שליחו של ראש הממשלה נתניהו מנהל דיונים בארה"ב בניסיון לעצור את המהלך הפלסטיני

עו"ד יצחק מולכו יצא בחשאי לוושינגטון לסדרת פגישות, בעוד האמריקאים ממשיכים במאמץ לגבש פשרה שתאפשר את חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

עו"ד יצחק מולכו, שליחו המיוחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיע היום בחשאי לוושינגטון כדי לקיים שיחות עם בכירים בבית הלבן בנוגע לניסיונות לבלימת המהלך הפלסטיני באו"ם. הממשל האמריקאי מנסה בימים אלה, ללא הצלחה, לגבש עם ישראל והרשות הפלסטינית נוסחת פשרה שתאפשר לחדש את המו"מ בין הצדדים ולדחות את המהלך הפלסטיני באו"ם.

לדברי מקור מדיני בכיר מולכו ייפגש בוושינגטון עם יועצו של הנשיא אובמה דניס רוס ועם ממלא מקום השליח למזרח התיכון דיוויד הייל. מולכו לא ייפגש עם שרת החוץ הילרי קלינטון שנמצאת בחו"ל.

בתחילת השבוע קיים ממלא מקום השליח האמריקאי דיוויד הייל שיחות עם בכירי הרשות הפלסטינית ברמאללה וביקורו של מולכו בוושינגטון הוא המשך למגעים הללו. רוס והייל ביקרו בשבועיים האחרונים פעמיים בישראל וברשות הפלסטינית בנסיון לגבש נוסחת פשרה שתאפשר את בלימת המהלך הפלסטיני באו"ם, אולם ללא הצלחה.

מחד, הפלסטינים הסכימו לניהול מו"מ על בסיס נאום אובמה ואף עמעמו את דרישותיהם בנושא הקפאת ההתנחלויות. מאידך, ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הדרישה האמריקאית לנהל מו"מ על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים.

השליח האמריקאי דניס רוס בוועידת הנשיא; תצלום: חן גלילי

נתניהו אמר לרוס והייל כי יסכים לגלות גמישות רק אם הפלסטינים יסכימו לעיקרון של מדינה יהודית ורק אם הנשיא אובמה יאשרר את מחויבותה של ארה"ב למכתב הנשיא בוש לראש הממשלה אריאל שרון. במכתב התחייב בוש כי הגבול העתידי ייקח בחשבון את קיומם של גושי ההתנחלויות וכן כי פליטים פלסטינים לא יחזרו לשטח ישראל.

פגישה קריטית של הקוורטט

שיחותיו של מולכו עם בכירי הממשל האמריקאי מתקיימות שבועיים לפני הכינוס הצפוי של הקוורטט בוושינגטון ב-11 ביולי. שרי החוץ של הקוורטט, ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם יתכנסו במועד קריטי, 4 ימים בלבד לפני המועד שבו צפויה הרשות הפלסטינית לפנות באופן רשמי למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, ולהעביר לו את בקשתה של פלסטין להתקבל כחברה מלאה באו"ם. הפלסטינים צריכים לפנות למזכ"ל האו"ם ב-15 ביולי אם ברצונם להספיק להעלות את הנושא להצבעה במהלך מושב העצרת הכללית של האו"ם באמצע ספטמבר.

לדברי דיפלומטים אירופים וגורמים במשרד החוץ בירושלים, הקוורטט צפוי להציג בפסגה תכנית שלום בינלאומית על בסיס נאומו של הנשיא אובמה מה-19 במאי, שתהווה תחליף למהלך הפלסטיני באו"ם. פסגת הקוורטט תתכנס בעקבות לחץ כבד שהפעיל האיחוד האירופי ובמיוחד גרמניה, צרפת ובריטניה על הממשל האמריקאי להציג תכנית שלום בינלאומית. לפני כשבועיים חשף "הארץ" מכתב ששלחה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לשרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ובו קראה לכינוס של פסגת הקוורטט.

שרת החוץ של האיחוד האירופי; תצלום: רויטרס

אשטון יחד עם המדינות הבולטות באיחוד האירופי סבורות כי הצגת "מסגרת עקרונות" (reference framework) שעל בסיסה יחודש המו"מ בין ישראל לפלסטינים, עשויה לבלום את המהלך הפלסטיני באו"ם. העקרונות שאותם מעוניינים האירופים לקדם הם ניהול המו"מ בנושא הגבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים, הקמתן של שתי מדינות לשני עמים, העם הפלסטיני והעם היהודי, סידורי ביטחון הדדיים ועוד.

בלחץ האירופים נאלץ הממשל האמריקאי להסכים לכינוסה של הפסגה, אולם בבית הלבן עדיין מנסים לבלום את המהלך הפלסטיני באמצעים אחרים. השליחים האמריקאים דניס רוס ודיוויד הייל קיימו שני סבבי שיחות בשבועיים האחרונים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) וניסו לגבש נוסחת פשרה שעל בסיסה יזמינו את הצדדים למו"מ ישיר בארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ