להשפיע על הפלסטינים, שגם ככה איבדו אמון בהיותם של האמריקאים מתווכים הוגנים בסכסוך, וכי החלטה מסוג זה עשויה להזמין שחקנים פחות קונסטרוקטיווים לזירה ממדינות ערב, שישמחו לתרום לרשות ולחזק את הקו הנצי.

החלטת הסנאט להפסיק את הסיוע האמריקאי הוגדרה על ידי גורמים דיפלומטיים בניו יורק כ"מהלך שגוי וחמור". "זאת החלטה פזיזה שצפויה להניב תוצאות שליליות והשלכות מזיקות בתחום המאמצים לקדם בזירת האו"ם התפתחויות מועילות לחידוש תהליך השלום", אמרו בניו יורק.

ארה"ב עדיין לא התאוששה לגמרי מההשפלה הדיפלומטית שספגה בעקבות הווטו שהטילה במועצת הביטחון על החלטה שגינתה את ההתנחלויות. לדברי הגורמים, ההחלטה הנוכחית של הסנאט תגרום להגברת הבדידות שארה"ב מוצאת עצמה בזירת האו"ם בנושאים הנוגעים לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

פרשנים בניו יורק טוענים כי מהלכים הנועדים לסכל את ההצבעה או להשפיע על ארצות-חברות לא לתמוך בה, מעצימים את המוטיווציה של הפלסטינים ואוהדיהם באו"ם להגביר את מאמציהם להבטחת רוב גורף לתמיכה בהכרזת מדינה פלסטינית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ